Kawa to z pewnością jeden z tych napojów, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Zawarta w niej kofeina może skutecznie nas pobudzić i dodać energii do działania. Kawa jest również mocni aromatyczna i cechuje się bogatą kompozycją smakową. Nic więc wiecznego, że zyskała sobie ona tak szerokie grono zwolenników. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że kawę nie każdy będzie mógł pić. Niektórzy tuż po pierwszym łyku doświadczą problemów z wysypką skórną lub dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak więc objawia się alergia na kawę?
Czy po kawie może swędzieć skóra?
Alergia na kawę jest prawdziwą rzadkością. Niemniej jednak warto wiedzieć, że jest ona jak najbardziej możliwa. Nie wynika to z właściwości uchylających samego napoju, a raczej z jego zawartości. Głównym składnikiem kawy jest kofeina, która może powodować reakcje alergiczne. Jeśli więc zastanawiamy się czy po kawie może swędzieć skóra, to warto sobie uświadomić, że jak najbardziej. Kofeina bardzo szybko może doprowadzić do powstania tak zwanej pokrzywki u alergików. Oczywiście swędząca skóra nie będzie jedynym objawem alergii na kawę, jednak jeśli swędzenie rozpoczęło się tuż po wypuści aromatycznego napoju, koniecznie trzeba będzie zgłosić się do alergologa. Specjalista wykona szereg testów skórnych i dzięki nim będzie wstanie jednoznacznie stwierdzić, czy powstała wysypka to reakcja na kofeinę. Można wówczas zdecydować się na odczulanie lub po prostu zaakceptować zaistniałą sytuację i zdecydować się na kawę bezkofeinową.
Jak jeszcze może objawiać się alergia na kawę?
Czy po kawie może swędzieć skóra? Oczywiście, że może jeśli jesteśmy uczuleni na kofeinę. Jednak jakie inne objawy i symptomy mogą towarzyszyć alergii na kawę? Otóż:
- łzawienie i pieczenie oczu – objaw ten może pojawić się nawet na kilka minut od spożycia napoju kawowego.
- biegunki lub wymioty – objawy alergii na kofeinę mogą wystąpić również ze strony przewodu pokarmowego. Zwykle następują one bezpośrednio po spożyciu kawy i ustępują po krótkim czasie.
- ból brzucha – to również jeden z objawów, wynikający z reakcji układu pokarmowego na kofeinę.
Zwykle objawy alergii na kawę są krótkotrwałe. Można powiedzieć, że ustępują zaraz po wydaleniu substancji z organizmu. Warto jednak wiedzieć, że każda alergia, która jest bagatelizowana jest niezwykle niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem specjalistą i odpowiednio zdiagnozowane. Znacznie ułatwi to kontrolowanie alergii.