Leczenie choroby alkoholowej to trudna i długa droga, która jednak jest warta poświęcenia. Alkoholik powinien zgłosić się na leczenie jak najszybciej, gdy tylko zorientuje się, że jest chory.
Udawanie, że nie ma problemu to błędne koło, które prowadzi do pogorszenia sytuacji. W leczeniu alkoholizmu ważną rolę odgrywa Esperal. Czym jest i jak działa wszywka alkoholowa Katowice? Czy warto zdecydować się na wszywkę w kompleksowej walce z chorobą alkoholową?
Esperal to farmakologiczna metoda wspierania leczenia choroby alkoholowej
Jedną z popularnych metod wspierania leczenia alkoholizmu, którą stosuje się już od kilkudziesięciu lat jest wszywka alkoholowa Katowice. Esperal to metoda farmakologiczna, która powoduje odstawienie alkoholu, a więc trzeźwość osoby uzależnionej. Esperal to metoda awersyjna, która jest bardzo skuteczna zwłaszcza na początku leczenia. Warto jednak wiedzieć, że alkoholik musi wyrazić zgodę na zabieg, nie ma możliwości wszycia Esperalu pomimo jego sprzeciwu. Dlatego też warto decydować się na zabieg, gdy chce się zmienić swoje życie, a nie „dla świętego spokoju”.
Wszywka alkoholowa i psychoterapia to podstawa leczenia choroby alkoholowej
Pomimo skuteczności wszywki alkoholowej w leczeniu alkoholizmu, nie można stosować jej jako jedynej metody leczenia. Bardzo ważna jest psychoterapia, która powinna stanowić podstawę leczenia odwykowego. W trakcie sesji terapeutycznych pacjent omawia z terapeutą przyczyny powstania choroby, którymi często są traumatyczne wydarzenia z przeszłości. Terapeuci uczą również panowania nad emocjami, a także pokazują pacjentowi sposoby, które pozwolą choremu pozostać trzeźwym. Bardzo ważne jest regularne uczęszczanie na terapię, nawet po zakończeniu leczenia. Wsparcie po powrocie do domu to kluczowa sprawa zachowania abstynencji. Świadomość, że nie jest się samym ze swoim problemem buduje poczucie własnej wartości i pokazuje, że można żyć inaczej.
Czy alkoholizm jest chorobą?
Uzależnienie od alkoholu uznane zostało jako choroba przez WHO i wpisane do ewidencji chorób. Jest uzależnieniem od etanolu, które powoduje wyniszczanie organizmu oraz umysłu. Osoba uzależniona pije pomimo tego, że wie, iż jest to złe i negatywnie wpływa na jego zdrowie. Alkoholik często zmienia również swoje zachowanie, staje się agresywny lub obojętny na inne osoby. Powoduje to rozpady rodzin, utratę przyjaciół oraz zwolnienie z pracy. Samodzielne próby powrotu do zdrowia zwykle nie przynoszą efektów, gdyż nagłe zaprzestanie picia, powoduje wystąpienie zespołu abstynencyjnego, czyli objawów, które ustępują po ponownym napiciu się. Są one przeważnie tak silne, że alkoholik szybko sięga ponownie po kieliszek.
Jak i gdzie umieszcza się wszywkę alkoholową?
Jedną z metod, która pomaga powrócić do zdrowia jest wszywka alkoholowa Esperal. Ma ona na celu zmuszenie alkoholika do pozostania w trzeźwości. Wszywka ma postać tabletek z substancją czynną Disulfiram. Tabletki te umieszcza się pod skórą pacjenta, dzięki czemu nie musi on pamiętać o codziennym przyjmowaniu leku. Najczęściej wybieranym miejscem do wszycia Esperalu są okolice pośladków albo łopatek. Zdarza się, że na specjalne życzenie pacjenta tabletki są umieszczane w innym miejscu, o ile lekarz wyrazi na to zgodę. Wszywka jest bardzo dyskretną formą leczenia choroby alkoholowej. Jeżeli nie pochwalimy się, że stosujemy terapię awersyjną, nikt nie powinien się zorientować, że jesteśmy zaszyci.
