Jeżeli nieskutecznie próbujesz wyjść z uzależnienia, lecz Twoje próby utrzymania abstynencji dość często kończą się fiaskiem i wracasz do picia alkoholu, powinieneś zdecydować się na pomoc farmakologiczną.
Wszywka alkoholowa Piła jest polecanym medykamentem, który pomaga skutecznie powstrzymać osobę uzależnioną przed piciem alkoholu. Wszywka jest całkowicie bezpiecznym lekiem. Tabletki wszywane są podskórnie, dzięki czemu pacjent nie musi codziennie pamiętać o ich zażywaniu. Jeżeli uzależniony podczas całego okresu działania Esperalu (rok czasu) będzie przestrzegał zasad całkowitej abstynencji, wszywka nie spowoduje w jego organizmie żadnych zmian. Jeżeli jednak pacjent napije się alkoholu, aktywny składnik leku: Disulfiram zacznie swoje działanie powodując wiele nieprzyjemnych dolegliwości, dzięki którym skutecznie odstraszy uzależnionego od dalszego spożywania alkoholu.
Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?
Działanie wszywki alkoholowej Esperal opiera się przede wszystkim na długofalowym wydzielaniu aktywnej substancji: Disufiramu WZF, która zakłóca prawidłowy metabolizm alkoholu u osoby, która jest zaszyta i zdecyduje się na picie alkoholu. Kilka minut po spożyciu alkoholu pacjent dozna uciążliwych dolegliwości (mdłości, wymiotów, doswierać mu będzie silny ból głowy i wiele innych). Objawy te przypominają silne zatrucie alkoholowe, lecz są dużo bardziej intensywne i trwają nawet 10 godzin. W skrajnych przypadkach mogą spowodować u pacjenta uszczerbek na zdrowiu, dlatego pacjent z obawy przed tym całkowicie rezygnuje z picia alkoholu, nawet w niewielkich ilościach.
Jakie są zalecenia przed zabiegiem?
Uzależniony zdecydowany na zabieg zaszycia nie musi do implantacji szczególnie się przygotowywać. Zabieg wszycia Esperalu nie ingeruje w poważniejszy sposób w organizm pacjenta. Dodatkowo jest to zabieg bardzo krótki (20 minut) i nie wymaga dłuższej rekonwalescencji. Najważniejszym zalecenie jest to aby pacjent na zabieg zgłosił się całkowicie trzeźwy. Wymagana jest minimum 24 godzinna abstynencja.
Kto powinien zgłosić się na zabieg?
Na zabieg wszycia Esperalu powinny zgłosić się osoby, które mają problem z nadużywaniem alkoholu, lecz chcą zerwać z nałogiem, natomiast nie wiedzą jak się za to zabrać. Dość istotne jest to, że osoby zgłaszające się na zaszycie muszą być silnie zmotywowane do leczenia właśnie tą metodą – jaką jest wszywka. Jeżeli zmusimy alkoholika do zaszycia i złamie on najważniejszą zasadę (całkowitej abstynencji) może ściągnąć na siebie niemałe kłopoty. Wszywka w połączeniu z alkoholem w konsekwencji może spowodować silny uszczerbek na zdrowiu pacjenta. Szczególnie należy uważać u osób, które mają zaburzenia psychiczne. W tym również depresję czy próby samobójcze. Takie osoby mogą sobie nie poradzić z silną presją jaką wywołuje u nich wszywka, łamiąc zasadą całkowitej trzeźwości- w konsekwencji grozi im nawet zawał serca i śmierć.
Przeciwwskazania do wszycia Esperalu
Istnieje kilka dość istotnych przeciwwskazań, które całkowicie dyskwalifikują osobę uzależnioną z wykonania zabiegu zaszycia alkoholowego. A są to:
- nietrzeźwość pacjenta w dniu wykonywania zaszycia (uzależniony musi być trzeźwy minimum 24 godziny przed zabiegiem),
- uczulenie na aktywne składniki leku,
- ciąża i karmienie piersią w przypadku kobiet,
- zażywanie niektórych leków (w składzie których występuje alkohol). W takich sytuacjach powinno się odstawić leki na kilka dni przed zabiegiem,
- niektóre choroby układu krążenia,
- zaburzenia psychiczne, jak na przykład próby samobójcze w przeszłości.
