Soczewki jednodniowe – kiedy stosować i jak długo nosić?

soczewki jednodniowe

Według szerokiej rzeszy osób soczewki jednodniowe są najwygodniejszym rodzajem soczewek, ponieważ ich użytkownika nie ogranicza konieczność codziennej pielęgnacji. Są stworzone do korekcji większości wad wzroku oraz odpowiednie do uprawiania sportów nawet w wymagających warunkach. O czym należy wiedzieć, myśląc o zakupie soczewek jednodniowych?

Dlaczego warto spróbować noszenia soczewek jednodniowych?

Zalety soczewek jednodniowych tworzą naprawdę obszerną listę. Wiele osób docenia je przede wszystkim za brak konieczności codziennego oczyszczania oraz pielęgnacji. Na koniec dnia po prostu wyrzucamy je, a następnego poranka zakładamy nową parę. Nie musimy się martwić o odpowiednie przechowywanie soczewek, co często trudne jest podczas różnego typu wyjazdów oraz podróży, kiedy nie zawsze mamy dostęp do bieżącej wody. Soczewki jednodniowe to strzał w dziesiątkę, kiedy szykujemy się na biwak lub camping.

Jednorazowe szkła kontaktowe są również doskonałym wyborem dla osób uprawiających aktywności fizyczne w wymagających warunkach. Sprawdzą się w przypadku jazdy na rowerze po pokrytych pyłem terenach czy podczas wizyty na basenie lub naturalnym akwenie. Pamiętajmy, że unoszące się w atmosferze drobnoustroje z łatwością mogą zanieczyścić soczewkę – z tego względu zaraz po zakończonej aktywności należy wymienić ją na świeżą.

Przeczytaj także:  Czym charakteryzują się okularowe soczewki polaryzacyjne?

Jaki jest koszt soczewek jednodniowych?

Użytkownicy mogą się zastanawiać: ile kosztują soczewki jednodniowe? Intuicja może podpowiadać, że są one zdecydowanie droższe od soczewek wielokrotnego użytku. Jak to wygląda w rzeczywistości? Cena 30 sztuk soczewek przeznaczonych do korekcji krótko- lub dalekowzroczności oscyluje w graniach 60-90 złotych. Nieco droższe jest opakowanie soczewek torycznych przeznaczonych dla osób z astygmatyzmem – ich koszt wynosi ok. 100 złotych. Najdroższe są soczewki progresywne, za które trzeba zapłacić od 100 do 120 złotych. Warto jednak zauważyć, że w przypadku soczewek jednodniowych nie przeznaczamy dodatkowych pieniędzy na środki oczyszczające i pielęgnacyjne.

Jak długo można nosić soczewki jednodniowe?

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tą metodą korekcji wzroku, mogą się zastanawiać, jak długo nosić soczewki jednodniowe? Skoro są tak sterylne i higieniczne, to może pozostawienie ich na noc nie jest poważnym błędem? Niestety zostawianie na noc soczewek – niezależnie od tego czy są one jednorazowego czy wielokrotnego użytku – jest niebezpieczne ze względu na zgromadzone na ich powierzchni osady oraz drobnoustroje. Nawet soczewki jednodniowe nie są przeznaczone do spania w nich i koniecznie należy o tym pamiętać.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna