Dlaczego warto pić Yerba mate?

Popularność Yerba mate sprawia, że coraz więcej osób sięga po tę zdrową alternatywę, a sam proces przygotowywania napoju i technika picia już wpisały się w popkulturę i stały się symbolem tych, którzy dbają o zdrowie. Dużo w tym prawdy, ponieważ Yerba jest świetną alternatywą dla kawy i herbaty, dostarcza cennych składników, pobudza oraz wzmacnia, a także rewelacyjnie oczyszcza organizm.

Jak pić Yerba Mate?

Napar z liści Yerba mate ma charakterystyczny smak, do którego wiele osób musi się po prostu przekonać. Występuje w różnych wariantach, więc znalezienie tego  odpowiedniego zajmuje trochę czasu. Praktyka pokazuje również, że niektórzy bardzo płynnie przechodzą od delikatnych smaków do bardziej intensywnych. Napar z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego pochodzącego z Paragwaju, Urugwaju, Argentyny i Brazylii wymaga specjalnego przygotowania i pije się go nieco inaczej niż tradycyjną herbatę. Poza tym trzeba pamiętać, że to bogactwo bioaktywnych składników, które świetnie wpisuje się w potrzeby współczesnego człowieka.

Yerba mate mylnie określana jest mianem herbaty. Ma zupełnie inne właściwości – na przykład działanie oczyszczające, odmienny skład chemiczny, a także wymaga specjalnego sposobu przygotowania i podawania. Charakterystyczną gorycz liście i łodygi zawdzięczają natomiast procesowi suszenia nad ogniem. Taki susz wsypuje się w dużej ilości do tykwy, matero czy nawet zwykłego kubka. Może to być nawet ¾ objętości dzbanuszka. Liście zalewa się ciepłą lub zimną wodą, a po kilku minutach napój jest gotowy. Pije się go przy pomocy specjalnej słomki zwanej bombillą. Trzeba pamiętać o tym, że ponownie zalewa się ten sam susz aż do momentu, gdy woda przestanie się zabarwiać.

Właściwości ostrokrzewu paragwajskiego

Prowadzone od lat badania udowodniły, że Yerba mate ma działanie oczyszczające, wzmacnia i poprawia odporność. Często również wiąże się regularne picie naparu z niskim poziomem otyłości. Poza tym Yerba reguluje ciśnienie krwi i stymuluje pracę serca, a zawarte w niej saponiny działają przeciwzapalnie oraz wspomagają metabolizm cholesterolu. Tym samym to świetny sposób na to, by odprężyć się po ciężkim dniu, jak i pobudzić do działania. Sam napar to bogactwo przeciwutleniaczy oraz witamin A i E, które spowalniają procesy starzenia. Poza tym znajdują się w nim też minerały takie jak magnez, wapń, żelazo, sód, potas i cynk. Nic więc dziwnego, że zestaw Yerba mate stał się świetnym pomysłem na prezent i inwestycją w zdrowszy tryb życia. Po napar chętnie sięgają też osoby na dietach redukcyjnych, ponieważ skutecznie hamuje on uczucie głodu, a ci, którzy szukają naturalnego sposobu na pobudzenie ciała i mózgu do pracy z pewnością docenią tę propozycję.

Informacja prawna