Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu to spory problem zdrowotny, który dotyka pacjentów obu płci, choć statystycznie znacznie częściej zmagają się z nim kobiety. Ta przykra i uciążliwa dolegliwość ma różne podłoże, przyczyny i przebieg. Specjaliści na tej podstawie wyróżniają kilka rodzajów nietrzymania moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Zdecydowana większość pacjentów cierpi na wysiłkowy typ nietrzymania moczu. Schorzenie to polega na niekontrolowanym popuszczaniu uryny w momencie wykonywania określonego ruchu związanego z podwyższeniem ciśnienia w obrębie jamy brzusznej. Zdarzać się to może w trakcie uprawiania sportu, dźwigania czegoś ciężkiego, schylania się, podnoszenia, ale też podczas rozmaitych reakcji organizmu, takich jak nagły śmiech, kichnięcie czy kaszel. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet wynika często z powikłań poporodowych, zmian hormonalnych, otyłości i przeprowadzonych zabiegów medycznych. Bezpośrednią przyczyną schorzenia jest wówczas zwykle osłabienie mięśni dna miednicy. U mężczyzn dolegliwość bywa następstwem problemów z prostatą.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest o tyle niekomfortowe, że pacjent nie czuje wcześniej parcia na pęcherz, przez co nie jest w stanie przewidzieć ani powstrzymać nagłego wycieku. Rozwiązaniem takich problemów są specjalne chłonne produkty zabezpieczające, dostępne m.in. na stronie https://www.poznajelly.pl/. Dzięki ich stosowaniu osoba cierpiąca na nietrzymanie moczu może czuć się pewniej w każdej sytuacji, nie rezygnując z aktywności, pracy czy spotkań towarzyskich.

Nietrzymanie moczu naglące/z parcia

W przypadku naglącego nietrzymania moczu pacjent odczuwa częste i intensywne parcie wynikające z podwyższonej aktywności pęcherza. Oznacza to, że nawet przy małym wypełnieniu pojawia się nagła i silna potrzeba fizjologiczna – nawet kilkanaście razy w ciągu doby, w tym również w nocy. Jeśli natychmiastowa wizyta w toalecie nie jest możliwa, dochodzi do wycieku moczu.

Powodem takiego problemu są infekcje dróg moczowych, schorzenia pęcherza, kamica nerkowa, a także choroby rdzenia kręgowego oraz nowotworowy. U mężczyzn podłożem naglącego nietrzymania moczu okazuje się powiększenie gruczołu krokowego.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Trzeci typ nietrzymania moczu nieco częściej dotyka pacjentów płci męskiej, zwłaszcza tych, którzy dodatkowo cierpią na przerost prostaty. Taki rodzaj schorzenia polega na systematycznym, niekontrolowanym wypływie zawartości pęcherza, który nie jest w stanie prawidłowo się opróżnić pomimo wypełnienia. Często wskutek tego dochodzi także do nadmiernego zwiększenia jego objętości.

Nietrzymanie moczu z wypełnienia to zaburzenie powodujące ogromny dyskomfort w codziennym życiu. Pacjenci, u których dochodzi do systematycznego, bezwiednego opróżniania pęcherza, często odczuwają z tego powodu wstyd i zażenowanie. Nieprawidłowość jest też źródłem stresu i blokady związanej z bywaniem w miejscach publicznych. Warto więc profilaktycznie stosować środki ochronne (np. https://www.poznajelly.pl/), a w celu całkowitej eliminacji problemu jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Informacja prawna