Wszywka alkoholowa. Co warto o niej wiedzieć?

Problem alkoholowy dotyczy sporej grupy osób. Bardzo trudno z niego wyjść bez wsparcia ze strony specjalisty. Aby ułatwić sobie terapię i zachować trzeźwość, wiele dotkniętych nim osób decyduje się łączyć terapię z wszywką alkoholową. Esperal, bo to o nim mowa, jest bowiem w stanie skutecznie zniechęcić osobę uzależnioną od alkoholu do sięgnięcia po kieliszek i co za tym idzie, sprzyja wyjściu z nałogu. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o wszywce alkoholowej i gdzie można przeprowadzić zabieg jej założenia.

Czym jest Esperal? Jak działa wszywka alkoholowa?

Esperal jest jednym z elementów wspomagających terapię osób uzależnionych od alkoholu. Jest to znana od lat i całkiem skuteczna metoda, która opiera się na zasadach terapii awersyjnej. Mówiąc krótko, wszywka ma za zadanie zniechęcić pacjenta do alkoholu poprzez wywoływanie negatywnych, bardzo silnych objawów fizycznych, które powoduje nawet niewielka ilość spożytego alkoholu w trakcie jej noszenia. Objawy te są bardzo zbliżone do zatrucia alkoholowego, a sama świadomość ich wystąpienia po spożyciu, skutecznie zniechęca większość pacjentów do sięgania po kieliszek.

Esperal jest metodą wspomagającą leczenie alkoholizmu, która charakteryzuje się dużą dyskrecją. Nikt, poza pacjentem i lekarzem, nie musi wiedzieć o tym, że korzysta on z wszywki. Tabletki Esperalu są bowiem umieszczane pod skórą, w niewidocznym miejscu oraz nie wywierają żadnego wpływu na pacjenta, pod warunkiem, że zachowa on abstynencję. W związku z tym, wiele osób sięga po Esperal, słusznie upatrując w nim istotnego wsparcia w procesie wychodzenia z nałogu. Wszywka przydaje się zwłaszcza na samym początku walki z uzależnieniem, kiedy pokusa sięgnięcia po alkohol jest szczególnie silna.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu? Gdzie go wykonać?

Warto jednak mieć świadomość, że aby wszywka przyniosła oczekiwane rezultaty i pomogła osobie uzależnionej w trwałym zerwaniu z nałogiem, musi być łączona z innymi formami terapii. Sama w sobie wszywka nie leczy bowiem alkoholizmu, lecz ma jedynie zapobiegać pokusom sięgnięcia po niego w trakcie wychodzenia z nałogu. W związku z tym, należy zawsze łączyć ją z innymi, powszechnie dostępnymi metodami walki z alkoholizmem. Należą do nich terapia indywidualna i grupowa, mitingi AA oraz inne zalecone przez specjalistę prowadzącego pacjenta metody. Tylko w ten sposób uzależniony uświadomi sobie mechanizmy, jakie rządzą uzależnieniem i będzie w stanie skutecznie się im przeciwstawić.

Zabieg wszycia Esperalu można przeprowadzić w większości polskich miast. Wszywka we Wrocławiu jest umieszczana pod skórą pod znieczuleniem miejscowym. Zabieg jej aplikacji przeprowadza chirurg, który dobiera odpowiednią dawkę Esperalu oraz poucza pacjenta o jego działaniu. Na skórze wykonywane jest niewielkie nacięcie, w którym umieszcza się tabletki. Na koniec zakładane są szwy. Czas działania Esperalu zależy od indywidualnych predyspozycji każdej osoby, jednak średnio waha się on od 8 do 12 miesięcy. Po upływie tego czasu i w razie potrzeby, zabieg może zostać powtórzony.

Partnerem artykułu jest gabinet Czas na Zdrowie – wszywka Wrocław.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna