Czy Twój MacBook się przegrzewa? Być może musisz go wyczyścić

Laptopy MacBook są przystosowane do intensywnej pracy w rozmaitych okolicznościach. Wydajne podzespoły godzinami obsługują dziesiątki skomplikowanych procesów i nie mogę pozwolić sobie na przerwę. Dlatego sprzęt wykorzystuje bardzo efektywne wentylatory, a w nowszych modelach nowoczesne chłodzenie pasywne. Dzięki temu procesor i inne podzespoły utrzymują bezpieczną temperaturę nawet przy dużych obciążeniach.

Jeśli Twój laptop się przegrzewa, jest to dla niego bardzo niebezpieczne i prędzej czy później może dojść do zwarcia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za taki stan rzeczy odpowiada mało wydajne chłodzenie na skutek zgromadzonych wewnątrz obudowy zanieczyszczeń – przede wszystkim kurzu.

Dlaczego laptopy MacBook mogą się przegrzewać?

Każdy skonfigurowany przez producenta laptop jest zaprojektowany w taki sposób, aby system chłodzenia z nawiązką rekompensował wytwarzane przez podzespoły, przede wszystkim procesor i procesor graficzny, ciepło uwalniając je na zewnątrz. Dobierając chłodzenie do laptopów MacBook bierze się pod uwagę, że niejednokrotnie będą one pracowały przy wysokiej temperaturze powietrza i użytkowane intensywnie przez wiele godzin. Temperatura nigdy nie powinna osiągnąć krytycznego poziomu, a jeśli do tego dojdzie szybko przekonasz się, że coś jest nie tak – wystarczy dotknięcie rozgrzanej obudowy.

Za przegrzewanie się komputera może odpowiadać uszkodzenie wentylatora lub chłodzenia pasywnego, w jakie wyposażone są najnowsze modele MacBooków posiadające na pokładzie układy M1 i M2. Jednak częściej chłodzenie jest nieefektywne, ponieważ wewnątrz obudowy zgromadziły się zanieczyszczenia, zwłaszcza kurz. To zupełnie normalne zjawisko, bo większość użytkowników czyści swoje urządzenia przede wszystkim na zewnątrz. Zakurzenie wentylatora i innych podzespołów jest bardzo niebezpieczne, bo istnieje groźba że dojdzie do zwarcia i czeka Cię bardzo kosztowna naprawa.

Jakie dodatkowe objawy świadczą o zanieczyszczeniu wnętrza obudowy?

Przegrzewanie się komputera to tylko jeden z symptomów świadczących o tym, że we wnętrzu obudowy prawdopodobnie zebrało się zbyt wiele zanieczyszczeń. Na jakie objawy dodatkowo warto zwrócić uwagę?

  • głośna praca laptopa, za którą odpowiada zanieczyszczony wentylator;
  • spadek wydajności urządzenia;
  • zawieszanie się systemu;
  • wentylator uruchamiający się z dużą częstotliwością przy niskim obciążeniu sprzętu;
  • niektóre aplikacje nie chcą się uruchomić.

Jak bezpiecznie przeprowadzić czyszczenie zakurzonego MacBooka?

W sieci natkniesz się na wiele poradników dotyczących tego, jak przeprowadzić czyszczenie twojego MacBooka. Większość z nich zarekomenduje ci rozkręcenie obudowy i potraktowanie poszczególnych podzespołów sprężonym powietrzem. Niestety w warunkach chałupniczych te zabiegi konserwacyjne są nieprecyzyjne, a wręcz niebezpieczne. Co prawda usuniesz większość zanieczyszczeń, ale niektóre z nich zostaną wprost wdmuchnięte w zakamarki, w których prędzej czy później mogą doprowadzić do zwarcia.

Dlatego oczyszczenie zakurzonego MacBooka należy zlecić specjalistom, którzy dysponują doświadczeniem, a także profesjonalnymi narzędziami, dzięki którym usuną całość kurzu bez zagrożenia dla płyty głównej i innych podzespołów twojego komputera. Usługa nie trwa długo i nie jest kosztowna. W Warszawie wykonasz ją w profesjonalnym serwisie urządzeń Apple – MacForce.

Informacja prawna