Rodzaje ostrzy chirurgicznych – wszystko co powinieneś wiedzieć!

Ostrza chirurgiczne są potrzebne podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych. Pomagają w precyzyjnym przeprowadzaniu cięć niezbędnych w czasie operacji. Jakie są najpopularniejsze rodzaje ostrzy chirurgicznych i do czego służą? O tym poniżej.

Skalpele chirurgiczne dostępne są w rozmiarach 10,11, 12, 15, 20, 22, 23 i 24. Ostrze o rozmiarze 10  ma długą zakrzywioną krawędź tnącą, dlatego można przeprowadzać za jego pomocą nacięcia na długiej tkance miękkiej.

Ostrza chirurgiczne o rozmiarze 11 mają czubek ostro zakończony, dlatego pozwala na wykonywanie krótkich, ale precyzyjnych nacięć. Narzędzie sprawdzi się podczas zabiegów wykonywanych  w medycynie estetycznej oraz dermatologii.

Skalpel chirurgiczny o rozmiarze 15 ma konstrukcję przypominającą półksiężyc i szpiczaste zakończenia. Dedykowane dla specjalistów, którzy zajmują się zabiegami z zakresu chirurgii ogólnej, naczyniowej, stomatologicznej, laryngologicznej i urologicznej. Za jego pomocą można nacinać błony śluzowe, naczynia krwionośne i nacinać miedniczki nerkowe w leczeniu kamicy nerkowej. Doskonale nadaje się również ponacinania szwów.

Ostrze chirurgiczne 20 jest ostre oraz odporne na uszkodzenia. Wyprofilowane tak samo jak 10. Ma dużą zaostrzoną krawędź tnącą, a do tego nienaostrzoną krawędź tylną. Może być stosowane w zabiegach z zakresu chirurgii ortopedycznej oraz ogólnej. Ma lekką konstrukcję, dlatego nie krępuje ruchów.

Ostrza chirurgiczne 22 ma płaską nienaostrzoną krawędź tylną i krótką zakrzywioną krawędź tylną. Dzięki temu, że ma większy rozmiar, może być stosowane do wykonywania zabiegów, podczas których są nacinane grubsze tkanki. Dedykowane jest do zabiegów  z zakresu onkologii oraz do nacięć oskrzeli podczas operacji usunięcia płuc w części lub w całości.

Skalpele chirurgiczne 23 mają długą i lekko zakrzywioną krawędź tnącą. Mają kształt liścia. Narzędzie jest lekkie, a do tego wyprofilowane, to pozwala chirurgowi na swobodne na swobodne oraz długie nacięcia.

Ostrza chirurgiczne 24 to największe ze wszystkich dostępnych ostrzy. Mają długą zaokrągloną krawędź tnącą, dlatego ma szerokie zastosowanie w chirurgii ogólnej, Wykorzystywane jest również podczas przeprowadzania sekcji zwłok.

Z jakiego materiału są wykonane skalpele chirurgiczne?

Oprócz rodzajów ostrzy chirurgicznych, ważny jest również materiał, z którego są wykonane. Ostrza ze stali węglowej są twarde, ale odporne na ścieranie. Ich krawędź tnąca zachowuje idealną ostrość przez długi czas. Natomiast ostrza, które są wykonane ze stali nierdzewnej, są trzonkami oraz skalpelami. Nie ulegają uszkodzeniom podczas przeprowadzania sterylizacji.

Jak pakowane są jednorazowe ostrza chirurgiczne?

Wszystkie produkty dostępne w sklepie internetowym Madens pakowane są po 100 szt. Pakowane są tak, aby lekarz podczas przeprowadzania zabiegu nie miał problemu z wyjmowaniem ich z opakowania.

Jaka jest różnica pomiędzy skalpelem a ostrzem chirurgicznym?

Zarówno skalpele chirurgiczne, jak i ostrza służą do nacinania tkanek i szwów. Ostrze chirurgiczne jest częścią skalpela, zawiera krawędź tnącą. Skalpel ma również trzonek, dzięki któremu chirurg może chwycić narzędzie w ręce. Dostępne są w wersjach do jednorazowego oraz wielorazowego użytku. Skalpel do jednorazowego użytku składa się z plastikowego uchwytu oraz metalowego ostrza. Natomiast narzędzia służące do wielorazowego użytku wykonane są ze stali. Przed wykonaniem nacięcia, lekarz musi umieścić ostrze chirurgiczne w uchwycie.

Dlaczego warto stosować ostrza chirurgiczne służące do jednorazowego użytku?

Korzystanie z narzędzi jednorazowych zmniejsza ryzyko przenoszenia materiału zakaźnego oraz ryzyko powstania powikłań. To sprawia, że nie muszą być sterylizowane ani ostrzone?

Jakie są dostępne rozmiary trzonków do skalpeli?

Trzonki produkowane są w dwóch rozmiarach 3 oraz 4. Do uchwytu numer 3 pasują trzonki o numerach: 10, 11, 12, 15. Natomiast do uchwytu  o rozmiarze 4 doskonale nadają się: 20, 21, 22, 23, 24, 25.

Wszystkie dostępne skalpele dostępne są na stronie https://madens.pl/oferta/ostrza-chirurgiczne/.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna