Zdrowy układ oddechowy – o czym warto pamiętać?

Ostatnimi czasy coraz więcej osób interesuje się zdrowiem układu oddechowego. To bardzo słuszny kierunek, ponieważ o właśnie on odpowiada za dostarczanie komórkom życiodajnego tlenu. O czym pamiętać, by móc oddychać pełną piersią? Dowiedz się, jak dbać o zdrowie płuc i pozostałych elementów układu oddechowego.

Układ oddechowy – budowa i funkcja

Prawidłowe działanie układu oddechowego jest niezbędne do życia, ponieważ dostarcza on organizmowi tlen oraz bierze udział w usuwaniu z organizmu zbędnych produktów przemiany materii (głównie dwutlenku węgla). Odpowiada za wewnętrzny i zewnętrzny proces oddychania, a więc wentylację płuc, dyfuzję gazów pomiędzy powietrzem pęcherzykowym i krwią, ich transport za pośrednictwem krwi, a następnie dyfuzję pomiędzy krwią a komórkami. Ponadto pomaga się porozumiewać, ponieważ do wydobycia głosu potrzebny jest przepływ powietrza przez krtań.

Ma dość złożoną budowę. Jego najważniejszym organem są płuca, ale jego elementy to również jama ustna, gardło, krtań, tchawica, nos, oskrzela czy przepona. Jamę nosową i gardło nazywa się górnymi drogami oddechowymi, podczas gdy krtań, tchawica, oskrzela i oskrzeliki znane są jako dolne drogi oddechowe.

Układ oddechowy – dolegliwości i choroby

Niektóre dolegliwości ze strony układu oddechowego są dość powszechne. To np. katar i kaszel towarzyszące w zasadzie każdemu przeziębieniu, a także innym infekcjom. Obok nich często pojawiają się również kichanie, chrypka i ból gardła. Groźniejsze są problemy z oddychaniem, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Do częstych chorób układu oddechowego należą przede wszystkim stany zapalne (zapalenie oskrzeli, gardła, płuc, zatok przynosowych). Ich leczenie zwykle nie jest trudne, ale powinno być dokładne, by zapobiec przekształcaniu się stanów ostrych w choroby przewlekłe. Równie powszechne są przeziębienie, grypa i angina. Zwykle z ich leczeniem radzi sobie lekarz pierwszego kontaktu.

Przewlekłe choroby związane z układem oddechowym to zaś:

  • astma oskrzelowa,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • rak płuc.

Ich leczenie wymaga już konsultacji ze specjalistą – pulmonologiem. Pulmonolog w przychodni CMP w Warszawie przyjmuje prywatnie lub na podstawie skierowania od internisty.

Zadbaj o zdrowy układ oddechowy!

Co ważne, można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia wymienionych wyżej chorób, dbając o swój układ oddechowy. Główne czynniki wpływające negatywnie na jego pracę to:

  • dym papierosowy (wdychany czynnie lub biernie),
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • wewnętrzne zanieczyszczenie powietrza (w pracy lub w domu),
  • nieprawidłowa dieta,
  • geny.

Aby cieszyć się zdrowym układem oddechowym jak najdłużej, należy więc rzucić palenie i unikać dymu generowanego przez innych. Ponadto warto unikać smogu – zainstalować w domu oczyszczacze powietrza, unikać wychodzenia z domu, gdy normy pyłów zawieszonych są przekroczone lub nosić specjalną maseczkę. Zaleca się zwrócenie uwagi na stosowane w domu środki czyszczące i unikanie tych z drażniącymi składnikami lub noszenie maseczki ochronnej podczas ich stosowania. Dobrze dbać również o odżywianie – niekorzystna jest zarówno nadwaga, jak i niedożywienie. Z kolei umiarkowany, regularny ruch pomoże zwiększyć wydolność oddechową. Wszystko to pomoże zachować zdrowie układu oddechowego!

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna