Jakie oświetlenie do biura?

Wielogodzinna praca w biurze wymaga zadbania o nasze zdrowie oraz wygodę pracy. Ważnym czynnikiem wpływającym na te sprawy jest odpowiednie oświetlenie. Jak zadbać o nie w biurze? Na jakie produkty zwrócić uwagę?

O czym trzeba pamiętać?

Osoby pracujące w biurze często spędzają długie godziny przy komputerze oraz przy pracy z różnego rodzaju dokumentami. Te i wiele innych czynności wymaga odpowiedniego oświetlenia, aby zadbać o nasz wzrok. W związku z tym natężenie oświetlenia w biurze jest również regulowane przez przepisy. Do stałej pracy przy komputerze należy zadbać o światło o mocy minimum 500 luksów. Jeśli jednak takie sytuacje są sporadyczne, powinno wystarczyć około 300 luksów. Dobrym rozwiązaniem jest także zagwarantowanie lampek na biurko, dzięki którym pracownik ma możliwość doświetlenia swojego stanowiska. Praca w biurze to także długie godziny spędzane często w pomieszczeniach, które są sztucznie oświetlone. Wobec tego dobre jest także zadbać o właściwą temperaturę barwową. Najlepsza jest taka, które będzie odpowiadać światłu naturalnemu. Dzięki temu nasze oczy będą wolniej się męczyć, a tym samym – zadbamy nie tylko o nasze zdrowie, ale też komfort pracy oraz naszą wydajność. Nie zapominajmy także o ustawieniu mebli tak, by zapewnić komfortowy dostęp naturalnego światła.

(Sklep z oświetleniem – https://domar.pl/kategorie/oswietlenie/)

Oświetlenie główne

Najważniejszym elementem jest odpowiednie oświetlenie główne. Jego odpowiednie dobranie jest kluczowe dla komfortu pracy. Wspomniane już zostało, że powinno ono mieć właściwą moc, a także temperaturę. Jakie jednak lampy najlepiej sprawdzą się w biurze? Zazwyczaj wybierane są duże modele zaopatrzone w świetlówki. Jednak coraz częściej wskazuje się LED-y jako korzystniejsze. Ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie, którego temperaturę możemy regulować, aby uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Oczywiście, świetlówki i LED-y nie są jedynym rozwiązaniem. Biuro możemy również oświetlić lampami wyposażonymi w standardowe żarówki. Jednak tego typu rozwiązania mogą nie być optymalne. Rozmieszczenie wszystkich elementów dla równego oświetlenia powierzchni oraz wysokie koszty eksploatacji sprawiają, że przegrywają one ze świetlówkami i LED-ami. Ta dysproporcja jest widoczna zwłaszcza w dużych biurach o otwartej przestrzeni. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie lampy wybrać, warto sprawdzić rozwiązania oferowane przez sklep z oświetleniem.

Oświetlenie przy biurkach

Choć w wielu sytuacjach mogą się one wydawać nieistotne, lampy biurkowe mogą drastycznie polepszyć komfort codziennej pracy. Przydają się one nie tylko podczas działań przy dokumentach, ale także, gdy siedzimy za monitorem. Praca przy komputerze wiąże się z tym, że prosto w naszą twarz wycelowane jest dodatkowe źródło światła. Jeśli nie postaramy się go rozproszyć poprzez dodatkowe lampy, nasze oczy zaczną szybko się męczyć, co może odbić się na naszym zdrowiu. Czasem naturalne światło oraz główne oświetlenie to za mało. Dlatego dobrze jest dać pracownikowi możliwość dołączenia dodatkowego źródła światła. Lampka biurkowa jest także korzystnym rozwiązaniem, gdy oprócz pracy przy komputerze, korzystamy czasem z dokumentów lub sami dużo piszemy. Dzięki niej możemy skierować światło bezpośrednio do obszaru, w którym funkcjonujemy. Tego typu rozwiązanie warto także wdrożyć w biurach, w których biurka odgrodzone są boksami. Choć pozwalają one na zwiększenie prywatności i skupienie, ograniczają one dostęp światła. Lampka biurkowa pomoże dostarczyć go więcej.

Informacja prawna