Zalety laserowego usuwania rozstępów

Około 80-90% kobiet zmaga się z rozstępami w pewnym momencie swojego życia. Najczęstsze przyczyny to ciąża i gwałtowny wzrost masy ciała. Na szczęście nie jest to problem, z którym nie można sobie poradzić. Co prawda kremy na rozstępy są zwykle mało skuteczne, ale specjaliści medycyny estetycznej opracowali coś znacznie skuteczniejszego – laserowe usuwanie rozstępów. W porównaniu z alternatywnymi metodami leczenia, laseroterapia ma wiele niepodważalnych zalet.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to nieregularne linie powstające tuż pod powierzchnią skóry. Tworzą się pod wpływem rozciągania skóry. Jest to forma podskórnych blizn powstających na skutek ciąży, nagłego przyrostu lub spadku masy ciała bądź szybkiego wzrostu u nastolatków. Najczęstsze obszary, w których występują rozstępy, to brzuch, uda, biodra, pośladki, piersi, ramiona i dolna część pleców. Początkowo rozwijają się jako pomarszczone, wypukłe smugi w kolorze czerwonym, fioletowym, różowym, czerwonawo-brązowym lub ciemnobrązowym. Z czasem rozstępy spłaszczają się i stają się białe – wtedy trudniej jest je usunąć. Na szczęście nowoczesne lasery na rozstępy wykazują wysoką skuteczność nie tylko w redukcji rozstępów czerwonych, ale też białych.

Jak działa laserowe usuwanie rozstępów?

Podczas gdy kremy na rozstępy są w stanie co najwyżej zmienić koloryt rozstępów, laserowe usuwanie rozstępów, może zniwelować je całkowicie. Jeśli myślisz o usunięciu szpecących „prążków”, powinnaś wiedzieć, że dostępnych jest kilka laserów na rozstępy – skorzystasz z nich w warszawskiej Klinice Miracki. Wykazują one mocniejsze lub słabsze działanie. Ich wybór zależy od wieku i zaawansowania rozstępów. Większość z nich opiera się jednak na podobnym mechanizmie działania.

W celu usuwania rozstępów używa się dwóch rodzajów laserów: ablacyjnego lub nieablacyjnego. Lasery ablacyjne niszczą górną warstwę skóry, a lasery nieablacyjne celują w leżące poniżej obszary skóry bez niszczenia jej górnej warstwy. Oba lasery na rozstępy „zmuszają” skórę do rozpoczęcia produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Te z kolei odpowiedzialne są za regenerację i wzmocnienie tkanki, a także odbudowanie skóry w miejscu rozstępów. Zabieg laserem frakcyjnym nieablacyjnym wymaga zwykle większej liczby powtórzeń, z kolei laser ablacyjny szybciej przynosi pożądane rezultaty, ale wiąże się z dłuższą rekonwalescencją.

Chociaż w przypadku głębokich i utrwalonych rozstępów laser ma trudności z ich całkowitym usunięciem, jest w stanie w znacznym stopniu zmniejszyć ich widoczność, czego na pewno nie potrafią kosmetyki do pielęgnacji skóry oraz mniej inwazyjne, powierzchniowe zabiegi.

Największe zalety usuwania rozstępów laserem

Zabiegi laserowe to obecnie najskuteczniejsza nieoperacyjna metoda leczenia rozstępów. Pozwalają na znaczące poprawienie wyglądu rozstępów, a w wielu przypadkach nawet całkowite ich usunięcie. Kluczowe zalety laserowego usuwania rozstępów to:

  • Niska inwazyjność – w trakcie zabiegu nie jest wymaganie znieczulenie ani okres rekonwalescencji. Pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków.
  • Działa na wszystkie rodzaje rozstępów – zarówno w kolorze czerwonym (świeże) i różowawym, jak i białym (stare, utrwalone rozstępy).
  • Wysoka skuteczność – seria zabiegów laserowych jest w stanie znacząco zmniejszyć widoczność rozstępów lub nawet całkowicie je usunąć (w przypadku świeżych, czerwonych rozstępów), tymczasem domowe metody na rozstępy mogą jedynie lekko rozjaśnić ich barwę.
  • Zabieg jest szybki i komfortowy – zazwyczaj zajmuje kilka-kilkanaście minut (w zależności od wielkości rozstępów) i wiąże się z minimalnym dyskomfortem, który można zniwelować, stosując specjalny krem anestetyczny.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna