Skuteczne leczenie bezdechu z aparatem CPAP

Obturacyjny bezdech senny to dolegliwość, która występuje coraz powszechniej i wbrew pozorom nie dotyczy jedynie seniorów. Szacuje się, że z OBS zmaga się około 4–10% dorosłych mężczyzn i 2–4% kobiet, choć dane te są nieprecyzyjne z uwagi na trudności w rozpoznaniu zaburzenia. Najbardziej efektywną i bezpieczną metoda leczenia bezdechu jest stosowanie aparatu CPAP. Na czym polega działanie tego urządzenia i jak go używać?

Czym jest i jak działa aparat CPAP?

Określenie „CPAP” to akronim utworzony od anglojęzycznej nazwy metody postępowania terapeutycznego przy obturacyjnym bezdechu sennym – continuous positive airway pressure, które można przetłumaczyć jako ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Częściej używa się go jednak w odniesieniu do urządzenia wykorzystującego ten mechanizm.

CPAP to zatem niewielkich rodzajów aparat pompujący powietrze, które za pośrednictwem elastycznej rurki trafia do maski założonej na twarzy pacjenta. Powietrze wtłaczane jest do dróg oddechowych śpiącego pod dodatnim ciśnieniem (którego wartość ustala lekarz), co pozwala utrzymać ich drożność. Tym samym zniwelowaniu ulega podstawowa przyczyna OBS, jaką jest zapadanie tkanek gardła powodujące zaburzenia oddychania.

Terapia jest całkowicie bezbolesna, a efekty w postaci zaniku bezdechów i towarzyszącego im chrapania można zauważyć już od pierwszego użycia.

Sprawdź aparaty CPAP dostępne w brandvital: https://esklep.brandvital.eu/produkty/urzadzenia-oddechowe/aparaty-na-bezdech-senny,2,108

Jaki aparat CPAP wybrać?

Do wyboru mamy 2 rodzaje aparatów na bezdech – stało- oraz zmiennociśnieniowe (automatyczne). W przypadku tych pierwszych powietrze podawane jest pod stałym ciśnieniem przez cały czas korzystania z urządzenia – jedynie tuż przed zaśnięciem poziom ciśnienia jest niższy i dzięki funkcji RAMP stopniowo się powiększa, osiągając ustaloną wartość po zaśnięciu pacjenta

Aparaty autoCPAP dostosowują wartość ciśnienia do potrzeb użytkownika automatycznie – podwyższają je w odpowiedzi na epizody obturacyjne i obniżają, gdy pacjent oddycha normalnie.

Poza indywidualnymi preferencjami pacjenta na wybór typu urządzenia wpływają takie czynniki, jak choćby charakter zaburzenia i jego stopień zaawansowania. Przed dokonaniem zakupu należy zatem wykonać badanie snu, czyli poligrafię. Prywatnie badanie można przeprowadzić w domu.

Ile kosztuje aparat CPAP?

O tym, z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, decyduje stopień zaawansowania wybranego urządzenia. Za modele podstawowe zapłacimy około 2 tys. zł., za te o bardziej rozwiniętych funkcjonalnościach – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że ceny tych samych modeli aparatów CPAP mogą być zupełnie inne w różnych sklepach medycznych. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się kilku ofertom, sprawdzając cennik w internecie. Jeżeli lekarz zaleci konkretny model, można poprosić pracownika sklepu medycznego o sprawdzenie obecności funkcji, w które jest wyposażony w urządzeniach innych, tańszych marek. W niektórych sklepach istnieje opcja wypożyczenia aparatu przed zakupem, co pozwala go przetestować i upewnić się, czy spełnia nasze oczekiwania.

Istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup aparatu CPAP. Refundacja przysługuje wszystkim osobom posiadającym aktywne ubezpieczenie zdrowotne, diagnozę potwierdzającą występowanie bezdechu sennego oraz stosowne zlecenie wystawione przez lekarza.

Limit finansowania z NFZ wynosi 2100 zł, przy wkładzie własnym na poziomie 10 proc. w przypadku osoby dorosłej. Dla dziecka do 18. roku życia refundacja jest ustalona na poziomie 100 proc., co oznacza, że do wspomnianej kwoty otrzymuje ono urządzenie za darmo.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna