Sezon na kleszcze – co warto wiedzieć i jak się przed nimi uchronić

Wraz z ociepleniem się temperatury zaczyna się sezon na kleszcze. W zimie owady te najczęściej chowają się w wilgotnych zaroślach i w ten sposób przeżywają ten zimowy okres, aby obudzić się na wiosnę. Warto wiedzieć o tym, że ukąszenie przez kleszcza może być bardzo niebezpieczne, bowiem owady te przenoszą różne choroby. Dowiedz się, kiedy jest sezon na kleszcze, jak się przed nimi chronić, oraz co zrobić w przypadku ukąszenia.

Sezon na kleszcze – kiedy są one najbardziej aktywne?

Kleszcze budzą się wraz z nadejściem wiosny, czyli jest to zazwyczaj przełom marca i kwietnia, kiedy to temperatura powietrza wynosi około 5- 10 stopni. W ostatnich czasach zaczynają pojawiać się one częściej, ze względu na globalne ocieplenie. Kleszcze spotkać możemy w gęstych zaroślach, niskich krzaczkach, czy wysokich trawach. Często pojawiają się one na obrzeżach lasów i łąk, możemy je także spotkać na błoniach wokół dużego skupiska wody, zazwyczaj nad stawami i jeziorami. Ten niebezpieczne owady upodobały sobie również konkretne rośliny, warto więc wystrzegać się miejsc, gdzie dużo rośnie leszczyny, czarnego bzu oraz paproci. Największy okres na kleszcze zaczyna się mniej więcej na przełomie czerwca i lipca, oraz trwa do około listopada, kiedy to kleszcze zapadają w sen zimowy. W gorące, ciepłe lato możemy więc spotkać najwięcej tych insektów.

Kleszcze – jak się przed nimi chronić?

Pierwszą i kluczową czynnością, jaką możemy wykonać, aby zabezpieczyć się przed ukąszeniem przez kleszcza, jest zadbanie o prawidłowy ubiór, podczas spacerów po lesie oraz wakacji nad jeziorem, czy też w innych okolicach gdzie te owady występują najczęściej. Powinniśmy mieć długie spodnie, skarpety, zakryte buty, oraz długie rękawy i czapkę na głowie. Warto szczególną uwagę zwrócić na dobór obuwia, ponieważ kleszcze żerują w zaroślach i trawach, łatwo więc o ukąszenie w okolicy stopy, oraz łydki i kolana. Dodatkowym środkiem ochrony przed kleszczami są specjalne preparaty na kleszcze, które mogą je odstraszyć.

Co bardzo ważne, po wizycie w miejscu występowania kleszczy należy od razu po powrocie do domu dokładnie się obejrzeć, sprawdzając, czy kleszcz nie ukąsił nas w którymś miejscu naszego ciała. Ukąszenia kleszcza nie poczujemy, ponieważ wpuszcza on wraz z ukąszeniem substancje znieczulające, w związku z tym nic od razu nas nie boli, ani nie swędzi. Warto pamiętać o tym, aby podczas oględzin ciała dokładnie przejrzeć miejsca lubiane przez kleszcze, takie jak pachwiny, pachy, zgięcia łokciowe oraz kolanowe, oraz skórę za uszami. Dobrze jest także sprawdzić skórę głowy, najlepiej w tym celu wyczesać ją porządnie grubym grzebieniem, aby mieć pewność, że nie ukąsił nas tam kleszcz.

Po usunięciu kleszcza ze skóry możemy go wysłać do badania. O tym jaki jest koszt badania kleszcza możemy się przekonać odwiedzając tę stronę.

Co zrobić w sytuacji, gdy ugryzł nas kleszcz?

Jeżeli po dokładnych oględzinach po spacerze w zaroślach znajdziemy wczepionego w skórę kleszcza, należy usunąć go jak najszybciej. Szybkość jest tutaj bardzo ważna, bowiem im dłużej kleszcz przebywa w skórze, tym większa jest szansa na zarażenie się od niego niebezpieczną chorobą. Wyjąć go należy za pomocą pęsety, dokonując obrotowego i szybkiego ruchu. Następnie miejsce należy przemyć i odkazić. Ranę obserwujemy. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nie występuje wokół niej rumień. Dodatkowo obserwujemy także siebie. Jeżeli pojawią się takie objawy jak ból głowy, osłabienie, gorączka lub też ból mięśni, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Najpowszechniejszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. Cechują ją najczęściej objawy grypopodobne oraz ogólne osłabienie. Wokół rany zwiększa się widoczny rumień, a sama rana powiększa się, tworząc grudkę o średnicy około 5 cm. W takich sytuacjach najczęściej stosuje się antybiotykoterapię. Warto pamiętać, że jeżeli nastąpi opóźnienie w podaniu antybiotyku, jest większa szansa na przejście choroby w fazę rozsianą. Mogą wtedy pojawić się objawy kardiologiczne, oraz neurologiczne, przy czym należy pamiętać, że te ostatnie mogą pojawić się nawet wiele lat po ukąszeniu. Należy wiedzieć, że nie u każdego występują objawy grypopodobne po ukąszeniu przez kleszcza, dlatego tak ważna jest obserwacja ciała w miejscu ukąszenia. Kluczowe jest szybkie działanie, aby unieszkodliwić przejście choroby w postać przewlekłą.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna