Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Wybór dysku zewnętrznego to sprawa mocno indywidualna, jednak możemy posiłkować się kilkoma podstawowymi aspektami, które pomogą nam dopasować urządzenie do swoich potrzeb. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze dobrego dysku zewnętrznego? Dlaczego jest to takie istotne i które parametry powinny interesować nas najbardziej?

1. Dysk zewnętrzny – jaka pojemność będzie najlepsza?
2. Jaki sposób łączenia z komputerem wybrać?
3. O czym jeszcze pamiętać przy wyborze dysku zewnętrznego?

Dysk zewnętrzny – jaka pojemność będzie najlepsza?

Dysk zewnętrzny to bardzo przydatna opcja, która może posłużyć nam nie tylko jako dodatkowy magazyn na dane, ale również jako kopia zapasowa istotnych dla nas plików. Jego pojemność powinna zależeć przede wszystkim od naszych potrzeb, chociaż obecnie wybieranie egzemplarzy o przestrzeni mniejszej niż 1 TB jest mało opłacalne. Im więcej miejsca, tym dysk będzie droższy, a przy tym warto również zwrócić uwagę na jego markę – w końcu nie chcielibyśmy stracić kilku terabajtów danych. Każdy producent ma zarówno mocne propozycje, jak i takie, którymi nie warto zaprzątać sobie głowy, dobrze więc sprawdzić to przed zakupem. Wiele ciekawych i różnorodnych modeli znajdziesz na stronie: https://www.morele.net/kategoria/dyski-zewnetrzne-207/.

Jaki sposób łączenia z komputerem wybrać?

Dyski zewnętrzne w podstawowym zakresie łączą się z komputerem przez port USB. Nie jest to jednak jedyna opcja, ponieważ bez problemu znajdziemy modele wyposażone w wejście Thunderbolt, FireWire czy eSATA. Na rodzaj połączenia powinny szczególnie zwrócić uwagę osoby pracujące na sprzęcie od Apple, ponieważ tam rodzaj wymaganego portu zwykle jest nieco inny, niż w przypadku klasycznych desktopów. Jeżeli bardzo nam zależy możemy również wybrać dysk z kilkoma rodzajami gniazd, chociaż zapewne będzie on droższą opcją.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze dysku zewnętrznego?

Wybierając dysk warto zwrócić uwagę także na kilka innych aspektów. Bardzo liczy się prędkość zapisu i przesyłania danych, od której bezpośrednio zależy to, jak długo będziemy musieli czekać na przekopiowanie danych. Jeżeli planujemy trzymać dysk w konkretnym miejscu, dobrze sprawdzić czy starczy nam do tego kabla. Dla wielu osób będzie liczył się również design oraz wielkość samego urządzenia, szczególnie jeżeli planujemy nosić je ze sobą. Jeżeli poszukujemy dysku szybkiego i przyjemnego w obsłudze, warto także zwrócić uwagę na RPM, czyli ilość obrotów na minutę – od tego zależy, w jakim tempie dysk zareaguje na nasze działania.

Informacja prawna