W jaki sposób dobierać najlepsze probiotyki do swoich potrzeb zdrowotnych?

Probiotyki należą do najpopularniejszych ze wszystkich suplementów diety, a ich sprzedaż z roku na rok wzrasta. Leczymy nimi objawy naszych schorzeń, poprawiamy układ odpornościowy, łagodzimy objawy chorób psychicznych lub pomagamy sobie nimi tracić zbędne kilogramy.

Który probiotyk będzie dla mnie najlepszy?

Najlepsze probiotyki mogą występować w pokarmach, takich jak kiszona kapusta czy jogurty. Jeśli jesteś zainteresowany przyjmowaniem suplementu probiotycznego, ważne jest, aby najpierw ustalić, czy ten konkretny składnik jest niezbędny dla Twoich konkretnych potrzeb zdrowotnych.

Jeśli otrzymasz zalecenie zażywania probiotyku, rozważ następujące kwestie:

  • Szczepy probiotyczne

Probiotyki nie są uniwersalnymi lekami, a niektóre szczepy probiotyczne są znacznie bardziej skuteczne w przypadku niektórych schorzeń i objawów niż inne. Poszukaj suplementów z określonymi szczepami w zależności od swoich potrzeb.

  • Przeznaczenie

Skuteczność suplementów probiotycznych jest nie tylko zależna od szczepu, ale także od choroby, co oznacza, że ​​właściwy szczep i dawka muszą być odpowiednie dla stanu lub objawu, który ma być leczony.

  • Marka

Procesy produkcyjne, okres przydatności do spożycia i rodzaj preparatu mogą znacząco wpłynąć na skuteczność suplementu probiotycznego. W związku z tym niezbędne jest kupowanie probiotyków od uznanych, zaufanych przez lekarzy marek.

  • Wskazówki dotyczące przechowywania

Niektóre probiotyki wymagają przechowywania w lodówce. Sprawdź na etykiecie produktu odpowiednie instrukcje dotyczące przechowywania. W większości, probiotyki są wrażliwe na ciepło, tak więc prawdopodobnie trzeba będzie przechowywać je w chłodnym miejscu.

  • CFU

Jakość produktu ma znaczenie. Ważne jest, aby szukać probiotyków, które zawierają co najmniej 106 CFU na gram, ponieważ badania sugerują, że jest to minimalna ilość potrzebna do wywierania pozytywnych efektów w organizmie.

Należy również pamiętać, że ze względu na wrażliwość niektórych probiotyków na zmiany temperatury, niektóre z nich mogą nie być zdatne do użycia już w dniu zakupu.

Czy warto zażywać probiotyki?

Wykazano, że suplementy probiotyczne korzystnie wpływają na zdrowie na wiele sposobów, jednak niektóre z rzekomych korzyści probiotyków nie są poparte badaniami, dlatego ważne jest, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem suplementu probiotycznego, zwłaszcza jeśli masz nadzieję na złagodzenie objawów związanych ze stanem zdrowia.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna