Popękane, rozszerzone naczynka krwionośne mogą być defektem widocznym na twarzy oraz na ciele. Można je usuwać. Jaka metoda sprawdzi się najlepiej?
Cienkie, czerwonawe lub fioletowe kreseczki widoczne tuż pod skórą nazywane są pajączkami. To popękane, poszerzone naczynka krwionośne. Można zobaczyć je między innymi na twarzy u osób z cerą naczynkową, ale również na ciele, na przykład na nogach czy na dekolcie. Dzisiaj można zdecydować się na zamykanie naczynek – zabieg pozwalający na ich trwałe usunięcie.
Kiedy dochodzi do pękania naczynek krwionośnych?
Zjawisko pękania małych naczynek krwionośnych nie jest groźne dla zdrowia, niemniej jednak może być ono sygnałem nieprawidłowego krążenia krwi. Mogą one między innymi zapowiadać problemy z żylakami.
Pękaniu naczynek sprzyjają:
- uwarunkowania genetyczne – tendencja do pękania naczynek jest dziedziczona
- wysokie i niskie temperatury – naczynka są wtedy bardziej narażone na spękanie, także podczas przechodzenia pomiędzy przestrzeniami o znacznych różnicach temperatur
- wybrane schorzenia – zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca
- siedzący albo stojący tryb pracy – wówczas naczynka także są bardziej narażone na poszerzenie i popękanie
- ciąża – po okresie ciąży u wielu kobiet pojawiają się popękane naczynka, co ma związek z większą ilością krwi w organizmie i poszerzaniem się żył i żyłek
- promieniowanie UV – wystawianie skóry na słońce bez odpowiedniej ochrony w postaci kremów i mleczek także podwyższa ryzyko pękania naczynek
- wybrane składniki diety – gorące napoje, napoje alkoholowe, ostre przyprawy
Jak można zredukować naczynka krwionośne?
Gdy na skórze widoczne są naczynka, postępowanie jest dwojakie – można zacząć stosować kosmetyki zmniejszające ich dalsze pękanie, a także zdecydować się na zamykanie naczynek, aby zlikwidować te, które są już widoczne pod skórą.
W drogeriach i w aptekach można znaleźć szeroką gamę kosmetyków przeznaczonych do pielęgnowania cery naczynkowej, a także do stosowania na ciele. Zawierają one najczęściej składniki uszczelniające naczynka, na przykład witaminę C, rutynę, ekstrakt z kasztanowca. Niestety, nie mogą one całkowicie zredukować problemu spękanych już żyłek.
Właśnie dlatego warto rozważyć wtedy wizytę w gabinecie medycyny estetycznej, który prowadzi zamykanie naczynek. Obecnie z tego zabiegi można skorzystać w praktycznie każdym mieście w Polsce, między innymi w Rzeszowie, gdzie działa Klinika Medycyny Estetycznej Slowage. Oferuje ona swoim klientom kompleksowe leczenie zmian naczyniowych nowoczesnymi metodami: https://slowage.pl/oferta/laseroterapia/leczenie-zmian-naczyniowych.
Na czym polega zabieg usuwania naczynek?
Współcześnie stosowane zabiegi na naczynka krwionośne pozwalają na szybkie i skuteczne, a co najważniejsze bezinwazyjne likwidowanie tego typu zmian naczyniowych. Wobec tego zabieg ten jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, u których pojawiają się pajączki, a także inne niedoskonałości, na przykład naczyniaki, rumień czy trądzik różowaty, który także powiązany jest z pracą naczyń krwionośnych.
Takie zamykanie naczynek polega na zastosowaniu urządzenia laserowego, które powoduje koagulację, a dokładnie usunięcia naczynka przez oddziaływanie na nim wysoką temperaturą, co prowadzi do jego uszkodzenia, a potem zniknięcia. Takie zabiegi są jednocześnie bardzo bezpieczne – nie wymagają również od pacjenta specjalnej rekonwalescencji.
Przed zabiegiem należy udać się do gabinetu na konsultację. Specjalista sprawdzi wtedy dokładnie pajączki i wskaże, czy można je usunąć. Także przekaże informacje o przygotowaniu do zabiegu.
Sama procedura przebiega szybko – wystarczy tylko kwadrans, by usunąć pajączka w gabinecie. Warto przy tym wskazać, że w przypadku większych, głębiej położonych zmian konieczne może być wykonanie do 3-4 zabiegów.
Gdy zatem problemem estetycznym są pajączki widoczne na skórze twarzy czy też na nogach lub innych częściach ciała, warto zdecydować się na zamykanie naczynek za pomocą laserów. Laserowe usuwanie naczynek to skuteczny, a przy tym małoinwazyjny oraz szybki zabieg, który daje trwałe rezultaty.