Czym jest biotyna i kiedy należy ją suplementować?

Biotyna jest jedną z witamin z grupy B, występującą również pod nazwą witamina B7 lub witamina H. Jej niedobór, wynikający z mało urozmaiconej diety, chorób lub przyjmowanych leków niesie za sobą szereg przykrych konsekwencji, odbijających się zarówno na zdrowiu organizmu jak i wyglądzie skóry, włosów czy paznokci.

Czy każdy może suplementować biotynę? Gdzie znajdziesz najlepsze suplementy z biotyną dla uzupełnienia codziennej pełnowartościowej diety?

Co to jest biotyna czyli witamina B7 i jakie procesy wspomaga?

Biotyna jest związkiem organicznym, który występuje zarówno w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Jest bardzo ważna dla naszego organizmu, ponieważ wpływa na wiele zachodzących w nim procesów. Bierze udział między innymi w procesie krzepnięcia krwi, tworzenia kwasów tłuszczowych, wspomaga pracę tarczycy, wpływa na prawidłowy metabolizm, przyczynia się do właściwego funkcjonowania układu nerwowego, dba o utrzymanie idealnego stanu włosów, skóry i paznokci, wpływa na zachowanie właściwego stanu błon śluzowych. Jej niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego warto rozważyć suplementowanie jej w przystępnej formie kapsułek, tabletek lub proszku, włączając je do swojej codziennej diety.

Czym grozi niedobór biotyny?

Niedobór biotyny może mieć przykre konsekwencje dla naszego organizmu, związane zarówno z wewnętrznymi dolegliwościami jak i zewnętrznym wyglądem skóry czy paznokci. Może objawiać się między innymi:

  • pogorszeniem stanu skóry, wysuszeniem, podrażnieniami, stanami zapalnymi, pękającymi kącikami ust, pojawieniem się liszaja;
  • wzmożonym wypadaniem włosów, a także przedwczesnym siwieniem;
  • kruchością i łamliwością paznokci;
  • bólami mięśniowymi;
  • częstymi zmianami nastroju;
  • uczuciem ciągłego zmęczenia i znużenia;
  • obniżeniem nastroju, a nawet depresją.

Te i wiele innych objawów, jak choćby pogorszenie stanu skóry w chorobach takich jak AZS czy łuszczyca, mogą świadczyć o zbyt niskim poziomie witaminy B7 w organizmie i są wskazaniem do zasięgnięcia porady.

Czy można uzupełnić poziom biotyny pożywieniem?

Witamina B7 jest oczywiście obecna w pożywieniu i warto wiedzieć, co należy spożywać, żeby podnieść jej poziom. Jednakże przy dużych i długotrwałych niedoborach może okazać się to niewystarczające, dlatego oprócz dobrze zbilansowanej diety, warto zacząć stosowanie suplementów z biotyną. Największe ilości witaminy B7 można znaleźć w wątróbce, żółtkach jaj, pomidorach, marchewce, szpinaku, orzechach włoskich i ziemnych, migdałach, sardynkach, brązowym ryżu, mące sojowej, grzybach.

Podawanie biotyny jest wskazane w przypadku skłonności do problemów z włosami i paznokciami, często występujących zajadów, po długotrwałym stosowaniu antybiotyków, podczas leczenia preparatami z kwasem walproinowym a także osobom chorującym na cukrzycę typu 2. Przeciwwskazaniem do stosowania biotyny może być okres ciąży i laktacji. W razie przyjmowanych leków warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ biotyna może wchodzić w interakcje z lekami.

Gdzie znajdziesz pełnowartościowe preparaty z biotyną?

Na stronie sklepzycia.pl znajdziesz suplementy bogate w biotynę, które można włączyć do swojej codziennej diety. Spośród różnych propozycji, dostępnych w sklepie, możemy polecić np.:

  • Biotin 600 mcg 100 kapsułek Biotyna Life Extension – wspomaga wiele zachodzących w organizmie procesów, dba o dobrą kondycję włosów i skóry;
  • Colladrop – kolagen rybi w płynie+witaminaE+witaminaC+cynk+selen+biotyna(500ml) Aura Herbals – zdrowy wygląd i ujędrnienie skóry, piękne włosy i mocne paznokcie.

Zobacz ofertę sklepzycia.pl i wybierz właściwy suplement dla siebie jeszcze dziś!

Informacja prawna