Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Nieruchomości od dawna uważane są za jedną z najlepszych metod inwestowania pieniędzy, jednak dynamiczna sytuacja na światowych rynkach, rosnąca inflacja i sytuacja geopolityczna sprawiła, że wiele osób zaczyna mieć uzasadnione wątpliwości co do opłacalności tego rodzaju działań. Czy wciąż opłaca się inwestować w nieruchomości?

Sposoby na inwestowanie w nieruchomości

Zakupu nieruchomości inwestycyjnej można dokonać w kilku celach. Wśród najpopularniejszych metod tego rodzaju działalności wskazać można:

– zakup pod wynajem – to jedno z popularniejszych i najbardziej znanych na całym świecie rozwiązań. Ten typ inwestycji polega po prostu na zakupie lokalu mieszkalnego w celu jego wynajęcia. W ten sposób jego właściciel może liczyć albo na to, że kredyt wzięty na zakup nieruchomości niejako „sam” będzie się spłacał lub – jeśli lokal został nabyty za środki własne – na comiesięczny zysk. W obydwu tych przypadkach właściciel mieszkania posiada bezpieczną „lokatę” środków;

– zakup celem odsprzedaży (tzw. house flipping) – to rodzaj inwestycji wymagający nieco większej wiedzy i środków. House flipping polega na zakupie taniej nieruchomości wymagającej remontu, wykonanie niezbędnych prac i odsprzedaż z zyskiem;

– zakup lokalu komercyjnego pod wynajem – to forma inwestycji zbliżona do wskazanej w punkcie pierwszym, tyle że zakupiony lokal ma charakter użytkowy – może być np. biurem czy siedzibą firmy lub restauracją czy sklepem.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości ma wiele zalet, również w dzisiejszych, niesprzyjających warunkach. Obecnie na rynku nieruchomości nie obserwuje się spadku cen, a wręcz przeciwnie – ich wzrost. Jest to stały trend: choć zdarzają się nieznaczne wahania cen, trudno wskazać w historii okres, kiedy to lokale mieszkalne byłyby sprzedawane poniżej ceny ich zakupu.

Taka forma inwestowania pieniędzy to doskonałe rozwiązanie dla osób posiadających znaczny kapitał. W ten sposób można uchronić posiadane środki przed utratą wartości, np. w związku z inflacją. Nie można również zapominać o tym, że w przypadku zakupu nieruchomości pod wynajem, na konto co miesiąc wpływa określona kwota.

Nowoczesne budownictwo to szansa dla przyszłych pokoleń

Sam zakup nieruchomości nie wystarczy – inwestycję trzeba przeprowadzić mądrze. Wraz z rosnącą świadomością społeczeństwa pojawia się także coraz więcej rozwiązań, które mają na celu pomóc w zachowaniu dbałości o planetę.

Tego typu inwestycje pojawiają się także na rynku nieruchomości. Przykładowo, Grupa Górażdże wprowadziła w ostatnim czasie niskoemisyjny beton, który doskonale sprawdzi się w nowoczesnym budownictwie. Jak podkreśla Andrzej Reclik, tego typu opcje nie muszą wcale wiązać się z nadmiernymi kosztami, a jednocześnie pomagają chronić planetę i w najbliższych latach staną się preferowanym wyborem odbiorców. Trudno się z tym nie zgodzić, przyglądając się bieżącym trendom proekologicznym w większości dziedzin ludzkiego życia.

Inwestowanie w nieruchomości jest zatem opłacalne. Należy jednak robić to z głową, wybierając nowoczesne budownictwo, które nie straci na wartości w nadchodzących latach, a wręcz przeciwnie – będzie cieszyć się dużą popularnością i, co za tym idzie, zapewni zwrot inwestycji.

Informacja prawna