Wizyta u dentysty – co warto wiedzieć nim odwiedzimy stomatologa?

Prawidłowe zdrowie jamy ustnej może przyczynić się do lepszego samopoczucia. Może pozwolić ci jeść, pić i uczestniczyć w życiu towarzyskim bez bólu, dyskomfortu i zakłopotania. Dlatego bardzo ważne jest, aby umówić się na wizytę kontrolną u dentysty i sprawdzić stan naszego uzębienia.

Czy powinniśmy się bać wizyty u dentysty?

Według badań ponad połowa Polaków cierpi na dentofobię, występuje ona wśród osób młodych i dorosłych, polega na odczuwaniu panicznego lęku przed wizytą u dentysty.

Podczas wizyty jesteśmy narażeni na odczuwanie dyskomfortu w postaci bólu i nieprzyjemnych dźwięków. Strach przed wizytą u dentysty bardzo często jest spowodowany nieprzyjemnymi przeżyciami z dzieciństwa, z wyborem nieodpowiedniego specjalisty czy z bólem podczas zabiegu.

Współczesna stomatologia wykorzystuje szereg technik, między innymi bezbolesne znieczulenie, które niweluje ból towarzyszący nam podczas zabiegu stomatologicznego.

wizyta u dentysty

Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

Wybierając gabinet stomatologiczny, szukajmy przede wszystkim miejsca, w którym dentysta wzbudzi nasze zaufanie i będziemy się czuć komfortowo.

Jeżeli podczas wizyty nie czujemy się swobodnie na fotelu dentystycznym, dentysta podchodzi do zabiegu rutynowo a czas się nam niezwykle dłuży to znak, aby zmienić gabinet dentystyczny.

Dobrego stomatologa najlepiej wybrać z rekomendacji znajomych lub z polecenia naszej rodziny. Nie ma bowiem nic lepszego niż rekomendacje bliskich nam osób.

Wartościową również informacją przy wybieraniu gabinetu stomatologicznego mogą być opinie przyznawane lekarzom na forach medycznych.

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym

Czy wizyta w gabinecie stomatologicznym od dziecka kojarzy ci się z bólem i smutną koniecznością?

Jeśli tak to postaraj się dzień przed wizytą zrelaksować albo zająć się czymś, przez co nie będziesz myślał o wizycie, dzięki temu zmniejszysz poziom stresu.

Nie bój się wyjawić swojego strachu, dobry dentysta też był kiedyś na Twoim miejscu, dlatego zwróci szczególną uwagę na to, aby cię uspokoić i wyjaśni krok po kroku, jak będzie przebiegało badanie i leczenie.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty.

Większość dorosłych nie ma najlepszych wspomnień z dentystami, przez co wizyta ich dziecka w gabinecie stomatologicznym jest dla nich niezwykle stresująca.

Dzieci potrafią doskonale wyczuć towarzyszące nam emocje, dlatego nie powinniśmy przy nich utożsamiać wizyty u dentysty ze strachem i bólem. Rodzic powinien budować pozytywne skojarzenia wobec wizyty u dentysty.

Jeśli wizyta u dentysty będzie wiązała się z bólem zęba, już na zawsze dentysta będzie kojarzył mu się z czymś nieprzyjemnym dlatego najlepiej umówić się na pierwszą wizytę, zanim u dziecka wystąpią przykre dolegliwości w jamie ustnej.

Wizyta adaptacyjna przyzwyczai dziecko do dentysty, nauczy go jak, wygląda wizyta i jak dbać o higienę jamy ustnej. Młody pacjent nie będzie obawiał się przyszłych wizyt i z ochotą przyjdzie na kolejną kontrolę zębów.

wizyta adaptacyjna

Co należy zrobić przed wizytą u dentysty?

Jeżeli znalazłeś gabinet stomatologiczny spełniający Twoje wymagania, to musisz pamiętać, że przed wizytą w gabinecie należy się przygotować.

