Jakie zabawki dobrze wpływają na rozwój dziecka?

Dziecko rozwija się w bardzo szybkim tempie. W pierwszych miesiącach widzi świat w czarno-białych barwach, by później odkryć pełnię jego kolorów. Bardzo szybko rozwija się pod względem intelektualnym, ale i psychomotorycznym. Uczy się obserwując świat i naśladując. Rozwija po kolei wszystkie zmysły – najpierw wzrok i słuch, a później na równi dotyk, smak, ale i zapach. Dobre zabawki powinny wpływać na wszechstronny rozwój dziecka. Zatem powstaje pytanie – jakie wybrać?

Miś Szumiś, czyli rozwój dziecka poprzez sen w pierwszych miesiącach ma duże znaczenie

W pierwszych miesiącach życia dziecko zapada w krótkie drzemki i się wybudza, a stan ten zmienia się około 3 miesiąca życia. Rodzice starają się, by sen dziecka trwał jak najdłużej, choć naturalne jest, że częste pobudki związane są z uczuciem głodu, w końcu żołądek dziecka na samym początku ma zaledwie kilka ml pojemności, co sprawia, że maluch często jest głodny i to manifestuje. Zwolennicy naturalnego karmienia mówią, że po mleku mamy malutkie dziecko lepiej zasypia. Jest w tym trochę prawdy, bo zawiera ono tryptofan, składnik, który wpływa na produkcję melatoniny, która niezbędna jest do spokojnego zasypiania. Nie każde dziecko jednak może pić mleko mamy, nie każda mama ma też pokarm, co nie znaczy, że taki maluch będzie cały czas niespokojny. Nieocenioną pomocą przy usypianiu dziecka jest Szumiś. Taką pluszową zabawę z szumiącym mechanizmem oferuje sklep dla dzieci mojswiatdziecka.pl. Jest wyposażona w tzw. biały szum, który jest podobny do dźwięku, jaki dziecko słyszy w łonie matki. Szumisie są wyposażone w aż 5 rodzajów szumów, jest też między innymi morski, czy szum wód płodowych i bicia serca. Dziecko zasypiając czuje się bezpieczniej i szybciej się wycisza. To wpływa na dłuższe fazy snu, a przecież sen wpływa na rozwój dziecka. To właśnie podczas snu maluch się rozwija.

Zabawki sensoryczne, czyli dziecko poznaje świat poszczególnymi zmysłami

Oczywiście im dziecko jest starsze, tym dłuższe są jego okresy aktywności w ciągu dnia. Maluch kilkumiesięczny już interesuje się zabawkami. Sięga do nich rączkami, wkłada materiał do buzi, masując swoje dziąsła i niejako przynosząc sobie ulgę podczas okresu ząbkowania. Zabawki sensoryczne piszczą, szeleszczą, mają rozmaite wypustki, czy różne struktury. Są bardzo kolorowe i mają różne kształty. Wszystko to sprawia, że zmysły dziecka są pobudzone i mogą się rozwijać. Wielu rodziców uważa, że nie należy przesadzać z przesadnymi bodźcami. Zatem karuzelka czy mata z muzyką jest ok, natomiast zabawka sensoryczna z dźwiękiem i migającymi światłami może być już nazbyt pobudzająca. Wielu naukowców stawia tezę, że przebodźcowanie we wczesnym dzieciństwie, choćby przez korzystanie ze smartfonów i innej elektroniki, ale i przesadnie pobudzających zabawek, może wpływać na wystąpienie ADHD u dzieci.

Edukacja poprzez zabawę, czyli maty do malowania albo zabawki z dopasowywaniem kształtów

Z czasem dziecko rozwija swoje zdolności motoryczne i manualne. Już około 2 roku życia zaczyna rozróżniać kształty. Chętnie bawi się zabawkami typu wiaderka z dopasowywaniem kształtów. Często rodzice takie zabawki kupują już dla rocznego dziecka. Jednak to zdecydowanie za wcześnie. Dziecko w tym okresie kształty będzie dopasowywać przypadkowo, a ponadto nie ma jeszcze na tyle rozwiniętych zdolności manualnych, by odpowiednio dopasować je do otworów. Raczej będzie naśladować rodzica czy też czekać na pomoc. Maty edukacyjne np. do malowania to także świetny pomysł, bo rozwijają wyobraźnię oraz wspomniane już umiejętności manualne. Można zdecydować się choćby na maty wodne, które gwarantują świetną zabawę, pojawianie się barw i kształtów i ich znikanie po wyschnięciu. Takie zabawki bez problemu znajdziecie w sklepie dla dzieci.

Coś dla starszych dzieci, czyli zabawki wspierające rozwój mowy i wzbogacające słownictwo

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o zabawkach dla starszaków, czyli kilkulatków. Dla czterolatka można wybrać chociażby książkę z interaktywnym piórem. Takie dziecko potrafi już skupić uwagę na dłużej, interesują je zagadki, słuchanie piosenek, czy rozwiązywanie quizów. Doskonałym wyborem może być seria „Czytaj z Albikiem”, czyli mówiące pióro, które przeprowadzi dziecko choćby przez świat teatru czy prehistorycznych zwierząt albo pomoże w nauce języka obcego. Do niego dedykowane są specjalne programowane książeczki z dźwiękami, piosenkami, historiami oraz w quizami, bogato ilustrowane i atrakcyjne dla dziecka. Na pewno wpierają rozwój mowy, wzbogacają słownictwo i zaspokajają potrzebę kilkulatka, którego ulubionymi pytaniami staje się: co to jest…czy a dlaczego…?

Zabawki mogą wspierać rozwój dziecka na różnych etapach życia, jednak trzeba je dobierać w odpowiedni sposób. Istotne znaczenie ma być gra czy zabawka była rozwijająca.

Informacja prawna