Zaćma: Czym jest i jak można ją leczyć

zaćma

Jeśli doświadczasz niewyraźnego widzenia, trudności z widzeniem w słabym świetle lub zmiany w wyglądzie Twoich oczu, możesz mieć zaćmę. Zaćma jest powszechną chorobą oczu, która dotyka miliony ludzi każdego roku. To nieleczone schorzenie nie dość, że zmniejsza komfort życia, to może doprowadzić nawet do ślepoty. W tym wpisie na blogu omówimy, czym jest zaćma, jak można ją leczyć i jakie są zagrożenia z nią związane.

  • Zaćma objawia się zmętnieniem soczewki oka. Jej objawiamy jest m.in. gorsze widzenie czy trudności z czytaniem.
  • Warto zapobiegać zaćmie, nosząc okulary czy rzucając palenie. Jeśli już się jej nabawimy to głównym sposobem leczenia jest operacja.
  • Skutki leczenia zaćmy pojawiają się zasadniczo rzadko i ustępują w ciągu kilkunastu dni.
  • Nieleczona zaćma często powoduje ślepotę. Jednakże szybka diagnoza zmniejsza ryzyko wystąpienia tej komplikacji.
  • Jeśli podejrzewasz u siebie lub kogoś, kogo znasz zaćmę, najlepszym sposobem będzie wizyta u lekarza.

Co to jest zaćma i jakie są jej objawy?

Na samym początku warto dowiedzieć się, co to jest zaćma. A jest to zmętnienie soczewki oka. Soczewka jest przezroczystą częścią oka, która pomaga skupić światło i obrazy na siatkówce, czyli tylnej części oka. Zaćma może wystąpić w jednym lub obu oczach i zwykle rozwija się powoli w czasie. Jeśli chodzi o objawy, to na początku możesz zauważyć, że zaćma powoduje, że Twoje widzenie jest nieostre lub rozmyte – jest to bezpośredni skutek zmętnienia soczewki. Możesz również widzieć odblaski przy jasnych światłach lub mieć problemy z widzeniem w nocy. W miarę rozwoju zaćma może powodować poważniejsze objawy, takie jak podwójne widzenie, aureole wokół świateł oraz trudności z czytaniem i rozpoznawaniem twarzy.

Jak można leczyć zaćmę i jak zapobiegać jej pogorszeniu?

Zaćmę można leczyć chirurgicznie. Podczas tego zabiegu chirurg wykonuje małe nacięcie w oku i usuwa zmętniałą soczewkę. Następnie zastępuje ją soczewką sztuczną. Operacja zaćmy jest zazwyczaj bardzo skuteczna, jeśli chodzi o poprawę widzenia. W większości przypadków widzenie poprawia się w ciągu kilku dni lub tygodni po operacji. W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność noszenia okularów lub soczewek kontaktowych w celu skorygowania problemów z widzeniem, których nie można usunąć samą operacją. Można też zrobić kilka rzeczy, aby zapobiec pogorszeniu się stanu zaćmy, na przykład nosić okulary lub kapelusze na zewnątrz i rzucić palenie.

Czy są jakieś skutki uboczne leczenia zaćmy i jak długo po nim znikają?

Operacja zaćmy jest na ogół bezpieczna. Jednak, jak wszystkie operacje, wiąże się z nią pewne ryzyko. Ryzyko to obejmuje infekcje, krwawienie i obrzęk. Większość efektów ubocznych jest łagodna i ustępuje w ciągu kilku dni lub tygodni. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze komplikacje, takie jak odwarstwienie siatkówki lub jaskra. Wymiana soczewki w oku nie należy do najprostszych operacji, więc trzeba być gotowym na ewentualne powikłania i okres rekonwalescencji. Zatem warto przed operacją zapytać lekarza o wszystkie możliwe skutki uboczne.

Czy zaćma może powodować ślepotę, a jeśli tak, to jak powszechna jest ta komplikacja?

Zaćma jest częstą przyczyną utraty wzroku, a nieleczona może prowadzić do ślepoty. Według Amerykańskiej Akademii Okulistyki zaćma jest główną przyczyną ślepoty na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych zaćma jest przyczyną około 50% wszystkich przypadków ślepoty. Jednak, dzięki wczesnej diagnozie i leczeniu, zaćma nie musi prowadzić do tej komplikacji. Jeśli poddasz się operacji, ryzyko ślepoty jest niewielkie. Według Amerykańskiej Akademii Okulistyki mniej niż 0,01% osób poddanych operacji zaćmy doświadcza poważnej utraty wzroku. W większości przypadków zaćmę można usunąć chirurgicznie, zanim spowoduje ona ślepotę.

Co powinieneś zrobić, jeśli uważasz, że ty lub ktoś, kogo znasz, ma zaćmę?

Jeśli uważasz, że masz zaćmę, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Tak samo w przypadku osoby, którą znasz, a uważasz, że może cierpieć na to schorzenie – wyślij ją do specjalisty. Lekarz może wykonać badanie oczu, postawić diagnozę oraz zaplanować odpowiednie leczenie. W przypadku zdiagnozowania zaćmy istnieją rozwiązania, które mogą pomóc poprawić widzenie – głównym z nich jest interwencja chirurgiczna. Zaćma jest chorobą oczu, która może być leczona i nie musi prowadzić do utraty wzroku. Prawdopodobnie będzie po prostu potrzebna operacja zaćmy, dzięki której poprawisz swój komfort życia. Dlatego tak ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna