Dolar bermudzki – waluta pełna kolorów

Dla kolekcjonerów monet, banknotów i medali okolicznościowych niezwykle istotne są materiał, sposób wykonania oraz historia posiadanej kolekcji. Równie ważne jest to, jak numizmat prezentuje się wśród pozostałych zbiorów. Dużą uwagę przyciągają kolorowe dolary bermudzkie. Poznaj je bliżej!

Waluta narodowa to nie tylko środek płatniczy, ale także znak rozpoznawczy danego kraju. W ten sposób państwo buduje pewną tożsamość kulturową, dzięki której mieszkańcy mogą identyfikować się ze swoją ojczyzną.

Dolar bermudzki – wyjątkowa waluta

Od 1970 roku oficjalną walutą na Bermudach jest dolar bermudzki, który zastąpił funta brytyjskiego. Jego kurs jest zależny od wartości dolara amerykańskiego, ponieważ głównym partnerem handlowym tego państwa są Stany Zjednoczone.

W obiegu dostępne są środki płatnicze o nominałach 1, 5, 10 i 25 centów oraz 1 dolar. Nie zabrakło również banknotów 2, 5, 10, 20, to i 100 dolarowych. Ciekawostką jest to, że waluta bermudzka poza Bermudami jest… bezużyteczna. Nie można jej wymienić w kantorze, tak jak w przypadku innych środków płatniczych. Ale z powodzeniem można włączyć je do swojej kolekcji numizmatycznej.

Kolorowe i unikatowe dolary bermudzkie

Dolary bermudzkie przyciągają uwagę niezwykłym wzornictwem, dzięki czemu z pewnością będą doskonale wyglądać w towarzystwie innych numizmatów. Każda moneta jest ozdobiona wizerunkiem zwierzęcia, które rzadko występuje na wyspach, np.:

  • jednodolarówka przedstawia kahow – najrzadziej występującego ptaka na świecie,
  • pięciocentówka prezentuje kolorowego skalara – rybę w kształcie żaglowca.

Szczególną uwagę przyciąga ćwierćdolarówka z wizerunkiem Faetonu żółtodziobego. Choć ten gatunek ptaka nie jest objęty ochroną, jest niezwykle istotny dla społeczeństwa Bermudów, gdzie nazywany jest “długim ogonem”.

Równie ciekawie prezentują się banknoty. Są niezwykle kolorowe i tak jak monety przedstawiają różnorodne gatunki zwierząt. Znajdują się na nich np. marlin błękitny atlantycki, bluebird wschodni czy skalary błękitne. Na rewersie umieszczono najpopularniejsze budowle państwowe, jak np. wieża zegarowa, posąg Neptuna, latarnia morska Gibbs Hill i House of Assembly w Hamilton.

Dolary bermudzkie z pewnością są niepowtarzalne. Trudno o drugą tak kolorową i atrakcyjną walutę na świecie. Dlatego przyciąga ona uwagę osób, które kolekcjonują m.in. złote monety czy nietuzinkowe medale okolicznościowe. Wiele takich intrygujących numizmatów jest dostępnych np. w ofercie Skarbnicy Narodowej, dlatego warto tam zajrzeć w podczas poszukiwań.

Podobne posty

  • Olejki do włosów idealne na jesieńOlejki do włosów idealne na jesień Jesień wymusza na nas dokładniejsze i bardziej specjalistyczne dbanie o urodę. Wynika to z tego, że pogoda pojawiająca się o tej porze roku nie sprzyja zarówno skórze, jak i włosom. Na […]
  • Jak skutecznie pozbyć się dużej nadwagi?Jak skutecznie pozbyć się dużej nadwagi? Zbyt wysoka waga prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, a także spadku samooceny oraz możliwych trudności psychicznych. Właśnie dlatego warto pozbyć się w sposób skutecznie zbyt dużej […]
  • 5 wskazówek, dzięki którym zaparzysz kawę jak z najlepszej kawiarni5 wskazówek, dzięki którym zaparzysz kawę jak z najlepszej kawiarni Filiżanka aromatycznej, wspaniale pachnącej kawy o intensywnym smaku to dla wielu z nas jedna z najlepszych drobnych przyjemności. Doskonałą kawę dostaniemy oczywiście w każdej kawiarni, […]
  • Jak dbać o drewnianą podłogę?Jak dbać o drewnianą podłogę? Prawdziwa, solidna, drewniana podłoga to niezwykła ozdoba wnętrza. Z racji, że inwestycja w taką podłogę do najtańszych nie należy, warto dbać o nią najlepiej jak to tylko możliwe. Dzięki […]
  • Ekskluzywne torby papieroweEkskluzywne torby papierowe Torby papierowe na stałe zagościły już w naszej rzeczywistości - spotykamy je w różnorodnych rozmiarach i z przeróżnymi sposobami zastosowania, dzięki czemu stały się uniwersalnym rodzajem […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]