Zdeformowane wargi sromowe po porodzie – jak sobie z nimi poradzić?

Ciąża, poród i macierzyństwo to najwspanialszy czas dla wielu kobiet. Niestety okres ten wiąże się też z wieloma zmianami, jakie zachodzą w ciele. Wiele z nich nie zależy od nas i nawet smarowanie się kosmetykami czy ćwiczenia niewiele pomagają. W przypadku niektórych kobiet zmiany te są na tyle trwałe, że nie mijają po porodzie i połogu, ale stają się „normą”. Do takich należą rozstępy, powiększony cellulit czy oponka na brzuchu, brak talii. Warto jednak pamiętać, że zmienia się nie tylko to, co widoczne na pierwszy rzut oka. Problem po porodzie mogą stanowić też miejsca intymne. Zdeformowane wargi sromowe po porodzie to kompleks wielu kobiet, podobnie jak tzw. luźna pochwa. Jak sobie z nimi poradzić?

Jak się zmienia pochwa po porodzie?

Pochwa po porodzie wygląda inaczej niż przed nim. Jest to efektem zmian, które wywołuje poród w obrębie pochwy i stref intymnych. To, jakie zmiany zajdą wynika z wielu czynników, jednak większość pań skarży się na luźniejszą pochwę, a także zdeformowane wargi sromowe. Te defekty są efektem działania relaksyny i estrogenów – hormonów, które mają przygotować ciało kobiety do porodu. U niektórych kobiet tzw. luźniejsza pochwa po porodzie obkurcza się samoistnie po ok. 6-8 tygodniach, jednak czas ten wydłuża się, jeśli karmisz piersią. Wtedy to zmniejszona jest produkcja estrogenu, który odpowiada za elastyczność pochwy.  Może się też zdarzyć, że luźniejsza pochwa pozostanie już na zawsze i przybierze formę tzw. zespołu rozluźnienia pochwy, w skrócie nazywanego VRS. Zespół ten może być przyczyną wielu przykrych dolegliwości. Jako konsekwencje VRS wymienia się kłopoty z utrzymaniem moczu, świąd, pieczenie okolic intymnych, brak satysfakcji z życia seksualnego zarówno kobiety, jak i jej partnera.

Przeczytaj także:  Usuwanie naczynek krwionośnych na twarzy i ciele. Jaka metoda jest najlepsza?

Zdeformowane wargi sromowe po porodzie

Luźna pochwa to nie jedyny defekt miejsc intymnych po porodzie. Wiele kobiet skarży się również na zbyt duże wargi sromowe. Najczęściej ta wada jest tą wrodzoną, ale może się też zdarzyć, że wystąpi wtórnie. Najczęściej przerost warg sromowych występuje jako powikłanie po licznych lub trudnych porodach. Zdeformowane wargi sromowe po porodzie bardzo często powodują kompleksy i obniżenie poczucia atrakcyjności. Kobiety cierpiące na przerost warg sromowych borykają się z problemami w sferze seksualnej.

Jeśli przerost jest duży, to mankamentu tego nie można ukryć bielizną czy strojem kąpielowym, przez co jest się wykluczoną z wielu aktywności. Oprócz tego defekt ten stwarza kłopoty z utrzymaniem właściwej higieny. Warto tu też zaznaczyć, że do dyskomfortu związanego z wyglądem pochwy po ciąży dochodzą też dolegliwości bólowe powodowane przez za duże wargi sromowe.

Rozwiązanie: labioplastyka

Problemy związany z miejscami okolic intymnych to rzeczywistość wielu kobiet. Na szczęście jest na nie rozwiązanie. W domowych warunkach warto regularnie trenować mięśnie Kegla. Im są one silniejsze, tym szybciej pochwa wraca do kondycji sprzed ciąży. Jeśli jednak ćwiczenia nie przynoszą efektu, najlepiej skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej. Zabiegiem na luźną pochwę jest jej rewitalizacja laserem, natomiast deformacji warg sromowych po porodzie pozbędziesz się dzięki labioplastyce. Jest to zabieg polegający na plastyce warg sromowych. W jego trakcie usuwa się zbędną tkankę i modeluje wargi sromowe w ten sposób, aby zyskały estetyczny wygląd i pełniły swoją funkcję.  W Bienkowscy Clinic w Bydgoszczy zabieg zmniejszenia warg sromowych trwa ok. 60 minut. Dzięki zastosowaniu najnowszych technik operacyjnych, mało inwazyjnych rozwiązań i najnowocześniejszego sprzętu labioplastyka jest bezpiecznym zabiegiem. Pozwala pozbyć się kompleksu miejsc intymnych, eliminuje ból spowodowany za dużymi wargami sromowymi i podwyższa satysfakcję z życia seksualnego. Do pełnej sprawności miejsca intymne dochodzą po 4-6 tygodni. O zaleceniach przed zabiegowych, a także przeciwwskazaniach do plastyki warg sromowych więcej można się dowiedzieć w Bieńkowscy Clinic Bydgoszcz Częstochowa.

Przeczytaj także:  Skóra pozbawiona sprężystości - Zabieg RENUVION to jest to

Labioplastykę wykonać można nie tylko po porodzie, ale także, jeśli przerost warg sromowych jest wadą niewynikającą z ciąży. Zabieg zawsze warto rozważyć, jeśli za duże wargi wywołują ból i dyskomfort w życiu codziennym, pogorszenie doznań seksualnych.

Oceń artykuł
[Suma: 6 Średnia: 4.3]
Informacja prawna