Zapalenie dziąseł – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Aby móc chwalić się pięknym i zdrowym uśmiechem, należy regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, a także w odpowiedni sposób dbać o higienę jamy ustnej. Niemniej jednak wiele osób skarży się na opuchnięte dziąsła, a także ich zaczerwienienie i ból, co w każdym przypadku utrudnia normalne funkcjonowanie. Szczotkowanie zębów w takiej sytuacji może być bardzo nieprzyjemną czynnością. Takie objawy często wskazują na rozwój zapalenia dziąseł, pojawiającego się przy nieprawidłowej diecie oraz w wyniku braku higieny jamy ustnej. Czym charakteryzuje się ta dolegliwość i w jaki sposób ją leczyć?

Zapalenie dziąseł – czym dokładnie jest?

Zapalenie dziąseł to uciążliwa przypadłość, którą zalicza się do najpopularniejszych problemów jamy ustnej. Ta dolegliwość nie jest uwarunkowana wiekiem – dotyka zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze. W żadnym przypadku nie może być lekceważona i powinna być skonsultowana ze specjalistą, ponieważ nieleczone zapalenie dziąseł często przekształca się w zapalenie przyzębia, co w konsekwencji prowadzi do utraty zębów. Niewłaściwe leczenie może się również przyczynić do powstania innych, poważnych komplikacji zdrowotnych.

Stomatolodzy uważają, że zapalenie dziąseł powstaje u osób, które zbyt rzadko i niewystarczająco dokładnie szczotkują zęby, a także nie używają płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznych. Zaniedbując higienę, pacjenci pozwalają na zbieranie się resztek jedzenia i bakterii w szczelinach oraz na powierzchni zębów. Wraz ze śliną, złogi odkładają się w sferze płytki nazębnej, a także tworzą żółtawy nalot, który wygląda bardzo nieestetycznie. Z biegiem czasu nalot ten ulega mineralizacji, co powoduje powstanie narastającego warstwowo kamienia nazębnego. Jest to niezwykle poważna dolegliwość, wpływająca niekorzystnie nie tylko na wygląd zębów, lecz również zdrowie człowieka. Kamień nazębny otwiera drogę bakteriom, przenikającym do przyzębia, kości szczęki i żuchwy poprzez odpychanie dziąseł od korzeni zębów.

Zapalenie dziąseł – objawy

Biorąc pod uwagę fakt, iż w początkowej fazie zapalenia dziąseł ból jest niewielki lub w ogóle nie występuje, pierwsze symptomy często umykają uwadze pacjenta. Zamiast tego, częstą oznaką tego nieprzyjemnego schorzenia jest niewielkie krwawienie dziąseł podczas wykonywania czynności higienicznych i wrażliwość na dotyk. Osoby z otoczenia mogą wyczuwać nieprzyjemny zapach z ust, nieraz uważany jako „gnilny” – sam pacjent zwykle nie czuje odpychającej woni.

Niemniej jednak z czasem występują objawy, których nie da się przeoczyć. Zalicza się do nich przede wszystkim zmianę wielkości i koloru dziąseł – tkanki są miękkie i tkliwe, powiększone, opuchnięte, a wokół zębów tworzy się czerwona otoczka. Przy zapaleniu dziąseł odczuwalny dyskomfort bywa często mylony z powszechnie znanym bólem zęba, tkanki stają się wrażliwe na temperaturę, a ich kolor (w zaawansowanym stadium) jest jaskrawoczerwony, a nawet fioletowy. W takiej sytuacji korony zębowe są przysłonięte przez spuchnięte dziąsło oraz pokryte kamieniem osiadającym na wewnętrznej powierzchni zębów siecznych, a także trzonowych górnych i dolnych.

