Problemy z erekcją stanowią powszechną dolegliwość, mimo to wielu mężczyzn zwleka z wizytą u specjalisty. Czują się niemęscy i wstydzą się opowiadać o swoich problemach, a postępująca impotencja ma wpływ nie tylko na życie seksualne, ale także na samopoczucie psychiczne. Kiedy mężczyzna zdecyduje się na wizytę u lekarza, zwykle nie wie, czy powinien zgłosić się do seksuologa, czy do urologa – oto odpowiedź.
Jak rozpoznać problemy z potencją?
Pierwsze oznaki problemów z erekcją zwykle zauważają sami mężczyźni. Wzwód staje się słabszy, trwa krócej lub w ogóle się nie pojawia. Panowie często skarżą się także na brak erekcji porannej oraz spontanicznych erekcji, które powinny się pojawiać kilkukrotnie w trakcie nocnego odpoczynku. Warto zauważyć, że na jakość oraz czas trwania wzwodu wpływ ma wiele czynników, a niektóre z nich może skorygować sam pacjent. Jeśli problemy pojawiają się sporadycznie, warto przyjrzeć się własnemu stylowi życia; być może męskie kłopoty związane są ze zmianą stylu życia, stresującą pracą bądź nieprzepracowanymi problemami w związku. W sytuacji, w której kłopoty z erekcją przedłużają się, warto wspomóc się lekami dostępnymi bez recepty: https://www.gdziepolek.pl/produkty/114413/tadalafil-maxon-tabletki-powlekane/apteki, a jeśli te nie pomogą, niezbędna okaże się wizyta u specjalisty – w pierwszej kolejności urologa.
Urolog – lekarz pierwszego kontaktu w przypadku problemów z potencją
Przedłużające się problemy z erekcją wymagają konsultacji u specjalisty – urologa. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, podczas którego zbiera informacje na temat zmiany trybu życia, ostatnio przebytych chorób oraz czasu trwania kłopotów. Następnie wykonuje on badanie palpacyjne, podczas którego pacjent proszony jest o rozebranie się, a specjalista dokonuje oględzin penisa i okolic, poszukując przy tym widocznych symptomów impotencji. Jednocześnie urolog zleca wykonanie kompletu badań, który ma na celu wyeliminować lub potwierdzić występowanie schorzeń ogólnoustrojowych. Najczęściej konieczne jest wykonanie:
- morfologii krwi,
- lipidogramu,
- badania podstawowego moczu,
- oznaczenia poziomu męskich hormonów.
Lekarz bardzo często przeprowadza także badanie ultrasonograficzne, a w rzadszych przypadkach może zlecić wykonanie badania palpacyjnego prostaty. Jeśli wszystkie wyniki okażą się prawidłowe, a urolog nie dostrzeże nic niepokojącego, pacjent kierowany jest do seksuologa.
Seksuolog – nieoceniona pomoc w impotencji
Wiele problemów z erekcją ma związek niewłaściwym poziomem hormonów lub kłopotami z układem krążeniowo-naczyniowym, jednak u części mężczyzn przyczyna braku wzwodu leży głęboko w psychice – właśnie w takiej sytuacji nieoceniona okazuje się pomoc seksuologa. Specjalista ten posiada szeroką i interdyscyplinarną wiedzę z zakresu psychologii, psychiatrii oraz anatomii, a na podstawie rozmowy i zebranego wywiadu potrafi ocenić, gdzie leży problem i zaordynować odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach problemy z erekcją związane są z lękiem przed ośmieszeniem, nerwicami, depresją oraz uprzednimi, negatywnymi doświadczeniami erotycznymi – zadaniem seksuologa jest dotrzeć do sedna kłopotów i przy pomocy psychoterapii, czasem połączonej z farmakoterapią, sprawić, aby pacjent na nowo mógł cieszyć się udanym życiem seksualnym.