Sprawdź, jak przebiega zabieg usunięcia katarakty oraz jakie soczewki wewnątrzgałkowe warto wybrać.
Co to jest zaćma?
Zaćma nazywana również kataraktą to choroba utrudniająca samodzielność i sprawne funkcjonowanie. Zmętnienie soczewki oka powoduje ograniczony dostęp światła i nieostre widzenie. Początkowe objawy mogą być niezauważalne, często myli się je z klasyczną wadą wzroku. Nieleczona katarakta regularnie ją pogłębia, ostatecznie prowadząc do całkowitej ślepoty. Degeneracja oczu dotyka najczęściej osoby w podeszłym wieku, lecz nie jest to regułą i spotyka się ją nawet u dzieci. Na szczęście istnieją obecnie wysoce skuteczne, a przy tym bezpieczne sposoby leczenia zaćmy. Jedyną możliwością jest krótki zabieg chirurgiczny.
Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji
Soczewka oka, która zmętniała i nie działa prawidłowo, może zostać zastąpiona pewnego rodzaju protezą, czyli soczewką wykonaną z materiałów sztucznych. Jak wygląda zabieg krok po kroku?
- Lekarz korzystając z mikroskopu operacyjnego, wykonuje dwumilimetrowe nacięcie rogówki;
- Chora soczewka zostaje rozbita za pośrednictwem ultradźwięków lub lasera, bez naruszenia jej tylnej torebki, a następnie wyssana na zewnątrz w procesie fakoemulsyfikacji;
- Na miejsce starej, lekarz wprowadza nową, zwijalną soczewkę. Dzięki temu, że rozprostowuje się ona dopiero wewnątrz torebki, nie pojawia się późniejszy problem z przesuwaniem.
Co ważne zabieg usunięcia zaćmy jest bezbolesny, trwa jedynie 20 – 30 minut i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, czyli przy pełnej świadomości osoby mu poddanej. Eliminuje to też ryzyko, z jakim w przypadku seniorów może się wiązać pełna narkoza. Efekty operacji bywają nawet natychmiastowe. Wiele osób stopniowo traci wzrok aż do całkowitej ślepoty w obawie przed groźnie brzmiącym zabiegiem. Jest to błąd, gdyż strach ten zupełnie nie jest wart kalectwa.
Rodzaje soczewek wszczepianych przy zaćmie
Soczewki zastępcze, stosowane przy usuwaniu katarakty muszą zawsze być odpowiednio dobrane, by należycie spełniały swoją funkcję. Wyróżnia się głównie:
- soczewki jednoogniskowe sferyczne – ostrość widzenia ustawiona jest na konkretną odległość. Pacjent dzięki nim widzi wyraźnie to, co znajduje się tylko blisko lub tylko daleko;
- soczewki jednoogniskowe asferyczne – również umożliwiają ostre widzenie tylko z bliska lub z daleka, lecz dodatkowo niwelują załamywanie się światła, poprawiając kontrast widzenia;
- soczewki jednoogniskowe asferyczne toryczne – poza ostrością na jednej odległości korygują astygmatyzm;
- soczewki jednoogniskowe asferyczne żółte z filtrem światła niebieskiego – dodatkowe filtry chronią siatkówkę oka. Zaleca się je kierowcom i osobom pracującym przy sztucznym oświetleniu;
- soczewki dwuogniskowe asferyczne – pozwalają na wyraźne widzenie zarówno do dali, jak i do bliży;
- soczewki multifokalne – trójogniskowe – regulują ostrość widzenia tego, co znajduje się blisko, daleko, a także pomiędzy tymi dwiema odległościami.
Soczewki PanOptix – pełen komfort i najwyższa jakość
Dla pacjentów, którzy chcą żyć jak dawniej, którzy decydując się na zabieg, chcą, by jego efekty były jak najlepsze, stworzono wewnątrzgałkowe soczewki PanOptix. Należą one do grupy soczewek trójogniskowych i pozwalają na funkcjonowanie bez korekcji okularowej niezależnie od sytuacji.
Soczewki multifokalne pozwalają na swobodne czytanie gazety lub książki, korzystanie z komputera, oglądanie telewizji, a także sprawdzenie numeru nadjeżdżającego autobusu i prowadzenie auta.
PanOptix to soczewki najnowszej generacji, zapewniające trwałość, stabilność, a przy tym tylko niezwykle mały odsetek pacjentów, którzy je wybrali, wymaga korekty.
Skuteczność jaką ma zabieg usunięcia zaćmy jest bardzo wysoka, zaś ewentualne powikłania są rzadkością i zwykle można je niwelować. Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem takiego zabiegu u siebie lub bliskiej osoby, koniecznie skonsultuj ten pomysł z lekarzem.