Jak urządzić dziecku przydomowy plac zabaw?

Właściwie wszystkie dzieci lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, co nie tylko pozwala odpocząć rodzicom, ale i pozytywnie wpływa na rozwój kilkulatków. Specjaliści radzą, aby maluchy już od pierwszych lat życia spędzały przynajmniej 30 minut dziennie na zewnątrz. Przydomowy plac zabaw jest wygodny i może zapewnić nie lada zabawę. Jak go urządzić i co warto wiedzieć jeszcze przed wyborem poszczególnych elementów?

Własny plac zabaw – dlaczego warto i na co zwrócić uwagę?

Czy warto inwestować we własny przydomowy plac dla dziecka, kiedy stosunkowo niedaleko znajduje się osiedlowy? Bardzo wiele przemawia za tym, że warto. Jedyną zaletą osiedlowych placów jest towarzystwo dzieci z sąsiedztwa. Sama konieczność dotarcia na taki plac jest już jednak jego wadą, kiedy alternatywą są huśtawki dla dzieci we własnym ogrodzie. Warto także pamiętać, że, w szczególności dla małych dzieci, na osiedlowych placach mogą czaić się pewne zagrożenia. Niezamykane obiekty bywają zanieczyszczone, a otwarty dostęp sprzyja różnym zachowaniom, które nie zawsze powinien obserwować kilkulatek.

Przydomowy plac zabaw dla dziecka to przede wszystkim ogromna wygoda i pewność, że maluch jest całkowicie bezpieczny – oczywiście pod warunkiem, że skorzystamy z renomowanych marek, takich jak choćby Fatmoose. Najważniejsze kwestie, które warto przemyśleć przed jego wyborem, to przede wszystkim bezpieczeństwo, w tym często wykorzystywana sztuczna nawierzchnia z gumowych płyt, wybór poszczególnych elementów oraz lokalizacja i ustawienie całego placu.

Lokalizacja przydomowego placu zabaw

Przy wyborze miejsca, w którym zamierza się ustawić elementy placu dla dzieci, powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestię bezpieczeństwa. Nie mogą one znajdować się w pobliżu żadnych zbiorników wodnych, instalacji elektrycznych ani gazowych, czy toksycznych roślin, którymi maluch mógłby się zatruć. Miejsce ustawienia placu powinno być także możliwie oddalone od ruchliwej drogi i najlepiej ogrodzone, w szczególności jeśli brama wjazdowa na posesji często pozostaje otwarta albo sam ogród jest ogrodzony nie w pełni.

Zwykle poleca się ustawiać place zabaw niedaleko miejsca wypoczynkowego, żeby rodzic mógł z altany czy tarasu obserwować bawiące się dziecko. Jeśli malucha będzie widać z okien w domu, pozwala to rodzicowi na obserwowanie go nawet bez wychodzenia na zewnątrz.

Czego nie może zabraknąć na placu zabaw?

Wybór poszczególnych elementów dla dzieci uzależnia się głównie od wieku i upodobań kilkulatka, posiadanej przestrzeni w ogrodzie oraz budżetu. Dużą popularnością cieszą się zestawy zawierające na przykład połączony ze zjeżdżalnią i ścianką wspinaczkową stelaż na dwie huśtawki tworzone przez firmę Fatmoose. To oszczędność miejsca i zwykle także pieniędzy, ponieważ poszczególnie wybierane elementy mogą kosztować więcej.

Wybór części placu zabaw warto dopasować do wieku, w tym możliwości dziecka, ale także i jego upodobań. Dla malucha, który uwielbia zabawy ruchowe i skoki, idealnym wyborem może być trampolina. Z drugiej strony spokojne dziecko, które interesuje się przyrodą, może chętniej skorzystać z drewnianego domku, w którym stworzy kolekcję zbieranych kamyczków, muszelek, czy szyszek.

Jakie elementy placów zabaw wybierane są najczęściej?

  1. Żaden plac zabaw nie może obejść się bez piaskownicy. Polecane są modele zamykane, dzięki czemu piach dłużej pozostanie czysty, a nawet z zadaszeniem chroniącym dziecko przed słońcem. Przy montażu piaskownicy piach oddziela się od gleby agrowłókniną i regularnie wymienia – najlepiej co 6, a maksymalnie co 12 miesięcy. Odpowiedni dla dzieci jest piasek z atestem Państwowego Zakładu Higieny, który jest gwarancją jego czystości.
  2. Domek dla dzieci jak żaden inny element placu zabaw potrafi wzbogacić dziecięcą zabawę. Jednego dnia stanie się on sklepem, w którym płaci się banknotami z dużych liści, innego szkołą dla kilku pluszowych misiów, a następnego schroniskiem dla znalezionych w ogrodzie ślimaków.
  3. Huśtawka wybierana do ogrodu to najczęściej model na stelażu ze zmiennym siedziskiem. Siedzisko huśtawki dopasowuje się przede wszystkim do wieku dziecka. Maluchy korzystają z zamkniętych siedzisk z podparciem i zabezpieczeniami, podczas gdy starsze dzieci poradzą sobie na otwartym siedzisku w kształcie deseczki.
  4. Zjeżdżalnia często występuje w zestawach z domkiem, huśtawkami, albo na przykład piaskownicą, w której lądują zjeżdżające dzieciaki. Wysokość zjeżdżalni warto dopasować do wieku dziecka – im jest ono młodsze, tym z niższej zjeżdżalni będzie w stanie zjeżdżać.
Informacja prawna