Wybór lekarza prowadzącego ciążę – czym się kierować?

Odpowiednia opieka w ciąży jest bardzo ważna. Z tego też względu, bardzo rozważnie należy wybrać lekarza, któremu zlecimy prowadzenie ciąży. Na pewno dobrze byłoby zwrócić uwagę na jego wiedzę i wykształcenie. Większość przedstawicielek płci pięknej pragnie również, aby lekarz ginekolog był uprzejmy i komunikatywny. Wydaje się zatem, że znalezienie go wcale nie będzie takie proste, jakbyśmy tego chciały.

Zwróć uwagę na kompetencje lekarza

Prowadzenie ciąży wymaga od lekarza odpowiedniej wiedzy i kompetencji. Większość przedstawicielek płci pięknej pragnie zatem tego, aby w tym wyjątkowym stanie opiekował się nimi mądry i doświadczony lekarz. Nie oznacza to jednak, że należy leczyć się wyłącznie u specjalistów ginekologii. Korzystanie z pomocy lekarzy rezydentów także może okazać się dobrym pomysłem. Intensywnie zdobywają oni wiedzę oraz doświadczenie, dlatego nierzadko mają kontakt z wieloma różnymi przypadkami. W razie trudności, zawsze mogą poradzić się swoich starszych kolegów. Najważniejsze jest to, aby lekarz posiadał faktycznie kompetencje do wykonywania swojego zawodu. Na szczęście, w specjalnej bazie lekarzy możemy sprawdzić to, czy lekarz, u którego zamierzamy się leczyć, faktycznie ma prawo do wykonywania zawodu.

Opinie innych pacjentek pomogą dobrze wybrać

Zdecydowana większość pań, które są w ciąży pragnie lekarza, który będzie uprzejmy. Wizyty u specjalisty w ciąży są bowiem podwójnie stresujące. Pozostawanie pod opieką nieprzyjaznego i nieprzystępnego lekarza może jedynie ten stres pogłębiać. Na szczęście, bez większych trudności powinniśmy znaleźć ginekologa, który chętnie poprowadzi ciążę. Warto na pewno brać pod uwagę opinie pacjentek na temat danego specjalisty. Im więcej tych pozytywnych, tym oczywiście lepiej. Nie wolno jednak zapominać o tym, że nie wszyscy lekarze poradzą sobie z prowadzeniem ciąży zagrożonej, o skomplikowanym przebiegu. Jeśli dany lekarz nie czuje się na siłach prowadzić ciążę, powinien skierować pacjentkę do innego specjalisty. Dla wielu pań ważne jest również to, aby ginekolog znajdował się w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Najlepiej mają pod tym względem mieszkanki dużych oraz intensywnie rozwijających się miast. Znajdziemy w nich co najmniej kilkanaście profesjonalnych gabinetów ginekologicznych.

Prywatnie czy w ramach NFZ?

Wiele przedstawicielek płci pięknej spodziewających się narodzin dziecka zastanawia się nad tym, czy lepsza będzie prywatną opieka w ciąży, czy też może taka w ramach NFZ. Na postawione w ten sposób pytanie na próżno jednak poszukiwać prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy na pewno od naszych możliwości finansowych. Nie każda kobieta może pozwolić sobie na spory wydatek związany z korzystaniem z usług ginekologa w ramach prywatnej przychodni. Poza tym, nie zawsze prywatnie znaczy lepiej. W przychodniach działających w ramach NFZ także pracują uprzejmi i kompetentni lekarze. Miejmy na uwadze to, że zawsze możemy zmienić lekarza, jeśli ten, z którego usług zaczęłyśmy korzystać, z różnych względów nam nie odpowiada.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna