Poczucie wstydu, utrata kontroli nad własnym życiem – czyli to, co świetnie znają osoby cierpiące na alkoholizm. Kolejna rzecz, to pogorszenie stanu zdrowia. Nałóg może trwać wiele lat, co powoduje zaburzenie prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym psychiki człowieka.
Wielu osobom choroba alkoholowa kojarzy się głównie ze słabością lub wstydem. Należy jednak mieć świadomość, że jest to choroba, jak inna. Leczenie powinno podejmować się jak najszybciej. Dobrze jest, gdy osoba uzależniona otrzymuje wsparcie od najbliższego otoczenia. Tak naprawdę tylko wtedy da się zauważyć efekty.
Czym jest choroba alkoholowa?
Jest ona bardzo dużym problemem. Dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale również jej całe najbliższe otocznie, tj. rodzinę, przyjaciół. Osoby, które nadużywają alkohol, najczęściej nie są świadome skali problemu. Co więcej, sądzą, że cały świat jest przeciwko nim. Kiedy chcemy pomóc choremu wyjść z nałogu, jesteśmy zmuszeni do walki z tym błędnym przeświadczeniem. Nie ma magicznego lekarstwa na alkoholizm. Jeśli uzależniony, a wraz z nim całe najbliższe otoczenie będzie udawało, że nie ma takiego problemu – nie tylko on nie zniknie, ale się nasili.
Jak przebiega leczenie choroby alkoholowej w Tarnowie?
Alkoholizm wymaga kompleksowej terapii. Walka z tym nałogiem powinna rozpocząć się od odtruwania alkoholowego, zabiegu wszycia Esperalu i terapii psychologiczno-behawioralnej. Bardzo ważne jest również samozaparcie osoby uzależnionej.
Pacjenci mogą doświadczać nie tylko fizycznej potrzeby spożywania napojów alkoholowych, ale także psychicznej. Z tego powodu wszywka alkoholowa Tarnów będzie miała lepszy efekt w momencie połączenia jej z psychoterapią. Leczenie choroby ma swoje początki w momencie uświadomienia sobie przez chorego rangi problemu i zapisania się do placówki, aby zaimplantować alkoholową wszywkę Esperal Tarnów. Działanie Esperalu polega na tym, aby osoba uzależniona była zniechęcana do picia alkoholu wskutek występowania niepożądanych objawów pojawiających się po jego spożyciu.
Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?
Jest ona lekiem, który jest wszywany podskórnie. Jego celem jest wywoływania awersji do napojów alkoholowych. Dochodzi do tego dzięki mechanizmowi behawioralnemu, który świadczy o tym, że działania prowadzące do nieprzyjemnych skutków, są z czasem wygaszane.
Na początek, przed implantacją Esperalu odbywa się rozmowa lekarza z pacjentem decydującym się na dokonanie zabiegu. W trakcie tej rozmowy określa się nie tylko potrzeby i preferencje uzależnionego, czy też stopień uzależnienia, ale także eliminuje się przeciwwskazania do wykonania zabiegu wszycia wszywki alkoholowej Esperalu.
Wśród najczęściej występujących przeciwwskazań do zabiegu można wymienić: nietrzeźwość pacjenta w dniu planowanej implantacji, nadwrażliwość na jakikolwiek aktywny składnik leku, ciążę i laktację, stosowanie niektórych leków (wtedy lekarz – o ile to możliwe zaleca odstawienie ich na kilka dni przed zabiegiem) oraz zaburzenia psychiczne oraz próby samobójcze w przeszłości.
W momencie połączenie wszywki alkoholowej Esperal Tarnów ze spożyciem alkoholu, dochodzi co nieprzyjemnych objawów w organizmie człowieka. Są one porównywane do nasilonego zatrucia alkoholowego (mdłości, wymioty, silne bóle głowy, drżenie mięśni itp.). Są one jednak dużo bardziej nasilone i trwają nawet do 10 godzin. Takie działanie leku, z zasady powstrzymuje chorego przed sięganiem po alkohol, u części osób wytwarza się niechęć do konsumpcji alkoholu.
Na czym polega działanie Disulfiramu?
