5 miejsc w Polsce, które warto zobaczyć

pałac

W Polsce znajdziemy wiele popularnych zabytków, ale na najciekawsze atrakcje turystyczne natkniemy się poza ubitym szlakiem. Tylko gdzie ich szukać? Przedstawiamy 5 miejsc w Polsce, które warto zobaczyć!

Wąwóz Korzeniowy Dół

W rejonie Puław znajdziemy wiele ciekawych atrakcji turystycznych, wśród których wyróżnia się wąwóz Korzeniowy Dół, położony we wschodniej części Kazimierza Dolnego. To prawdziwie magiczne miejsce, wyjęte wprost z pocztówki albo powieści fantasy rozgrywającej się w obcym świecie. Wąwóz mierzy ok. 700 metrów, a jego dnem prowadzi szlak turystyczny, który świetnie nada się na krótki spacer.

Do Korzeniowego Dołu możemy dojść pieszo z centrum Kazimierza Dolnego. Trasa ma ok. 3,5 kilometra, a w jej trakcie zobaczymy najważniejsze atrakcje miasta, włącznie z Muzeum Regionalnym oraz starą chatą z XVIII wieku, który wciąż stoi w rejonie wejścia do wąwozu. W okolicy Korzeniowego Dołu znajdują się też inne znane wąwozy, w tym Kwaskowa Górka oraz wąwóz Niezabitowskiego. Nie robią one aż tak piorunującego wrażenia, ale wciąż warto je zobaczyć, szczególnie że spacer każdym z nich zajmie nie więcej niż godzinę.

Pałac Czartoryskich

Najważniejszym zabytkiem Puław jest słynny Pałac Czartoryskich. Obecnie mieści się tam muzeum z ogromnymi zbiorami dzieł sztuki, przedmiotów użytkowych, a także broni i akcesoriów związanych z militariami oraz historią Polski. Lokalny portal Wiadomości Puławy dokładnie opisuje, co można zobaczyć w trakcie zwiedzania sporego parku, który okala pałac – znajduje się tam kilka altan, w tym słynna Świątynia Sybilli oraz Domek Gotycki, a także Brama Rzymska, będąca kopią rzymskiego Łuku Tytusa.

Pałac w Natolinie

Przenieśmy się do samego serca Mazowsza, czyli do Warszawy. W jej południowej części znajduje się urokliwy Pałac w Natolinie. Zbudował go w 1782 roku książę Adam Czartoryski, a w późniejszych latach budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Miejsce ma wyjątkowo bogatą historię, a obecnie na terenie natolińskiego pałacu mieści się niewielkie, klimatyczne muzeum. Odwiedzając Natolin warto też dokładnie zwiedzić pałacowy park – jest świetnie zadbany, a w okolicy znajduje się rezerwat dzikiej zwierzyny. To obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Warszawy!

Cmentarz i Muzeum w Palmirach

Na północ od Warszawy, w Puszczy Kampinoskiej, znajduje jest niewielkie Muzeum w Palmirach. Wzniesiono je obok cmentarza, na którym pochowano ofiary niemieckich zbrodni wojennych. W większości byli to mieszkańcy Warszawy i okolic, których wywożono ze stolicy i rozstrzeliwano w samym środku puszczy.

Choć palmirskie muzeum wzniesiono w latach 70., to rozbudowano je dopiero w 2010 roku. Jest otwarte sezonowo, ale mimo to warto je odwiedzić. W trakcie zwiedzania możemy poznać historię niemieckich zbrodni wojennych na ludności cywilnej Warszawy, a także dowiedzieć się więcej na temat walk partyzanckich, które toczyły się w Puszczy Kampinoskiej w 1944 roku. Muzeum robi wstrząsające wrażenie – warto mieć to na uwadze!

Skansen w Sanoku

Na południu Polski, wśród podkarpackich wzgórz, mieści się największe muzeum etnograficzne w naszym kraju. Skansen w Sanoku, bo o nim mowa, powstał na początku PRL-u. Celem instytucji było skatalogowanie i ocalenie dziedzictwa tradycyjnego budownictwa – nie tylko z terenu Podkarpacia, ale też całej Polski. Na przestrzeni lat muzeum było wielokrotnie rozbudowywanie i odnawiane, a obecnie w skansenie znajduje się ponad sto budowli, rozrzuconych na przestrzeni 38 hektarów.

Największą atrakcją sanockiego skansenu jest Rynek Galicyjski, który stara się odtworzyć wygląd przedwojennych, galicyjskich miasteczek. W trakcie zwiedzania możemy wejść do poszczególnych budynków i zobaczyć, jak wyglądały niegdyś apteki, sklepy spożywcze czy zwykłe mieszkania. Oczywiście do zwiedzania są też udostępnione liczne chatki chłopskie oraz elementy architektury wiejskiej. Za dodatkową opłatą możemy nawet wykupić konną wycieczkę po skansenie!

W Polsce znajdziemy setki fascynujących miejsc, w których możemy spędzić urlop i zobaczyć na własne oczy długą, skomplikowaną historię naszego kraju. Zdecydowanie jest w czym wybierać – warto odwiedzić każdą z opisanych atrakcji turystycznych!

Informacja prawna