Alergiczne zapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących przypadłości. Może ona mieć podłoże sezonowe lub nagłe i pojawiać się w najmniej oczekiwanym momencie. Wobec tego, czym jest alergiczny stan zapalny oka i co może go powodować?
Alergiczne zapalenie spojówek – czym ono jest?
Alergia oczu to często występująca dolegliwość. Choć stan zapalny może dotyczyć wielu struktur aparatu wzroku, to jednak najczęściej obejmuje on spojówkę. To właśnie ona jest najczęściej narażona na kontakt z alergenami i innymi, drażniącymi czynnikami. Alergia oczu wynika z nadmiernej reakcji organizmu na kontakt z drażniącym czynnikiem. Objawia się ono najczęściej poprzez:
- nadmierne swędzenie i pieczenie oczu;
- pojawienie się ropnej wydzieliny w kącikach oczu;
- zaczerwienienie i przekrwienie gałki ocznej;
- uczucie piasku w oczach lub ciała obcego.
Co ciekawe, alergia oczu może współistnieć z innymi reakcjami organizmu związanymi z nadmiernym wydzielaniem histaminy. Alergikowi może towarzyszyć np. nadmierny katar, kaszel czy trudności z oddychaniem.
Rodzaje alergicznego zapalenia spojówek
Alergia oczu może występować pod wieloma postaciami. Rozróżnienie alergii następuje głównie poprzez sposób, w jaki się ona pojawiła, a także jak długo utrzymują się jej objawy.
1. Alergiczne zapalenie spojówek
To najbardziej podstawowy rodzaj alergii oczu. Pojawia się zazwyczaj sezonowo – w okresie wiosenno-jesiennym. Ta alergia oczu najczęściej jest reakcją organizmu na kontakt z pylącymi bylinami. Oznacza to, że trwa ona przykładowo przez cały okres ich pylenia. W momencie, kiedy się on kończy, objawy alergii ustępują samoistnie i nie nawracają.
2. Kontaktowe zapalenie spojówek
To kolejny rodzaj alergii oczu. Pojawia się on nagle i chwilowo – jak sama nazwa wskazuje. Najczęściej jest on spowodowany reakcją na pojedynczy kontakt z alergenem. Przykładem takiego alergenu może być np. nieodpowiednio dobrany płyn do soczewek czy jednorazowy kontakt z sierścią zwierzęcia. W przebiegu tej alergii objawy pojawiają się na krótko po kontakcie z drażniącym czynnikiem – równie szybko one ustępują.
3. Atopowe zapalenie spojówek
Atopowe zapalenie spojówek to alergia oczu, która przeszła w tzw. stan przewlekły. Najczęściej jest ona wynikiem długotrwałego oddziaływania alergenu na organizm. Jest to dość uporczywa dolegliwość, głównie w uwagi na to, że może się ona utrzymywać nawet przez kilka miesięcy lub nawet cały rok, powodując szereg nieprzyjemnych objawów.
Jak leczy się alergiczne zapalenie spojówek?
Leczenie alergicznego zapalenia spojówek, jeśli nie przeszło ono w stan przewlekły, nie jest zbyt skomplikowane. W pierwszej kolejności zaleca się ograniczenie kontaktu z alergenem. Następnie wystarczą odpowiednie krople do oczu i ich regularna aplikacja, by redukować przykre dolegliwości. W przypadku atopowego zapalenia spojówek, do kuracji można włączyć leki przeciwhistaminowe. W przypadku zbytniego nasilenia się objawów alergii przewlekłej, można także rozważyć proces odczulania, czyli zmniejszenia reakcji organizmu na kontakt z alergenem.
Materiał sponsorowany.