Kilka godzin przed wejściem do gabinetu postaraj się zjeść dobry posiłek, dzięki czemu nie będziesz odczuwał głodu podczas i po zabiegu.

Przed samą wizytą u dentysty należy wyszczotkować zęby, zabójczy oddech i brudne zęby mogą utrudnić dentyście dokonanie prawidłowej oceny stanu naszego uzębienia.

Pamiętaj, że jeśli przychodzisz do gabinetu po raz pierwszy, to stomatolog mógł nie mieć jeszcze okazji zapoznać się z Twoją historią chorób. Na zęby oraz dziąsła wpływa praca innych organów i układów narządów, dlatego najlepiej zabierz ze sobą dokumentację medyczną, którą możesz otrzymać podczas wizyt u innych specjalistów.

Wizyta kontrolna u dentysty jak wygląda przegląd dentystyczny?

W trakcie każdej wizyty kontrolnej stomatolog przed obejrzeniem jamy ustnej powinien  porozmawiać z pacjentem na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta i o zmianach jakie odczuwa on od poprzedniej wizyty, następnie powinien wykonać przegląd stomatologiczny, w którym sprawdzi nasz stan uzębienia i zdecyduje czy potrzebne będzie leczenie zębów.

Podczas wizyty kontrolnej stomatolog zadba o higienę naszej całej jamy ustnej, pozbędzie się przebarwienia zębów, osadu i kamienia nazębnego zabrudzającego naszą jamę ustną. Stomatolog lub dentysta może także oczyścić zęby przy pomocy nici dentystycznej.

W zależności od wieku pacjenta lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie prześwietlenia rtg. To badanie stomatologiczne umożliwia dla lekarza zdobycie szczegółowych informacji o naszym zdrowiu.

Gdy zaś przychodzi się do stomatologa z konkretnym problemem, dobrze jest poinformować o tym jeszcze przed wizytą, w trakcie zapisywania się na nią.

stomatolog

O co warto pytać dentystę podczas wizyty?

Podczas wizyty dentysta jest do naszej pełnej dyspozycji i możemy wyciągnąć od niego sporo informacji o tym, jak zadbać o zdrowie jamy ustnej i uniknąć w przyszłości bólu zęba, próchnicy czy zapalenia dziąseł.

Warto pytać o czynności profilaktyczne pozwalające zadbać nam o zdrowie zębów i dziąseł.

Pacjent dzięki zadawaniu pytań może dowiedzieć się o szczegółach procesu leczenia i zaleceniach dentysty.

 

Jak często robić przegląd jamy ustnej?

Większość z nas unika wizyt kontrolnych u dentysty, zazwyczaj przychodzimy do stomatologa dopiero w momencie, gdy ból zęba staje się odczuwalny. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale takie podejście jest niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia.

Pacjent, który nie leczy dolegliwości jamy ustnej, naraża się na pogorszenia zdrowia dziąseł, zębów i zwiększa ryzyko występowania innych chorób w całym organizmie.

przegląd stomatologiczny

Lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego częstsze wizyty kontrolne u dentysty pomogą nam zadbać o stan zębów, pozbyć się krwawiących dziąseł i przebarwienia na zębach.

Odstępy pomiędzy wizytami kontrolnymi nie powinny być dłuższe niż sześć miesięcy.

W przypadku gdy nie czujemy się najlepiej, mamy podwyższoną temperaturę, katar kaszel, jesteśmy przeziębieni najlepiej odwołać wizytę.

Podsumowanie

Reasumując w obecnych czasach, nie musimy obawiać się dentystów, gabinety stomatologiczne są przystosowywane w taki sposób, aby wszelkie zabiegi przebiegały sprawnie i bezboleśnie.

Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u swojego zaufanego dentysty, dbaj o higienę jamy ustnej i ciesz się swoim zdrowym i pięknym uśmiechem.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna