Jak dbać o cerę mieszaną? Wszystkie etapy pielęgnacji

Czym charakteryzuje się cera mieszana i jakie są jej typy? W jaki sposób należy zadbać o jej pielęgnację? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co możesz zrobić dla swojej skóry!

Cera mieszana i jej rodzaje

Mogłoby się wydawać, że cera mieszana to dość konkretne zjawisko, w rzeczywistości jednak, zależnie od klasyfikacji, wyróżnia się nawet kilka typów tej cery. Zwykle jednak wskazuje się dwa podstawowe. Pierwszy z nich jest dość prosty w codziennej pielęgnacji twarzy, strefa T (czyli czoło, nos i broda) wykazuje niewielkie błyszczenie, policzki natomiast są umiarkowanie suche. Twoje działania powinny w takim przypadku skupiać się na regularnym matowieniu, nawilżaniu oraz oczyszczaniu. Drugi typ cery mieszanej jest bardziej problematyczny i charakteryzuje się mocnym przetłuszczaniem strefy T i widocznymi zaskórnikami – a to wciąż tylko niektóre z możliwych niedoskonałości. Oprócz tego może występować głębokie przesuszenie policzków aż do etapu łuszczenia skóry. Wtedy to konieczna jest bardziej szczegółowa pielęgnacja. Na czym ona polega?

Mycie twarzy

Ten etap z pewnością wydaje się oczywisty, a zarazem jest kluczowy dla całościowej pielęgnacji. W żadnym wypadku nie możesz pomijać codziennego usuwania makijażu i oczyszczania twarzy, gdyż może prowadzić to do zapychania porów i nadmiernego namnażania się bakterii. Make-up najlepiej zmywać przy użyciu mleczka, emulsji na bazie olejków czy płynu micelarnego – ten ostatni łączy w sobie kosmetyki do demakijażu i tonik. Wszystkie wymienione preparaty charakteryzują się właściwościami kojącymi oraz normalizowaniem wydzielania łoju. Bardzo ważne jest też to, aby tego typu preparaty zawierały w swoim składzie witaminę E, olejki oraz aloes czy kwasy owocowe.

Tonizacja

Drugi etap pielęgnacji cery mieszanej to tonizacja, której celem jest przywrócenie właściwego pH cery. Pozwala to łagodzić podrażnienia i regulować wydzielanie sebum. Nie zapominaj o tym, że takie kosmetyki muszą też odznaczać się właściwościami nawilżającymi oraz odżywczymi. Zasadniczo przyjmuje się, że składniki aktywne zawarte w toniku mogą być podobne do tych zawartych w preparatach do mycia, zdecydowanie unikaj jednak alkoholu, który przesusza skórę. Bardzo popularnymi tonikami są hydrolaty, czyli wody kwiatowe. Bardzo ważne jest też to, aby toniku używać wyłącznie do strefy T.

Nawilżanie

Nawilżający krem do twarzy to niezwykle istotny kosmetyk do pielęgnacji Twojej buzi. Najlepiej, abyś skórę twarzy smarowała co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dlatego też szczególnie polecane są lekkie kremy, które są np. o konsystencji żelu. Wyjątkowo wskazane składniki kremów to m.in. aloes, olejek różany, kwas hialuronowy i śluz ślimaka. Warto dodać, że do cery mieszanej często polecane są też delikatniejsze kremy BB z filtrem UV oraz odżywcze kremy na noc, które mają właściwości regulujące pracę gruczołów łojowych. Ciekawą alternatywą są kremy całkowicie naturalne.

Peeling

Peeling cery mieszanej usprawnia mikrokrążenie oraz korzystnie wpływa na wytwarzanie kolagenu. Oprócz tego ma właściwości minimalizujące ilość zaskórników i wyprysków. Zależnie od Twoich potrzeb, peeling najlepiej wykonywać nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Najbardziej polecane są peelingi enzymatyczne, czasem jednak w przypadku samej tylko strefy T można zdecydować się na drobnoziarnisty peeling.

Maseczka do twarzy

Świetnym rozwiązaniem jest również maseczka do twarzy, którą także najlepiej stosować 1-2 razy w tygodniu. Żółta i zielona glinka najlepiej sprawdzają się w przetłuszczającej się strefie T, suche okolice skóry twarzy to natomiast świetne miejsce na glinki różowe, białe czy fioletowe.

Pielęgnacja cery mieszanej może być problematyczna, jednak przestrzegając naszych wskazówek, możesz osiągnąć naprawdę dobre rezultaty. Nieodpowiednio dobrane produkty mogą pogorszyć stan Twojej cery, dlatego też przywiązuj szczególną uwagę do zakupu odpowiednich kosmetyków. Doskonałe produkty do pielęgnacji cery mieszanej znajdziesz w ofercie Avon. Nie czekaj dłużej i jak najszybciej sprawdź aktualną ofertę, by znaleźć najlepsze kosmetyki na miarę swoich potrzeb!

Informacja prawna