- i inne – wykluczane w wywiadzie medycznym przed zabiegiem.
Wszywka alkoholowa Esperal – jak wygląda zabieg?
Tabletki z Esperalem wszywane są podskórnie. Dlatego zabieg nazywany jest zaszyciem alkoholowym lub wszywką alkoholową. Zabieg jest stosunkowo krótki i trwa kilkanaście minut. Jest również całkowicie bezbolesny, ponieważ wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Bardzo istotne jest żeby uzależniony na minimum 24 godziny przed planowanym wszyciem Esperalu nie spożywał napojów alkoholowych. Wyklucza to wystąpienie ewentualnych działań niepożądanych po natychmiastowym połączeniu aktywnego składnika wszywki alkoholowej z Disulfiramem. Zgłaszając się na implantację wszywki do specjalistycznego gabinetu zajmującego się leczeniem awersyjnym macie państwo pewność, że podczas zabiegu zostanie wykorzystany oryginalny lek: Disulfiram WZF. Stanowi to gwarancję powodzenia zabiegu i skuteczność leczenia Esperalem. Po zakwalifikowaniu pacjenta na zaszycie podpisuje on zgodę na zabieg, a lekarz podaje znieczulenie miejscowe. Dzięki wykorzystaniu takiej formy znieczulenia pacjent przez cały czas może być świadomy, a zabieg przeprowadzany jest w komfortowych warunkach ponieważ jest całkowicie bezbolesny. Gdy znieczulenie zacznie działać, chirurg delikatnie nacisną skórę żeby w powstałe nacięcie włożyć tabletki z Esperalem. Lekarz zaszywa ranę szwami, które w ciągu 7 dni od daty wykonania zaszycia same się rozpuszczą. Po zabiegu pacjent otrzymuje stosowne zaświadczenie o jego wykonaniu.
Rekonwalescencja po zaszyciu alkoholowym
Pacjent od razu po zabiegu może wrócić do domu. Nie jest konieczna hospitalizacja. Jedynym zaleceniem jest prawidłowa pielęgnacja rany po zabiegu. Pacjent musi uważać aby nie zabrudzić rany. W ten sposób można zapobiec zakażeniu. Jeżeli jednak rana zacznie być bolesna i tkliwa, a uzależniony dodatkowo zauważy niewielką torbiel w jej okolicach warto zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg na konsultację. Pacjent po zaszyciu nie powinien obciążać też nadmiernie swojego organizmu. Musi unikać dźwigania oraz nadmiernego wysiłku fizycznego po zabiegu. Dzięki temu rana szybciej się zagoi, a blizna nie będzie widoczna.
Czas działania wszywki alkoholowej
Tabletki z Esperalem działają przez około 12 miesięcy. Jeżeli osoba uzależniona po zakończeniu działania wszywki chce kontynuować terapię Esperalem – może to zrobić. Jeżeli lekarz nie dostrzeże przeciwwskazań do wykonania zabiegu – procedurę zaszycia można wykonać ponownie.
Wszywka alkoholowa jako skuteczna pomoc w terapii uzależnień
Esperal jest lekiem. Jest to metoda farmakologiczna, która skutecznie pozwala uzależnionemu utrzymać całkowitą abstynencję. Pacjent z wszywką doskonale zdaje sobie sprawę co się stanie, jeżeli napije się nawet niewielkiej ilości napojów alkoholowych. Z obawy przed uciążliwymi konsekwencjami po prostu rezygnuje z picia. Nagle okazuje się, że bez alkoholu można normalnie funkcjonować. Należy jednak zaznaczyć, że oprócz wykonania zaszycia pacjent powinien uczęszczać na różnego rodzaju sesje terapeutyczne oparte na psychoterapii. Tylko kompleksowe działania terapeutyczne pozwolą osiągnąć sukces i pozwolić uzależnionemu rozpocząć całkiem nowe życie w całkowite trzeźwości. Wszywka stosowana jako samodzielny środek terapeutyczny nie ma szans na powodzenie. Alkoholizm jest ciężką i bardzo złożoną chorobą. Wyleczenie się z tego nałogu umożliwi tylko podjęcie kompleksowych działań, czyli połączeniu farmakologii z psychoterapią.