Testy na koronawirusa – jak przebiegają i gdzie można je przeprowadzić?

Ogólnoświatowy problem z COVID-19 nie ominął także Polski. Chcąc przebadać się, by wykluczyć zakażenie, można udać się do specjalisty, takiego jak lekarz rodzinny Poznań. Funkcjonuje wiele punktów diagnostycznych, w których można przebadać się na obecność korona wirusa. W przypadku udania się do lekarza rodzinnego będzie możliwe jedynie wstępne zdiagnozowanie, czy pacjent nie wykazuje symptomów podobnych do osób zarażonych.

Niestety znaczna część osób zainfekowanych jest nieświadoma tego faktu, gdyż cały proces przebiega bezobjawowo. Samo ujawienie się jakichkolwiek objawów może trwać nawet do dwóch tygodni. Najbardziej wymiernym efektem zakażenia jest podwyższona gorączka, którą warto regularnie mierzyć, jeśli jest się w grupie ryzyka.

Jak przeprowadza się testy na korona wirusa?

Powszechnie wykonuje się testy na korona wirusa różnego typu. Są to:

  • testy serologiczne – polegają na pobraniu krwi żylnej,
  • test kasetkowy – pobiera się krew żylną lub włośniczkową,
  • test RT-PCR –polega na pobraniu wymazu z gardła.

Najbardziej miarodajne są testy RT-PCR. Jego celem jest wykrycie materiału genetycznego wirusa, co jest metodą zupełnie inną, niż w przypadku reszty badań. Testy serologiczne oraz test kasetkowy wykrywają posiadanie przeciwciał, co jeszcze nie daje pewności, że dana osoba jest zakażona, nawet jeśli wyniki wyjdą pozytywne. Ponadto wynik ujemny także nie wyklucza infekcji. W przypadku podejrzeń zainfekowania nie zaleca się udania do specjalisty, jakim jest lekarz rodzinny Poznań, w którym funkcjonują specjalne punkty poboru krwi, w których można wykonać badania. Jeśli chodzi o test na korona wirusa Poznań oferuje mobilne punkty do przeprowadzania badań RT-PCR.

Same testy nie różnią się niczym od przeprowadzania badań diagnostycznych innego typu. Pobieranie wymazu z gardła jest całkowicie bezbolesne i powszechne w diagnostyce medycznej. Procedura pobrania krwi także nie różni się niczym od standardowych procedur. Różnica w badaniach na obecność korona wirusa, a diagnostyką w standardowych warunkach tkwi jedynie konieczności zachowania większego reżimu sanitarnego.

Test na korona wirusa Poznań – gdzie wykonać?

Chcąc wykonać test na korona wirusa lub przeprowadzić szersze spektrum badań diagnostycznych swojego organizmu można udać się do prywatnego szpitala MedPolonia w Poznaniu. Pełna oferta usług medycznych tej placówki znajduje się na stronie https://medpolonia.com.pl/ . Szpital na co dzień świadczy bardzo szeroki zakres usług medycznych nie tylko z zakresu diagnostyki.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna