Wydzielina z pochwy a upławy

W temacie ewentualnych chorób ginekologicznych należy śledzić swój cykl. Warto przejrzeć się jego regularności, a także zaobserwować, czy występują plamienia między miesiączkami oraz jak wygląda wydzielina z pochwy.

Z tym ostatnim aspektem, sprawa jest o tyle skomplikowana, że śluz zmienia swój wygląd w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Okazuje się, że biała wydzielina z pochwy może być typowa zarówno dla fazy cyklu, jak i dla ewentualnej infekcji. Jak więc zmienia się wygląd śluzu w zależności od cyklu oraz jak odróżnić prawidłowy śluz od upławów?

Fazy cyklu a wydzielina z pochwy

Śluz z pochwy można zaobserwować w każdej fazie cyklu, jednak w poszczególnych jego etapach występują różnice w jego obfitości, konsystencji czy zabarwieniu. Za te zmiany odpowiadają zmieniające się stężenia progesteronu i estrogenów. Można wyróżnić tzw. śluz płodny (jak nazwa wskazuje, występuje w dni płodne) oraz niepłodny.

Śluz płodny jest bezwonny, przezroczysty, śliski i dosyć ciągnący. Jego wygląd często porównywany jest do surowego białka jaja. Rolą takiej wydzieliny jest ochrona plemników oraz pomoc w ich dotarciu do komórki jajowej.

Z kolei, poza dniami płodnymi może występować śluz niepłodny. Może pojawić się żółtawa lub biała wydzielina z pochwy, która pozostawia nalot na bieliźnie.  Taki śluz jest kleisty, mętny, pozbawiony elastyczności.

Warto wiedzieć, że na obserwacji śluzu, polega jedna z naturalnych metod planowania rodziny, tzw. metoda Billingsów.

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy — upławy

Pojawienie się upławów, to niepokojący sygnał, który świadczy o infekcji (bakteryjnej, grzybiczej lub mieszanej) lub o poważniejszych schorzeniach.

Biała wydzielina z pochwy, o grudkowatej konsystencji przypominającej twaróg to główny objaw grzybicy pochwy, oprócz swędzenia i pieczenia.

W przypadku infekcji bakteryjnej upławy mogą mieć kolor szarobiały lub żółtawy oraz bardzo nieprzyjemny zapach.

Do powstawania infekcji mogą przyczyniać się: antybiotykoterapia, zmiany hormonalne, nieprawidłowa higiena intymna (zarówno niedostatek, jak i jej nadmiar), noszenie nieprzepuszczalnej bielizny ze sztucznych materiałów, nieodpowiednia dieta oraz stres, który osłabia odporność.

Prawidłowa, a nieprawidłowa wydzielina z pochwy — jak je odróżnić?

Warto obserwować swoje ciało i wsłuchiwać się w sygnały, jakie wysyła organizm. Występowanie wydzieliny w pochwie, to zjawisko jak najbardziej normalne — śluz nawilża pochwę oraz zapobiega otarciom czy infekcjom. Jak opisano powyżej, zmienia on swoją konsystencję w poszczególnych fazach cyklu: od rzadkiego, przejrzystego w pierwszej połowie cyklu, przez gęsty i elastyczny w czasie dni płodnych, po nieprzejrzysty, gęsty pod koniec cyklu.

Prawidłowy śluz najczęściej jest bezbarwny (śluz niepłodny może mieć też lekko białe zabarwienie) i bezwonny. Tymczasem wydzielina świadcząca o infekcji może przybierać zabarwienie białawe, żółte bądź zielonkawe, do tego często występuje wraz z nieprzyjemnym zapachem i innymi objawami, takimi jak ból, pieczenie, swędzenie bądź nadmierne parcie na pęcherz. W razie zaobserwowania u siebie niepokojących objawów najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna