Rodzaje implantów zębów – które wybrać?

Piękny i co najważniejsze kompletny uśmiech to marzenie wielu osób. Implanty stomatologiczne to znakomita alternatywa dla tradycyjnych protez zębowych. Cechują się one niezwykłą trwałością i wysokim komfortem noszenia. Dowiedz się, jakie rodzaje implantów zębowych wyróżniamy oraz który z nich sprawdzi się najlepiej.

Co to jest implant zębowy?

Implant zębowy, potocznie określany mianem implantu stomatologicznego to nic innego, jak sztuczny korzeń zęba przybierający formę tytanowej lub ceramicznej śruby umieszczanej wewnątrz kości szczęki. Głównym zadaniem implantów stomatologicznych jest zastąpienie usuniętego bądź utraconego naturalnego korzenia zęba, co umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej. Implanty mogą stanowić uzupełnienie pojedynczego ubytku lub całego łuku zębowego.

Rodzaje implantów zębowych

W stomatologii wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje implantów zębowych, należą do nich:

Implanty tytanowe

Implanty wykonane z tytanu to najpopularniejszy z rodzajów implantów stomatologicznych. Wszczepy charakteryzują się ogromną wytrzymałością na duże siły zgryzowe, a także przystępną ceną. Materiał wykazuje doskonałe właściwości biokompatybilne. Implanty te są bardzo dobrze tolerowane przez organizm, szybko integrują się z kością i łatwo zrastają, co zapewnia im wieloletnią trwałość. Wadą implantów tytanowych jest ich szarosrebrny kolor, który po obsunięciu dziąseł może być niestety widoczny.

Implanty cyrkonowe

Implanty cyrkonowe, nazywane inaczej implantami ceramicznymi, produkowane są z tlenku cyrkonu. Materiał ten ceniony jest przede wszystkim przez wzgląd na swoje właściwości, które są niezwykle zbliżone do tkanki zęba, co z kolei znacznie minimalizuje ryzyko odrzucenia. Kolejną zaletą implantów cyrkonowych jest ich wysoka odporność na nagłe zmiany temperatury oraz szkodliwe działanie substancji kwaśnych. Warto tutaj wspomnieć również o ich kolorze – implanty o odcieniu kości słoniowej są po obsunięciu dziąseł praktycznie niezauważalne. Wadą implantów ceramicznych jest ich wysoka cena – w tym przypadku należy liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 3500 zł.

Co wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju implantu zębowego powinien być uzależniony od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. W tym przypadku lekarz stomatolog uwzględnia takie czynniki jak ilość ubytków, kształt kości, odległość między zębami, ewentualne alergie, czas przeznaczony na leczenie oraz oczekiwania samego pacjenta co do efektów estetycznych planowanego leczenia.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Medykus.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna