Ile tak właściwie waży szklanka mąki?

mąka

Jedna szklanka mąki. Taki zapis znajdziemy w większości przepisów dostępnych w sieci lub w książkach kucharskich. Natomiast doskonale wiemy, że dostępne w naszym domu naczynia mają różne objętości. Szklanka mąki – ile to gram? Co w przypadku różnych typów i rodzajów tego składnika? Jak określić prawidłową miarę? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Szklanka mąki – ile to gramów?

Podawanie miary wody, cukru czy mąki w szklankach ma swój początek kilkadziesiąt lat temu. Każde naczynie w polskich gospodarstwach domowych miało identyczną wielkość, wymiary i przede wszystkim pojemność. Obecnie na półkach sklepowych można znaleźć nawet kilkadziesiąt propozycji szklanek, filiżanek i kubków. Każda z nich to zupełnie inna objętość. W konsekwencji współczesna gospodyni domowa niejednokrotnie boryka się z problemem pomiaru miar.

Podstawowym krokiem, który jest pomocny przy odpowiedzi na pytanie: Szklanka mąki – ile to g?” będzie wybranie jednej objętości. Oznacza to, że w naszej kuchni musimy wybrać jedyną szklankę, którą będziemy się posługiwaćza każdym razem. Najlepiej, by miała ona pojemność 250 ml. Jeżeli posiadasz wagę kuchenną, możesz to jednokrotnie zweryfikować.

Przyjmuje się, że jedna szklanka o objętości 250 ml zmieści około 150 – 160 gramów mąki pszennej. Można to w bardzo łatwy sposób sprawdzić mając do dyspozycji wagę kuchenną. Wystarczy pustą szklankę postawić na wadze kuchennej. Następnie klikamy opcję tara. Kolejnym krokiem jest wsypanie mąki aż do brzegów szklanki. Odczytana na wadze wartość może się wahać w granicach +/- 20 gram, w zależności od tego, ile produktu wsypiemy przy szybkim przyrządzaniu ciasta.

250 g mąki – ile to szklanki?

Znając odpowiedź na pytanie – Ile gram ma szklanka mąki?”, w łatwy sposób można przeliczać pozostałe proporcje. I tak następująco:

  • 250 g mąki pszennej to 1 i 3/4szklanki o pojemności 250 ml,
  • 300 g maki pszennej to 2 pełne szklanki o pojemności 250 ml,
  • 500 g mąki pszennej to 3 i 1/3 szklanki o pojemności 250 ml.

Stosując taką zasadę przygotowanie ciast jest o wiele szybsze i zdecydowanie prostsze. Wystarczy podzielić ilość potrzebnej mąki przez 150 gram. Czyli jeżeli potrzebujesz 650 gram mąki, wyliczysz to następująco:

650 gram / 150 gram = 4

Oznacza to, że potrzebując 650 gram mąki, wystarczy, że odmierzysz 4 pełne szklanki produktu.

Inne rodzaje mąki – jak to wygląda?

Oczywiście mąka pszenna nie jest jedynym składnikiem wypieków. Jednym z czynników, które wpływają na wagę jest gęstość produktu. Co w przypadku innych typów czy rodzajów tego produktu?

Jedna szklanka o pojemności 250 ml zmieści około:

  • 100 gram: mąki słonecznikowej oraz mąki owsianej,
  • 115 gram: mąki żytniej (typ 720) oraz mąki kukurydzianej,
  • 130 gram: mąki konopnej, mąki kokosowej, mąki sezamowej czy mąki arachidowej,
  • 140 gram: mąki pszennej razowej (typ 2000), mąki gryczanej oraz mąki jaglanej,
  • 150 gram: mąki orkiszowej razowej (typ 2000), mąki ryżowej oraz mąki z ciecierzycy,
  • 170 gram mąki semoliny z pszenicy durum oraz mąki pszennej jasnej (typ 550),
  • 200 gram mąki ziemniaczanej.

Dodatkowo warto pamiętać, że w przybliżeniu mała łyżeczka to mniej więcej 5 gram pojemności. Natomiast łyżka stołowa (średniej wielkości) to około 10 gram pojemności.

Szklanka mąki czy specjalna miarka?

Czy warto zakupić specjalną miarkę, która ułatwi ważenie produktów? A może znając odpowiedź na pytanie – „Szklanka mąki – ile to gramów?” darować sobie taką inwestycję? Zdecydowanie, jeżeli pieczemy od czasu do czasu wystarczająca będzie zwykła szklanka o pojemności 250 ml. Dodatkowo gotowanie czy pieczenie są czynnościami, których trzeba się po prostu nauczyć. Oznacza to, że kilka pierwszych prób odtworzenia przepisu może okazać się zwyczajnie nieudanym eksperymentem. Jeżeli jednak po kilku podejściach nadal nie zaobserwujesz postępu to zamów taki element online lub zakup go w sklepie stacjonarnym.

Miara, jaką jest szklanka mąki to najwygodniejsze rozwiązanie, które możemy sobie wyobrazić. Ta poręczna opcja zdecydowanie ułatwia pieczenie czy wyrabianie ciasta na pizzę czy pierogi. Powyższą listę z gramaturą można wydrukować lub zapisać i powiesić na przykład na lodówce. Dzięki temu nie będzie trzeba zastanawiać się kolejny raz nad tym, ile szklanek mąki trzeba będzie wsypać, aby wypiek się udał.

Więcej właściwości mąki w tym diety można odszukać pod adresem https://ptbo.edu.pl/ w tym właściwości i analizy.

Informacja prawna