Soczewka trójogniskowa – skuteczny sposób na zaćmę

Zaćma, inaczej katarakta to choroba oczu, która nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Najczęściej występuje u osób starszych, ale może również dotyczyć ludzi młodych. Symptomy choroby początkowo nie są charakterystyczne, dlatego zaćma może być rozpoznana dopiero w zaawansowanym stadium. Aby nie narażać się na ryzyko utraty wzroku, warto wiedzieć, jakie objawy powinny skłonić do wizyty u okulisty.

Jak rozpoznać zaćmę?

Zaćma dotyczy najczęściej osób po 50 roku życia, jest wynikiem zmian fizjologicznych, zachodzących w organizmie. Z wiekiem soczewka traci elastyczność i przejrzystość. Następuje jej zmętnienie, a to powoduje, że prawidłowe widzenie staje się utrudnione. U osób młodych, u których diagnozuje się chorobę, przyczyną może być praca w szkodliwych warunkach, uraz oka, kontakt z toksycznymi substancjami. Zaćma może mieć również podłoże genetyczne. Do tej rozwoju mogą przyczyniać się choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca, otyłość, niehigieniczny tryb życia, palenie papierosów, naużywanie alkoholu. Choroba może mieć różnych przebieg. U części osób objawy rozwijają się latami, u innych znaczne pogorszenie wzroku następuje w ciągu kilku miesięcy. Główne objawy, mogące świadczyć o zaćmie to:

  • pogorszenie ostrości widzenia,
  • pojawienie się zamglonego obrazu,
  • zwiększona męczliwość oczu,
  • problemy z dobrem szkieł korekcyjnych,
  • lepsze widzenie o zmierzchu i przy zachmurzonym niebie,
  • problemy z prawidłowym rozpoznawaniem kolorów,
  • narastająca krótkowzroczność,
  • trudności w ocenie odległości widzianych przedmiotów.

Wraz z rozwojem choroby, objawy stają się coraz bardziej dokuczliwe, utrudniają codzienne aktywności. Chorzy przestają widzieć w ciemnym pomieszczeniu. Osoby, u których zaćma rozwija się w jednym oku, mogą skarżyć się na dwojenie. Rozpoznanie choroby nie jest trudne, zwykle wystarczy standardowe badanie okulistyczne.

Skuteczne leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy jest możliwe, współczesne metody pozwalają przywrócić prawidłowe widzenie. Niestety nie ma leku na kataraktę, jedyną skuteczną procedurą jest usunięcie chorej soczewki i zastąpienie jej nową, sztuczną. Jeszcze kilkanaście lat temu z leczeniem zaćmy czekano, aż soczewka ulegnie całkowitemu zmętnieniu. Dziś, dzięki nowoczesnym technikom, chorobę można zlikwidować już w początkowym stadium. Dzięki temu pacjenci nie muszą odczuwać dyskomfortu związanego z gorszym widzeniem. Leczenie zaćmy polega na zastąpieniu zmętniałej soczewki sztuczną, o doskonałych właściwościach. Zabieg przeprowadza się najczęściej metodą fakoemulsyfikacji, jest bezpieczny, mało inwazyjny i nie powoduje skutków ubocznych. Sztuczne soczewki są dobrze tolerowane, gwarantują powrót do normalnego życia. Zaletą zabiegu jest możliwość dopasowania różnych soczewek, odpowiadających potrzebom pacjentów. Chorzy mają do wyboru jednoogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe oraz bardziej zaawansowane wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe. Do drugiej grupy należy m.in. soczewka trójogniskowa.

Zalety stosowania trójogniskowej soczewki wewnątrzgałkowej

Soczewka trójogniskowa to najnowocześniej rozwiązanie, które nie tylko pozwala usunąć zaćmę, ale również daje dodatkowe korzyści. Po wszczepieniu soczewki pacjenci nie muszą nosić okularów, po zabiegu odzyskują ostre widzenie na wszystkie odległości, zarówno bliży, dali i odległości pośredniej. U osób, które cierpią na inne wady wzroku, można zastosować trójogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe klasy premium o dodatkowych funkcjach, pozwalające na usunięcie np. astygmatyzmu, prezbiopii czy starczowzroczności. Są idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych, chcących uniknąć okularów czy soczewek kontaktowych. Pozwalają na powrót do życia sprzed choroby, komfortową pracę przy komputerze, uprawianie sportów, prowadzanie samochodu, czytanie.

Zaćma to groźna choroba, ale dzięki nowoczesnej medycynie, można z nią skutecznie walczyć. Osoby chore nie powinny zwlekać, tylko jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Zabieg z zastosowaniem sztucznych soczewek jest bezbolesny, trwa kilkanaście minut, skutecznie przywraca komfort życia.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna