Tasiemiec uzbrojony – jaki wpływ na nasze zdrowie ma ten tajemniczy pasożyt?

tasiemiec

Tasiemiec to płaziniec, który należy do najpopularniejszych pasożytów ludzkich. Może występować zarówno w formie uzbrojonej, jak i nieuzbrojonej. Dziś skupimy się na tasiemcu uzbrojonym. Jak wygląda jego cykl życiowy w jaki sposób może dostać się do organizmu?

Tasiemiec uzbrojony to podstawowy gatunek tasiemca. Główka pasożyta posiada przyssawki i haczyki, dzięki czemu ma ułatwione przyczepianie się do ściany jelita cienkiego żywiciela. Może on osiągać nawet do 4m długości, a wyglądem przypomina tasiemkę. Jego ciało składa się z blisko tysiąca segmentów, z których każdy z nich posiada narządy rozrodcze zarówno żeńskie, jak i męskie. W związku z tym pasożyt jest obupłciowy. Każdy człon produkuje około 100 tysiąca jaj. Do zapłodnienia może dojść pomiędzy dwoma różnymi tasiemcami, dzięki czemu zachodzi wymiana materiału genetycznego lub w obrębie jednego robaka, kiedy łączą się ze sobą dwa różne człony.

Tasiemiec uzbrojony nie posiada układu pokarmowego. Pokarm przyjmuje za pomocą całej powierzchni ciała. Ma prosty układ nerwowy bez narządów zmysłów. Wzdłuż brzegów członów ciała biegną kanaliki wydalnicze, które na końcu otwierają się do pęcherzykowatego zbiornika, z którego uchodzą na zewnątrz. Pasożyt oddycha beztlenowo. Całość tych cech czyni go idealnym materiałem na pasożyta.

Cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego

Cykl rozwojowy pasożyta wymaga żywiciela pośredniego i ostatecznego. Żywicielem pośrednim jest zwykle świnia domowa lub dzik. Ostatecznym zazwyczaj człowiek. Cykl rozpoczyna się kiedy świnia zje jaja pasożyta, które zostały wydalone wcześniej z kałem żywiciela ostatecznego. W organizmie świni z jaja wydostaje się larwa, która przebija ścianki jelita, po czym wędruje naczyniami włosowatymi i osiedla się w tkance łącznej mięśni prążkowanych. Tam przyjmuje postać wągra, czyli pęcherzyka wypełnionego płynem, zawierającego główkę tasiemca. Następnie wągier dojrzewa ok. 3-4 miesiące i osiąga wielkość ziarna fasoli. Do zakażenia tasiemcem uzbrojonym dochodzi najczęściej w wyniku spożycia mięsa, które nie zostało wcześniej odpowiednio obrobione termicznie. Wągier dostaje się wówczas do układu pokarmowego, gdzie otoczka rozpuszcza się pod wpływem soków trawiennych, a główka wydostaje się, przyczepia się do ściany jelita i zaczyna produkować człony. Segmenty te z czasem wytwarzają jaja, które następnie wraz z kałem, opuszczają ciało człowieka i cykl może się powtórzyć.

Tasiemiec uzbrojony – objawy

Do objawów należą przede wszystkim bóle brzucha, wymioty, osłabienie, utrata masy ciała, brak apetytu, biegunki, zaparcia i problemy żołądkowe. W momencie, kiedy tasiemiec przenika poza układ pokarmowy, mogą wystąpić również: bóle głowy, drgawki, problemy z widzeniem, a nawet padaczka.

Diagnostyka

W diagnostyce wykorzystuje się badanie na pasożyty z kału. W leczeniu zakażenia tasiemcem uzbrojonym stosuje się prazykwantel oraz niklozamid. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek z symptomów, które mogą świadczyć o obecności pasożyta w Twoim organizmie, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Opracowanie: Jutro Medical

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna