Zespół złego wchłaniania – jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Zespół złego wchłaniania

Zespół złego wchłaniania obejmuje szereg różnorodnych schorzeń, które skumulowane razem uniemożliwiają organizmowi wchłanianie substancji odżywczych. Powoduje to nie tylko dysfunkcje w obrębie układu pokarmowego, ale również wpływa na powstawanie niedoborów rzutujących na zdrowie całego organizmu. Jakie objawy mogą świadczyć o zespole upośledzonego wchłaniania?

Czym jest zespół złego wchłaniania i jakie objawy na niego wskazują?

Występują różnorodne formy zespołu złego wchłaniania. Ostateczna forma zależy w głównej mierze od czynnika wywołującego całe zaburzenie. Podstawowa systematyka dzieli to schorzenie na dwie kategorie: pierwotne oraz wtórne. Problemy z wchłanianiem o charakterze pierwotnym mają z reguły charakter wrodzony. Ich przyczyną mogą być też zaburzenia nabyte związane z nieprawidłowo przebiegającymi zmianami hormonalnymi, chorobami o charakterze metabolicznym, uszkodzeniami układu pokarmowego spowodowanymi stosowaniem środków farmakologicznych. Z kolei wtórny zespół złego wchłaniania jest związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem górnej części układu pokarmowego oraz nieskoordynowanym działaniem funkcji wydzielniczo-trawiennych. Podobne problemy mogą wiązać się z chorobami dróg żółciowych oraz wątroby. Bez względu na genezę na etapie bilansowania docelowej diety często wykorzystuje się żywienie kliniczne, o którym można przeczytać na: https://zywieniemaznaczenie.pl/.

czym jest zespól złego wchłaniania i jakie objawy na niego wskazują

Diagnostyka zespołu złego wchłaniania

Bardzo często objawy wskazujące na problemy z wchłanianiem treści pokarmowej ujawniają się już na wczesnych etapach życia. W wieku niemowlęcym strategicznym momentem jest etap wprowadzania glutenu – najczęściej już tu można zaobserwować nieprawidłowości. Jednak nie tylko u dzieci diagnozuje się zespół złego wchłaniania. Może być on też wykryty u osób dorosłych. Często czynnikiem zapalnym, który powoduje ukazanie się objawów, jest przebycie choroby zakaźnej. Może to być również zabieg chirurgiczny, okres ciąży, długotrwałe przyjmowanie antybiotyków czy zakażenie pasożytami. Choroby najczęściej składające się na zespół nieprawidłowego wchłaniania to celiakia, choroba Leśniowskiego-crohna, zapalenie jelit, niewydolność trzustki. Po zdiagnozowaniu zespołu złego wchłaniania lekarze często zalecają przejście na specjalną dietę, w której mogą znaleźć się kliniczne produkty takie jak np. Fresubin Jucy DRINK. Ich stosowanie może wspierać leczenie lub być jego główną częścią.

Leczenie zespołu złego wchłaniania

Jak sobie radzić z problemami wchłaniania? Podpowiadamy, że leczenie może przyjąć bardzo różną formę. Wszystko zależy od przyczyny zaburzenia u konkretnego pacjenta. Przede wszystkim leczona jest właśnie choroba, która wywołała problemy z trawieniem, a dodatkowo – uzupełniane są na bieżąco wszystkie powstałe dotychczas niedobory. W każdym przypadku niezwykle ważne jest odpowiednie nawadnianie się, a czasem również przyjmowanie elektrolitów – zapobiegnie to odwodnieniu, wyczerpaniu, a nawet drętwieniu kończyn. Każdy chory powinien zapoznać się z zasadami prawidłowego żywienia. Ważne jest bowiem to, żeby po zakończeniu stosowania przepisanych leków umiał ułożyć posiłki w taki sposób, aby zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu. Podczas układania jadłospisu niezbędne jest wzięcie pod uwagę indywidualnych predyspozycji do nieprzyswajania konkretnych składników.

Informacja prawna