Jaki jest czas działania tabletek z Esperalem?
Wszywka działa przez okres od 8-12 miesięcy i umieszczana jest podskórnie na pośladku lub w okolicy łopatki. Jeżeli po zakończeniu jej okresu działania pacjent stwierdzi, że chce aby nadal terapia awersyjna w postaci wszywki wspierała jego abstynencję, może zaszyć się ponownie.
Czy wszywka alkoholowa Esperal jest skuteczna?
Wszywka alkoholowa Katowice to skuteczna pomoc dla każdego alkoholika, którzy chce powrotu do zdrowia. To bardzo ważna kwestia, gdyż „zaszycie się” bez przekonania o tym, że chce się być zdrowym, nie ma większego sensu. Takie osoby przeważnie szybko wracają do picia po skończonej terapii wszywką lub piją w trakcie jej trwania, narażając się na nieprzyjemności. Wszywka u osoby, która złamie abstynencję powoduje mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości i w ten sposób wywołując awersję (terapia awersyjna) skutecznie zniechęca nałogowca do ponownego sięgnięcia po alkohol. Niektóre z dolegliwości przypominają silne zatrucie alkoholowe: mdłości, wymioty, silne bóle głowy, drżenie mięśni itp. Jednak zdarza się, że w skrajnych przypadkach wszywka może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu, a także zagrożenie życia (wywołując zawał). Jeżeli pacjent będzie stosował się do całkowitej abstynencji, nic z wyżej wymienionych skutków ubocznych go nie spotka.
Pomożemy Ci rozpocząć Twoją drogę ku zdrowiu. Gwarantujemy oryginalny lek: Disulfiram WZF, dzięki czemu skuteczność leku jest wysoka. Nasi lekarze to specjaliści zajmujący się od wielu lat leczeniem alkoholu terapią awersyjną z dużą skutecznością.
Czy do zabiegu zaszycia trzeba się specjalnie przygotować?
Zabieg zaszycia alkoholowego nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Pacjent nie musi robić badań przed implantacją, nie jest wymagane również skierowanie. Najważniejszym warunkiem dopuszczenia pacjenta do implantacji jest jego całkowita trzeźwość w dniu zaszycia. Wymagana jest min. 24 godzinna abstynencja (im dłuższy czas abstynencji – tym lepiej). Wyklucza to ewentualną natychmiastową reakcję disulfiramową po wejściu aktywnego składnika wszywki w reakcję z alkoholem.
Jak wygląda zabieg implantacji wszywki alkoholowej?
Zabieg zaszycia alkoholowego jest krótki i mało inwazyjny. Pacjent przed zaszyciem odbywa z lekarzem szczegółową rozmowę. W ten sposób lekarz wyklucza wszystkie ewentualne przeciwwskazania do wykonania zaszycia alkoholowego. Jednym z najważniejszych przeciwwskazań jest nietrzeźwość uzależnionego w dniu wykonywania zabiegu oraz nadwrażliwość na aktywny składnik leku: Disulfiram. Jeżeli pacjent uzyska zgodę na zabieg, lekarz daje mu do podpisania świadomą zgodę i podaje znieczulenie miejscowe. Dzięki podaniu znieczulenia zabieg jest całkowicie bezbolesny. Lekarz wsuwa lek w niewielkie nacięcie na skórze które wykonuje, a ranę zaszywa szwami rozpuszczalnymi. Blizna po zabiegu jest niemalże niewidoczna. Nie jest wymagany dłuższy okres rekonwalescencji po zabiegu. Pacjent musi uważać aby nie dźwigać i nie obciążać organizmu nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Ranę należy utrzymywać w czystości, często przemywając i zmieniając opatrunek. W ciągu 7 dni po zaszyciu nie powinno być śladu.