Jak przygotować się do menopauzy? Czy to w ogóle możliwe?

Jak przygotować się do menopauzy

Menopauza jest niewątpliwie kolejnym etapem w życiu każdej kobiety. Wiele z nich naprawdę boi się tego etapu w życiu, a przecież tak wcale nie musi być. W końcu menopauza nie oznacza końca kobiecości. Dziś podpowiemy Wam, jak przygotować się do tego czasu i o czym należy pamiętać.

Czy to już menopauza?

WHO definiuje menopauzę jako okres podczas którego dochodzi do utraty aktywności pęcherzyków jajników. Na podstawie wielu badań wykazano, że objawy przed menopauzą mogą trwać nawet 4 lata. Warto więc poznać symptomy świadczące, że zbliża się menopauza. Dochodzi wtedy do uderzeń gorąca. Mogą one pojawiać się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Są to tzw. fale ciepła, które najczęściej odczuwa się w okolicach głowy oraz szyi. Temperatura ciała może być podwyższona. Dochodzi do tego na skutek rozregulowania ośrodka termoregulacji w mózgu. Do tego pojawiają się nieregularne cykle miesiączkowe. Krwawienia zastępują plamienia trwające nawet 2 tygodnie. Do tego wszystkiego może pojawić się też bezsenność, płaczliwość, nerwowość czy spadek libido. Choć płodność kobiety się zmniejsza, to nie oznacza wcale, że kobiety nie mogą zajść w ciążę. Nie można więc zrezygnować z antykoncepcji. Wiele osób zastanawia się, kiedy zaczyna się menopauza Wiek wynosi między 44 a 56 rokiem życia. Musicie też wiedzieć, że w okresie menopauzalnym może pogorszyć się kondycja skóry. Z tego powodu szczególną uwagę należy poświęcić pielęgnacji.

Jak pielęgnować skórę w okresie premenopauzalnym i w czasie klimakterium?

Skóra człowieka zaczyna starzeć się już po 25 roku życia. Wtedy też traci swoją jędrność. Jednak najtrudniejszym etapem jest okres przedmenopauzalny. Wtedy skóra staje się jeszcze bardziej wiotka i mniej zagęszczona. Na szczęście z takim stanem rzeczy nie trzeba wcale się godzić, gdyż dzięki odpowiedniej pielęgnacji można zachować młodość na dłużej. Trzeba przede wszystkim stosować wysokiej jakości kremy. W składzie powinien znaleźć się niacynamid, który jest silnym antyoksydantem. Co istotne spowalnia on starzenie się skóry. Odgrywa do tego kluczową rolę w syntezie aminokwasów, a także kwasów nukleinowych. Dzięki temu powstaje większa ilość kolagenu, a także elastyny. Kolejnym istotnym składnikiem jest kwas hialuronowy, który ma silne działanie nawilżające. Łagodzi też podrażnienia, a także tworzy warstwę ochronną. Poza stosowaniem kremów przywracających jędrność skóry trzeba też zadbać o ujędrnienie w okolicach oczu. Również tutaj skład ma duże znaczenie. Poza niacynamidem oraz kwasem hialuronowym, ważną rolę odgrywają kwasy Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Silnie odżywiają skórę, a przy tym tworzą film ochronny. Możecie także stosować serum, które ma największą ilość skoncentrowanych składników.

Aktywność fizyczna i zdrowa dieta

Już w okresie przedmenopauzalnym metabolizm kobiety znacząco spowalnia, stąd trzeba zadbać o właściwą dietę. Dzięki temu nie trzeba martwić się dodatkowymi kilogramami. Dieta powinna być lekkostrawna i oparta przede wszystkim na dużej ilości warzyw, które w swoim składzie mają antyoksydanty. Należą do nich warzywa zielone i czerwone. Jeżeli pojawiają się u Was zaparcia, to należy postawić na zwiększoną podaż owoców, np. suszonych śliwek czy moreli, które skutecznie przyspieszają perystaltykę jelit. W żadnym wypadku nie można pozwolić sobie na odstępstwo od zdrowej diety. Codziennie należy stawiać na aktywność fizyczną. Zaleca się nordic walking, pływanie czy długie spacery.

Informacja prawna