Rezonans magnetyczny głowy ‒ na czym polega to badanie?

Wszelkie urazy czy zmiany w obrębie czaszki są wyjątkowo niepokojące, ze względu na bliskie sąsiedztwo zlokalizowanych w mózgu ośrodków nerwowych, które odpowiadają za podtrzymanie funkcji życiowych. Jednym z podstawowych badań, służącym obrazowaniu tkanek czaszki, jest rezonans magnetyczny głowy, nazywany również badaniem MRI. Dowiedz się na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać!

Rezonans magnetyczny to najdokładniejsza metoda obrazowania wnętrza głowy

Działanie rezonansu magnetycznego opiera się na rejestrowaniu sygnałów zawartych w tkankach atomów wodoru, które zostają poddane oddziaływaniu silnego pola magnetycznego. W przeciwieństwie do badania RTG czy tomografii komputerowej, badanie MRI nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, dlatego jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

Przyjmuje się, że rezonans magnetyczny jest najbardziej dokładną metodą obrazowania wnętrza czaszki. Badanie to szczególnie dobrze sprawdza się w obrazowaniu tkanek miękkich, budujących mózg czy oczodół. Rezonans magnetyczny używany jest najczęściej do diagnostyki i kontroli:

  • wad rozwojowych mózgu;
  • zmian nowotworowych mózgu i twarzoczaszki;
  • zakażeń opon mózgowo-rdzeniowych;
  • krwotocznych lub niedokrwiennych udarów mózgu;
  • zmian naczyniowych w mózgu o charakterze tętniaków, malformacji czy zakrzepów;
  • chorób przysadki mózgowej;
  • następstw urazu mechanicznego głowy;
  • padaczki, nawracających migren, neuralgii czy stwardnienia rozsianego.

Jak przebiega badanie MRI głowy?

Rezonans magnetyczny głowy to badanie, które wymaga od pacjenta pewnych przygotowań. Na wizytę należy stawić się w luźnej odzieży pozbawionej metalowych elementów, wymagane jest również zdjęcie akcesoriów, takich jak biżuteria, zegarki czy okulary. W przypadku badania MRI głowy należy również zmyć makijaż, ponieważ drobinki metali zawarte w kosmetykach mogą zaburzyć przebieg badania.

Niekiedy rezonans magnetyczny głowy wykonuje się wraz z podaniem dożylnego środka kontrastującego, który pozwala na lepsze uwidocznienie badanych struktur. Pacjent powinien wtedy stawić się na badanie z oznaczeniem stężenia kreatyniny, nie starszym niż 14 dni.

Badanie trwa kilkadziesiąt minut, podczas których badana osoba leży na łóżku wsuniętym do tunelu. Pracownicy przychodni MULTI MED dokładają wszelkich starań, by w tym czasie zadbać o komfort i dobre samopoczucie pacjenta.

Płyta z zarejestrowanym obrazem badanego obszaru jest dostępna tego samego dnia.

Opis badania wykonany przez specjalistę radiologa jest dostępny od 1 do do kilku dni roboczych, w zależności od wykonywanego badania.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna