Jak wybrać buty na siłownię?

Buty na siłownię są niezbędnym elementem wyposażenia dla każdego, kto czynnie uprawia fitness. Wybór odpowiednich butów jest niezmiernie ważny ze względu na nasze bezpieczeństwo w trakcie uprawiania sportów siłowych i aerobowych. Obuwie powinno przede wszystkim pozwolić naszemu ciału na swobodne ruchy, nie ograniczając go w żadnym stopniu. Na rynku jest wiele modeli butów, lecz powinniśmy dobrze dopasować buty, by zwyczajnie się w nich nie męczyć. Każdy rodzaj obuwia sportowego jest inny i przeznaczony do odmiennej dyscypliny sportowej. Należy dokładnie przeanalizować, czy dany model spełnia wszystkie wymagania dla potrzeb konkretnego użytkownika. Dobrze dopasowane obuwie zapewni nam bezpieczeństwo i stabilizację stopy. Tym samym uniknie się niepotrzebnych kontuzji, które mogą spowodować wykluczenie z ćwiczeń.

1. Co cechuje dobra buty na siłownię?

2. Czym różnią się buty sportowe do biegania od tych na siłownię?

3. Gdzie zakupić buty na siłownię? 

Podczas ćwiczeń na siłowni powinniśmy pamiętać, by zapewnić sobie swobodę ruchów i utrzymać kontrolę nad własnym ciałem. Ćwiczenie w nieodpowiednim obuwiu może doprowadzić do skręcenia kostki, skutkować nadwyrężeniem ścięgien, upadkiem bądź w przypadku podnoszenia ciężarów — nawet poważnym uszkodzeniem kręgosłupa. Jakie buty wybrać, by ćwiczenia były bezpieczne i komfortowe?

Jakie buty wybrać na siłownię?

Wiele słyszy się o nieodpowiednim obuwiu na sali siłowej. Mając nieodpowiednie buty, często dochodzi do poślizgnięcia się i nieoczekiwanego upadku. Bardzo ważny jest więc wybór butów, które będą nieco sztywniejsze. Stabilna podeszwa zapewnia dokładne wyczucie podłoża, co pozytywnie wpływa na stabilizację naszego ciała. Podeszwa nie tylko powinna być stabilna, ale i elastyczna, dzięki temu wykonywanie ćwiczeń na siłowni nie będzie stanowiło żadnej przeszkody ani oporu. Obuwie z taką podeszwą zagwarantuje bezpieczeństwo Twoim stawom i wiązadłom, które podczas ćwiczeń najczęściej ulegają wszelkim kontuzjom.

Kolejnym ważnym elementem obuwia na siłownię jest poduszka żelowa lub powietrzna, która powinna znajdować się we wnętrzu butów. Poduszka ma za zadanie amortyzację wstrząsów i obciążenia stawów oraz kości. Przyczepny i trwały bieżnik podeszwy idealnie sprawdzi się, by nie ulec kontuzjom oraz upadkowi podczas biegania na bieżni. Ten element jest niezwykle ważny, dlatego nie można wybierać butów ze względu na ich kolorystykę czy cenę. Przy wyborze obuwia zwróć uwagę, by podeszwa nie była równa, a posiadała rowki. Dzięki temu poprawia się stabilizację i pewność ruchów na nierównej powierzchni lub śliskiej sali treningowej.

Na siłowni najlepszym wyborem są buty z siatką, które odprowadzają całą powstałą wilgoć na zewnątrz. Twoje stopy mogą w nich oddychać. Nie odparzysz tym samym stopy, ani nie spowodujesz odcisków. Oddychający materiał ogranicza również nieprzyjemne zapachy, które pojawiają się na skutek rozwoju bakterii. Sam pot jest praktycznie bezwonny, natomiast sprzyja rozwojowi bakterii, które wydzielają przykrą woń. Siateczka usuwa wilgoć, dlatego rozwój bakterii jest zablokowany.

Czym różnią się buty sportowe do biegania od tych na siłownię?

Buty na siłownię znacznie różnią się od butów stworzonych do biegania. Buty do biegania mają wąską oraz miękką podeszwę, która jest bardzo elastyczna. W takich butach nie zapewnisz sobie bezpieczeństwa oraz z pewnością nie będziesz mógł wykonać większości ćwiczeń siłowych. Buty na siłownię powinny być dopasowane do stopy rozmiarem, buty do biegania powinny być zakupione w rozmiarze o jeden większym.

Buty do biegania różnią się też stopniem amortyzacji. W butach do biegania mamy większą amortyzację, która jest skupiona wokół piety biegacza, natomiast buty na siłownię mają amortyzacje na całej podeszwie. Jedno i drugie obuwie różni się też kształtem. Buty do biegania posiadają znacznie wyższą podeszwę z tyłu pięty, obuwie na siłownię też jest trochę wyższe w tylnej części, lecz większa część podeszwy styka się z podłogą. Waga jest kolejnym różniącym obydwa buty elementem. Buty do biegania są najlżejszym obuwiem na rynku, natomiast te drugie nie posiadają tak wiele pianki w podeszwie z racji tego, że muszą być wytrzymałe. Bieżnik jest również inaczej zaprojektowany. Na siłownię wybieramy buty z bieżnikiem z lamelkami w wielu kierunkach. Przy obuwiu do biegania skupić należy się na zakupie pary z jednokierunkowym bieżnikiem.

Gdzie zakupić buty na siłownię?

Po obuwie na siłownię możemy udać się do sklepu sportowego i na własną rękę wyszukać odpowiednie modele butów. Jednak gdy nie jesteśmy pewni, czy wybierzemy odpowiednie obuwie, warto o pomoc poprosić sprzedawcę. Sprzedawca z pewnością pomoże przy wyborze specjalnego obuwia na siłownię. Zakupu możemy dokonać również przez internet, wybierając w filtrach odpowiednią dyscyplinę sportową, płeć oraz rozmiar. Dzięki funkcji wyszukiwania mamy możliwość wybrania materiału, z jakiego ma być wykonane obuwie oraz producenta. Dzięki temu buty można kupić szybko i korzystnie bez wychodzenia z domu.

Informacja prawna