Wybieramy lubrykant – na co zwrócić uwagę przy zakupach?

para używająca lubrykantu w łóżku

Lubrykanty to produkty stosowane do nawilżania okolic intymnych oraz po to, by urozmaicić życie seksualne. Na rynku są dostępne lubrykanty różniące się składem, właściwościami i działaniem. Duży wybór tego typu produktów umożliwia indywidualne dopasowanie ich do potrzeb, jednak warto wcześniej wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę w czasie zakupów. Jak wybrać dobry lubrykant i czym różnią się produkty, które są w sprzedaży?

Lubrykanty – czym są i po co się je stosuje?

Suchość okolic intymnych jest problemem, który wbrew pozorom dotyczy dość dużego grona kobiet. Mowa nie tylko o suchości pochwy związanej z wiekiem (np. towarzyszącej menopauzie), przyjmowanymi lekami (w tym antykoncepcją hormonalną), czy też niektórymi chorobami. Także naturalnie w cyklu menstruacyjnym każdej kobiety są dni z lepszym i gorszym nawilżeniem. Suchość pochwy nie tylko może powodować dyskomfort na co dzień, ale również negatywnie wpływać na jakość życia seksualnego, przyczyniając się do bólu podczas współżycia, bolesnych otarć, czy też w konsekwencji do infekcji intymnych. Nie jest to problem, z którym nie można walczyć – wręcz przeciwnie. Dobry lubrykant może poprawić nawilżenie miejsc intymnych, jednocześnie pozytywnie wpływając na jakość zbliżeń intymnych i doznania z nimi związane.

Warto dodać, że lubrykanty można stosować nie tylko przy suchości miejsc intymnych. Są również bardzo dobrym sposobem na urozmaicenie życia seksualnego i odkrywanie nowych, intensywnych doznań. Dobry lubrykant może mieć nie tylko właściwości nawilżające, ale też pobudzający zmysły smak i zapach, lekką konsystencję, czy też dodatkowe właściwości intensyfikujące doznania. Lubrykantu można użyć nie tylko do nawilżenia miejsc intymnych przed penetracją, ale też podczas gry wstępnej, przy zmysłowym masażu, czy też w czasie używania gadżetów erotycznych.

Jakie lubrykanty pojawiają się na rynku?

W sprzedaży są dostępne różnego rodzaju lubrykanty, które różnią się składem i właściwościami oraz działaniem. Najpopularniejszy podział lubrykantów to ten, który uwzględnia skład. Na tej podstawie można wyróżnić lubrykanty na bazie wody, lubrykanty na bazie silikonu oraz lubrykanty na bazie oleju. Lubrykanty mogą różnić się również dodatkowymi właściwościami, w tym kolorami, zapachem i smakiem i dodatkowymi właściwościami, w tym chociażby efektem chłodzącym lub rozgrzewającym.

Lubrykanty na bazie wody

Żele intymne, których bazą jest woda, wyróżniają się naturalnym składem w przeciwieństwie do innych lubrykantów, przez co są bezpieczne w stosowaniu. Są również zazwyczaj delikatne i nie podrażniają skóry, a przy tym nie pozostawiają plam na bieliźnie i pościeli oraz dobrze się zmywają. Lubrykanty tego typu mają działanie nawilżające i mogą być stosowane wraz z prezerwatywami. W czasie stosunku może zajść jednak konieczność ich kilkukrotnego używania.

Lubrykanty na bazie silikonu

Preparaty na bazie silikonu wyróżniają się zazwyczaj bardzo dobrymi właściwościami nawilżającymi, więc sprawdzą się przy nasilonym problemie suchości pochwy. Są to również lubrykanty wydajne, których już niewielka ilość wystarczy, aby dobrze nawilżyć okolice intymne, zapewniając dobry poślizg przy penetracji. Dzięki temu sprawdzą się również podczas seksu analnego.

Lubrykanty na bazie oleju

Produkty na bazie oleju bardzo dobrze sprawdzają się do zmysłowego masażu, przez co mogą stać się elementem gry wstępnej. Wyróżnia je również przyjemna w dotyku konsystencja i dodatkowe właściwości pielęgnujące. Przy tego rodzaju lubrykantach należy zachować ostrożność, ponieważ mogą przyczynić się do uszkodzenia prezerwatywy i trudniej je zmyć.

Lubrykanty i dodatkowe doznania

Jak już wcześniej wspomniano, lubrykanty stosuje się nie tylko, by zapewnić odpowiednie nawilżenie okolic intymnych. Mogą również stanowić element urozmaicający życie seksualne i pozwalający na nowe doznania lub intensyfikujący przyjemność ze zbliżenia. Na rynku można znaleźć m.in. lubrykanty o ciekawych zapachach i smakach, które mogą urozmaicić seks oralny. Ciekawą propozycją są również lubrykanty o działaniu rozgrzewającym lub chłodzącym, a nawet o działaniu wywołującym uczucie mrowienia. Sprawią, że seks stanie się intensywnym i satysfakcjonującym przeżyciem.

Jaki lubrykant wybrać?

Wybór lubrykantu to kwestia indywidualna, dlatego nie warto kierować się w tym przypadku opiniami innych, a raczej własnymi potrzebami i upodobaniami. Nieco inny lubrykant może sprawdzić się przy poważnych problemach z nawilżeniem miejsc intymnych, a po inny sięgniemy, by urozmaicić życie seksualne. Z lubrykantami dobrze eksperymentować, by poznać ich składniki i właściwości, które będą odpowiadać partnerom. Przy wyborze dobrze kierować się nie tylko właściwościami poszczególnych lubrykantów, ale również ich składem, wybierając ten, który nie będzie nas uczulać i pozytywnie wpłynie na doznania w trakcie stosunku. Zawsze rekomenduje się także dokładne zapoznanie się z informacjami podanymi na opakowaniu lubrykantu lub w jego ulotce i przestrzeganie wskazówek w niej zawartych. Szeroki wybór artykułów w tej kategorii oferuje Apteka Rosa.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna