USG piersi – jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować?

USG piersi to popularna metoda badania piersi, bazująca na ultradźwiękach. Wykonuje się ją kontrolnie lub w celu wykluczenia bądź potwierdzenia podejrzeń lekarza. Jest to badanie w stu procentach bezpieczne i można je powtarzać wielokrotnie. Co więcej, mogą się mu poddawać kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią.

USG piersi, czyli sonnomamografia, to rodzaj nieinwazyjnego badania obrazowego. Pomaga ono wykryć choroby piersi, w tym głównie nowotwór. Stosuje się je także profilaktycznie. Badanie wykorzystuje fale akustyczne, które pozwalają zobrazować strukturę omawianego gruczołu, dostrzec w nim ewentualne zmiany, a także ocenić wygląd węzłów chłonnych.

USG piersi – jak wygląda to badanie?

W celu wykonania USG piersi należy rozebrać się się od pasa w górę, a następnie – położyć na kozetce. Lekarz przykłada delikatnie głowicę do skóry. Urządzenie, w zetknięciu z nią, wysyła fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 1 do 18 MHz, których człowiek nie słyszy. Przenikają one jednak przez skórę oraz odbijają się od kolejnych tkanek. Następnie przekształcane są w impulsy elektryczne, co z kolei pozwala uzyskać obraz na ekranie monitora. W zależności od struktury tkanek, są one przedstawione jako jaśniejsze bądź ciemniejsze. To z kolei sprawia, że można odróżnić tkanki prawidłowe od zmian patologicznych, a więc np. gruczolakowłókniaka czy też brodawczaka. Wstępny wynik można uzyskać zatem już podczas badania.

USG piersi – jak się przygotować?

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. W przeciwieństwie do wielu innych można się na nim pojawiać na czczo. Ważne jest, aby mieć ze sobą wyniki poprzednich badań ultrasonograficznych oraz mammograficznych, a także rezonansu piersi (o ile takie badania miały miejsce) oraz wypisy/karty informacyjne z przebytych zabiegów lub leczenia (zwłaszcza po leczeniu onkologicznym). Warto też ubrać się na USG piersi tak, aby bez problemu móc się rozebrać od pasa w górę.

Przed badaniem odradza się stosowanie dezodorantów z talkiem. Warto wcześniej zdjąć także i biżuterię. Po wykonaniu badania można powrócić do zwykłej aktywności, np. wypełniania obowiązków zawodowych czy też prowadzenia samochodu.

Podczas badania lekarz pyta pacjentkę o takie kwestie, jak:

  • wiek,
  • data ostatniej menstruacji,
  • zażywanie leków hormonalnych,
  • ostatni poród i karmienie piersią,
  • wcześniejsze badania piersi,
  • informacje o przebytych operacjach piersi,
  • występowanie nowotworu piersi, jajnika lub prostaty w rodzinie.

USG piersi – kiedy je wykonać?

USG piersi można wykonać w każdym momencie, choć najlepiej robić to w pierwszej połowie cyklu, tuż po menstruacji. Wynika to z tego, że przed miesiączką piersi są bardziej tkliwe, napięte, a ich dotyk sprawia niekiedy ból. Jakiś czas po miesiączce gromadzi się w nich z kolei więcej wody, co może lekko obniżyć wartość diagnostyczną badania.

Jeśli stosujesz antykoncepcję, moment przeprowadzenia badania nie ma dla Ciebie większego znaczenia. U żadnej kobiety nie odgrywa tu roli również pora dnia.

W przypadku kobiet w ciąży kontrolne i profilaktyczne badanie zaleca się wykonywać poza okresem zaawansowanej ciąży i karmienia. W ciąży należy wykonać badanie do 12 tygodnia.

Pierwsze USG warto wykonać po 20. roku życia. Następnie, przez kolejną dekadę, warto je powtarzać co 2 lata. Po 30. roku życia zaleca się przeprowadzać to badanie minimum raz na rok.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku w przypadku pacjentek należących do grupy podwyższonego ryzyka. Są to kobiety, które:

  • mają lub miały w rodzinie kobiety z rakiem piersi lub jajnika,
  • same przebyły raka piersi lub jajnika,
  • przez wiele lat stosowały antykoncepcję hormonalną,
  • mają mutacje w genach BRCA1/BRCA2.

U takich kobiet lekarz może zalecić wykonywanie ultrasonografii częściej niż u innych. Kobiety w okresie przekwitania, pacjentki z zaburzeniami hormonalnymi oraz po operacji usunięcia macicy również powinny wykonywać USG piersi jak najczęściej.

Jak interpretować wyniki USG piersi?

W opisach wyników USG piersi można znaleźć różne informacje. Wyjaśniamy, jak należy je interpretować.

  • Torbiel w USG piersi

Wskazuje to na łagodną zmianę, która najczęściej mówi o tym, że w piersi znajduje się odgraniczony zbiornik z powietrzem lub płynem.

  • Zmiana hiperechogeniczna w USG piersi

Oznacza to zmianę, która w obrazowaniu jest jaśniejsza od otaczającego ją obszaru. Wskazuje to na zmiany twarde (zbite jak kości), zwapnienia, bądź nawet i gazy.

  • Zmiana hipoechogeniczna w USG piersi

Oznacza to, że na obrazie widać zmianę ciemniejszą od innych, otaczających ją struktur. To z kolei sygnalizuje występowanie zmian miękkich o zwiększonym ukrwieniu, a więc np. występowanie guzów litych o charakterze łagodnym lub złośliwym.

  • Utkanie gruczołowo-włókniste w USG piersi

Zwykle wskazuje to na przeważanie w piersi tkanki łącznej i gruczołowej. Jest to stan fizjologiczny i nie oznacza nowotworu.

  • Utkanie gruczołowo-tłuszczowe w USG piersi

W tym przypadku w piersiach dominuje tkanka gruczołowa i tłuszczowa. Najczęściej stan ten dotyczy kobiet starszych i uznawany jest za stan fizjologiczny.

  • Poszerzone przewody mlekowe w USG piersi

Taki stan może być efektem zalegania treści płynowej lub być wywołany przez obecność struktur tkankowych, takich jak np. brodawczaki śródprzewodowe.

  • Reaktywne węzły chłonne w USG piersi

Powiększone węzły chłonne są rezultatem toczącego się procesu zapalnego w węzłach lub ich okolicy. Na powstanie reaktywnych węzłów chłonnych najczęściej wpływa infekcja.

  • Zmiana ogniskowa w USG piersi

Jest to pojedyncza zmiana, która wskazuje zwykle na torbiel lub guz lity. Może być to zmiana zarówno łagodna, jak i złośliwa.

  • Makrozwapnienia w USG piersi

Makrozwapnienia to inaczej skupiska złogów w gruczołach sutkowych. Towarzyszą one łagodnym zmianom, występują czasem w dużej ilości, jednak nie wymagają dalszej diagnostyki ani kontroli.

  • Wzmożone unaczynienie w USG piersi

Może to oznaczać występowanie guza oraz zwiększoną ilość naczyń krwionośnych w jego obrębie. Zmiana ta może mieć charakter złośliwy.

  • Niewyraźnie odgraniczone brzegi zmiany w USG piersi

Nieostre, rozmyte brzegi są najczęściej objawem zmian złośliwych.

Więcej informacji znajdziesz pod adresem: https://www.cmmedicum.com/usg-piersi/

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna