Jaki rowerek dla 2 latka wybrać?

Twoje dziecko skończyło już dwa latka i chcesz mu kupić rowerek? Nie wiesz jednak jaki model warto wybrać? Poniższy poradnik powinien Ci pomóc w podjęciu decyzji.

Zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej już od najmłodszych lat jest niezwykle istotne dla jego prawidłowego rozwoju. Jazda na rowerze to nie tylko sposób na aktywność fizyczną ale po prostu znakomity sposób na dobrą zabawę. Sam proces nauki nie jest jednak wcale taki prosty. To jaki rowerek wybierzemy dla dziecka na początek przygody z jednośladami będzie determinowało bezpieczeństwo malucha oraz to w jak szybko przebiegnie proces nauki. W tym poradniku skupimy się na tym jaki rowerek będzie odpowiedni dla dwulatka – w tym wieku bowiem dziecko jest już dostatecznie rozwinięte aby zacząć przygodę z jazdą na rowerku.

W przypadku dwuletnich dzieci optymalnym wyborem do nauki jazdy wydają się być rowerki biegowe. Rozpoczynając naukę właśnie na nich dwulatek będzie w stanie oswoić się z jazdą co pozwoli mu na łatwiejsze przejście na rowerek napędzany pedałami – taki jak rowerek trójkołowy. Stopniowe zwiększanie trudności sprawi, że nauka jazdy na rowerku trójkołowym ( a później już klasycznym jednośladzie ) stanie się o wiele prostsza.

Najpierw rowerek biegowy – potem zakup rowerka trójkołowego

Przystępując do zakupu rowerka biegowego dla dwulatka warto przyjrzeć się kilku istotnym kwestiom. Z racji na wiek dziecka jego pierwszy rowerek biegowy z całą pewnością nie powinien być zbyt ciężki. Większa waga rowerka nie przełoży się na lepszą stabilność. Dodatkowo pociecha będzie miała spore problemy z rozpędzeniem cięższego modelu jak i też jego zatrzymaniem.

Istotne jest też zwrócenie uwagi na opony w jakie został wyposażony rowerek biegowy. Najlepszym wyborem będzie oczywiście taki wyposażony w klasyczne opony gumowe. Jeżeli jednak budżet na to nie pozwala to nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać model z oponami z pianki. Sprawdzą się one tak samo dobrze o ile tylko nasza pociecha nie jest nad wyraz wyrośnięta jak na swój wiek.

Dlaczego warto zacząć naukę jazdy od rowerka biegowego?

Skupmy się na chwilę na tym dlaczego naukę jazdy na rowerze warto zacząć od rowerków biegowych.  Rowerek dla 2 latka powinien bowiem pomóc w jak najszybszej nauce jazdy. W poruszaniu się na jednośladzie najbardziej istotne jest utrzymanie równowagi. Rowerek biegowy znakomicie nadaj się do tego celu. Jest pozbawiony pedałów i przez ten fakt umożliwia dziecku szybko przyswoić sobie umiejętność balansowania ciałem. Potem przejście na klasyczny rowerek będzie dużo prostsze.

Rowerek biegowy – nie kupuj w ciemno

Aby sam proces nauki utrzymania równowagi przebiegał szybko i sprawnie rowerek biegowy należy dobrać pod predyspozycje pociechy. Dobór odpowiedniego rozmiaru, wysokości siodełka, kierownicy będzie tutaj odgrywał kluczową rolę.

I tak w wielkim skrócie zaleca się aby opony w rowerku biegowym mieściły się w przedziale od dziesięciu do dwunastu cali. Rowerek powinien też posiadać regulację wysokości siodełka. Dziecko w trakcie użytkowania powinno mieć bowiem lekko ugięte nóżki w kolanach i móc dotykać całą stopą podłoża siedząc na siodełku. O masie rowerka wspominaliśmy wcześniej ale jeszcze raz przypomnimy, że nie może być ona zbyt duża. Można przyjąć, że bezpieczną granicą jest jedna trzecia wagi ciała dziecka.

Rowerki wieloetapowe czy uniwersalna propozycja dla dwulatków

Jak dobrze wiemy dziecko rośnie bardzo szybko dlatego też rodzice, którzy chcą podejść odpowiedzialnie od strony ekonomicznej do zakupu rowerka powinni zainteresować się rowerkami wieloetapowymi. W zależności od potrzeb mogą one bowiem służyć zarówno jako rowerek biegowy, klasyczny rower napędzany pedałami czy też wózek spacerowy. Kupując jeden model zyskujemy zatem bardzo uniwersalne urządzenie.

Informacja prawna