Gdy dochodzi do połączenia wszywki alkoholowej Esperal z alkoholem, w organizmie człowieka uzależnionego dochodzi do tzw. reakcji disulfiramowej. W przypadku, gdy Esperal i przykre skutki uboczne z nim związane, nie powstrzymają osoby uzależnionej od sięgania po alkohol, można doprowadzić do trwałych uszkodzeń zdrowia. Dlatego tak ważne jest zachowanie 100% abstynencji. Gdy dochodzi do zwiększonego spożycia alkoholu, mimo obecności Esperalu, wzrasta ryzyko wystąpienia paraliżu całego ciała. Niestrawiony alkohol przyczynia się do upośledzenia funkcjonowania organizmu. Mając to na uwadze, osoby uzależnione często nie dopuszczają do takich sytuacji z obawy o swoje zdrowie i życie. Wówczas możemy śmiało powiedzieć, że działanie wszywki alkoholowej jest prawidłowe.
Aktywny składnik leku – Disulfiram blokuje enzym biorący udział w procesie rozkładu alkoholu. Osoba zaszyta, która spożywa alkohol doznaje silnych odczuć podobnych do zatrucia alkoholowego. W organizmie osoby uzależnionej dochodzi do namnażania się szkodliwej substancji – aldehydu octowego. Normalnie, procesie metabolizmu alkoholu, jest on wydalany z organizmu.
Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?
Nie jest to takie skomplikowane! Trwa nie dłużej niż pół godziny. Zabieg jest wykonywany w miejscowym znieczuleniu, nie wpływającym na świadomość pacjenta. Wszywana jest odpowiednia, wyliczana indywidualnie dla każdego pacjenta substancja czynna pod skórę. Najczęściej wszywana jest ona w okolicy łopatki, ramienia lub pośladka. Tabletki Esperal są sterylne, gwarantuje to bezpieczeństwo, a ryzyko zakażenia jest zminimalizowane. Zakładane są pojedyncze szwy skórne, które są zdejmowana kilka dni po przeprowadzonym zabiegu. W celu bezpieczeństwa, przed zabiegiem sprawdza się, czy pacjent nie znajduje się pod wpływem odurzających środków. Wszyta substancja działa od około 8 miesięcy do roku. Następnie możliwe jest podjęcie decyzji o kontynuowaniu lub przerwaniu terapii.
Jakie objawy występują po spożyciu alkoholu będąc zaszytym?
Do najczęściej występujących niepożądanych objawów należą – w przypadku spożycia alkoholu przez osobę, która poddała się zabiegowi wszycia Esperalu:
- nadmierne pocenie się,
- skoki ciśnienia,
- zaczerwienienie twarzy,
- nudności i wymioty,
- uczucie duszności,
- silne bóle głowy,
- tachykardia (przyspieszona akcja serca).
Wszywka alkoholowa Esperal ma na celu wzmocnić reakcję organizmu w krótkim czasie po spożyciu alkoholu, utrzymuje się ona nawet do kilku godzin. Leczenie powinno odbywać się przy całkowitej zgodzie pacjenta i wymaga kontroli ze strony lekarza. Jeżeli pacjent będzie przez cały okres leczenia Esperalem utrzymywał całkowitą abstynencję, nie musi się obawiać, że stanie mu się coś złego. Objawy niepożądane pojawiają się tylko i wyłącznie podczas połączenia Disulfiramu (aktywnego składnika leku) z alkoholem.
Implantacja wszywki alkoholowej – przeciwwskazania
- stan nietrzeźwości (trzeźwość min. 24h przed zabiegiem),
- nadwrażliwość na Disulfiram, czyli aktywny składnik leku,
- problemy sercowo-naczyniowe,
- choroba niedokrwienna serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- ciąża i karmienie piersią.
Pacjent, który zgłosi się na zabieg zaszycia alkoholowego w stanie upojenia alkoholowego nie zostanie do niego dopuszczony. Dlaczego? Spowodowane jest to zbyt dużym ryzykiem natychmiastowego połączenia się alkoholu z aktywnym składnikiem wszywki (Disulfiramem) powodując natychmiastowe skutki uboczne, które mogą grozić poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a także zagrażać życiu pacjenta.