Reasumując, swoiste objawy zapalenia dziąseł to:

  • nieświeży oddech i uczucie niesmaku w jamie ustnej,
  • ból dziąseł nasilający się w trakcie jedzenia lub szczotkowania zębów,
  • swędzenie tkanek dziąseł lub pojawienie się aft,
  • wyraźne zaczerwienienie i krwawienie dziąseł,
  • opuchnięte i tkliwe dziąsła.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Powodów wpływających na rozwój bakterii w jamie ustnej jest wiele, jednakże najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest gromadzenie się złogów jedzenia wokół zębów. Jest to ściśle związane z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Płytka nazębna wywołuje reakcję immunologiczną, która w konsekwencji może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych, w tym między innymi powodować utratę uzębienia.

Stan zapalny dziąseł to nie tylko niewłaściwa higiena jamy ustnej, lecz również stosowanie nieodpowiedniej diety, ubogiej w witaminy i minerały niezbędne do zachowania zdrowych dziąseł i zębów. To niebezpieczne schorzenie, prowadzące do zapalenia przyzębia, może być konsekwencją przyjmowania niektórych leków, między innymi tych, które wysuszają śluzówkę. Wspomniany skutek uboczny przyczynia się do powstawania częstych urazów dziąseł, będących fundamentem infekcji i stanów zapalnych.

Z zapaleniem dziąseł mogą zmagać się osoby z nieprawidłowo dopasowaną protezą zębową lub aparatem ortodontycznym. Urazy mechaniczne powstałe w wyniku zbyt intensywnego szczotkowania zębów szczoteczką o twardym włosiu także wpływają na krwawienie i obrzęk dziąseł.

Warto zaznaczyć, że palenie papierosów również powoduje zapalenie dziąseł. Uzależnieni od nikotyny są bardziej narażeni na tę dolegliwość, aniżeli osoby niepalące. Do przyczyn powstania stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej zalicza się także niektóre choroby (HIV, cukrzyca, nowotwór), zmiany hormonalne w okresie dojrzewania lub w trakcie trwania menopauzy, wady zgryzu, afty i pleśniawki oraz uwarunkowania genetyczne.

Diagnostyka i leczenie zapalenia dziąseł

Aby potwierdzić przypuszczalną diagnozę, należy udać się do gabinetu dentystycznego, gdzie higienistka stomatologiczna lub dentysta sprawdzi wyżej wymienione objawy, takie jak płytka i kamień nazębny. W tym celu warto wybrać odpowiednie miejsce, takie jak Klinika Kwiatek, w której specjaliści z każdej dziedziny stomatologii przeprowadzają zabiegi w komfortowych warunkach.

W przypadku stanu zapalnego dziąseł należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą higienę jamy ustnej. Kluczową rolę w początkowej fazie zapalenia odgrywa odpowiednio dobrana pasta, płyn do płukania ust oraz nić dentystyczna. Pacjent z bolącymi i zaczerwionymi dziąsłami powinien zmienić nawyki żywieniowe, ograniczyć palenie papierosów, a także poinformować stomatologa o zażywanych lekach, co w dużym stopniu ułatwi diagnozę.

Przy ostrym stanie zapalnym dentyści nie tylko zakładają miejscowe lekarstwo, lecz przepisują antybiotyk. Zarówno w trakcie trwania kuracji, jak i profilaktycznie powinno się szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie oraz często czyścić przestrzeń między zębami nicią dentystyczną.

W sytuacji, gdy stan zapalny dziąseł jest wynikiem choroby, dentysta może zalecić przyjmowanie suplementów zwiększających odporność, a także stosowanie naturalnych płukanek z kory dębu lub szałwii.

Podsumowanie

Zapalenie dziąseł to nieprzyjemna przypadłość, która potrafi spędzić sen z powiek. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności, warto dbać o higienę jamy ustnej i systematycznie wykonywać przegląd zębów w gabinecie stomatologa. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, zatem należy również używać odpowiednich produktów do czyszczenia zębów oraz ograniczyć spożywanie słodyczy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna