Jak zrobić świąteczny susz zapachowy?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a przygotowania do tych szczególnych dni nabierają coraz szybszego tempa. Myślimy o tym, kiedy zacząć przyrządzanie wigilijnych i świątecznych dań oraz o tym, jakie upominki wręczymy swoim bliskim. Warto również zatroszczyć się o odpowiednie dekoracje i atmosferę w domu. Oczywiście kluczową rolę odgrywa tu choinka, jednak możemy dopełnić aranżację różnymi dekoracjami i dodatkami. Jednym z nich są woreczki zapachowe – jak zrobić je samodzielnie?

Woreczki zapachowe – czego będziemy potrzebować?

Podstawowym elementem tej kompozycji są woreczki – wykonane z bawełny, lnu lub organzy. Woreczki powinny wyróżniać się stosunkowo luźną strukturą, dobrze przepuszczającą wszystkie aromaty i zapachy. Bawełniane woreczki wykonane z wysokiej jakości materiałów świetnie sprawdzą się jako gustowne i praktyczne opakowanie utrzymujące wszystkie elementy zapachu w jednym miejscu. Ogromną  zaletą woreczków jest ich duża trwałość, dzięki której ich eksploatacja może być kilkuletnia i z powodzeniem mogą być używane nie tylko w jedne święta, ale i przez kilka kolejnych lat. Co więcej, dzięki wygodnemu otwieraniu i zamykaniu woreczków, każdego roku możemy przygotowywać nową, zupełnie inną mieszankę zapachową. Po zakończeniu okresu świątecznego, na wiosnę czy latem, możemy stworzyć również zupełnie inną, dopasowaną do danej pory roku kompozycję.

Poza woreczkami bawełnianymi, lnianymi lub z organzy będącymi podstawą woreczków zapachowych, będziemy potrzebować również odpowiedniego ich wypełnienia. Mogą to być suszone zioła lub kwiaty oraz aromatyczne przyprawy i owoce. Do stworzenia świątecznej mieszanki możemy wykorzystać m.in. goździki, anyż, cynamon, plastry pomarańczy i suszone, wędzone śliwki. Taka kompozycja niemal jednoznacznie kojarzy się z tradycyjnym, wigilijnym suszem, którego aromat pod koniec grudnia unosi się w wielu polskich domach. Mieszankę warto wzmocnić dodatkiem ulubionych olejków eterycznych. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie zawartości torebek herbaty owocowej i przypraw korzennych z przywodzącym na myśl święta aromatem.

Jeżeli nie mamy możliwości czy też odpowiednich umiejętności, które pozwoliłyby nam na samodzielne skomponowanie mieszanki zapachowej, możemy użyć gotowych kompozycji, które w okresie świątecznym można znaleźć w ofercie wielu sklepów.

Gdzie umieszczać woreczki zapachowe?

Świąteczne woreczki zapachowe możemy umieścić w niemal dowolnym miejscu w domu. Świetnie sprawdzą się w szafie, gdzie skutecznie odświeżą ubrania, otulając je świątecznym zapachem. Ponadto można umieścić je również na choince – powieszone na gałązkach na różnej wysokości pomogą wypełnić niesamowitym świątecznym aromatem cały dom. Gdzie jeszcze warto wieszać zapachowe woreczki ze świątecznym, aromatycznym wypełnieniem? Możemy wykonać kilka małych sztuk zapachów z niewielkich rozmiarów woreczków z organzy i umieścić je na świątecznym stole. Świetnie sprawdzą się tu woreczki o małych rozmiarach – 5 x 7, 8 x 10 czy 10 x 12 centymetrów. Niewielkich rozmiarów woreczki zapachowe z organzy możemy również dorzucić do wszystkich prezentów, podkreślając tym samym ich świąteczny charakter. Aby zbliżające się święta było czuć nawet poza domem, na przykład w drodze do pracy, niewielki woreczek zapachowy możemy również zawiesić w swoim samochodzie, na środkowym lusterku.

Duży  wybór woreczków zapachowych

Przygotowując woreczki zapachowe do domu, możemy swobodnie szukać w możliwościach ich wypełnienia oraz w samych workach. Do wyboru są bowiem zarówno materiały, z których zostały wykonane, jak i rozmiary, kształty i kolory, w których są dostępne woreczki. Wśród dostępnych na rynku modeli można znaleźć jednokolorowe i wzorzyste woreczki oraz opakowania ozdobione różnymi nadrukami z Bożonarodzeniowymi motywami.

Informacja prawna