Rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcja piersi to bardzo ważny etap dla pacjentek, które na swojej drodze doświadczyły raka piersi. Dla wielu pań konieczność usunięcia piersi, podczas mastektomii, jest bardzo trudnym doświadczeniem. Rekonstrukcja piersi po takim zabiegu chirurgicznym pozwala im wrócić do codzienności i wyglądu sprzed choroby. Jest to istotny element w polepszeniu samopoczucia pacjentek onkologicznych. Jakie metody rekonstrukcji mogą wybrać kobiety?

Rekonstrukcja piersi – dlaczego warto?

Amputacja piersi to jedna z podstawowych metod leczenia raka piersi. Nie zawsze jest możliwe wykonanie operacji oszczędzającej, dlatego często należy wykonać radykalną amputację. Taki stan rzeczy sprawia, że wiele kobiet będących w procesie leczenia nie dość, że doświadcza trudnych przeżyć związanych z procesem choroby, to także na skutek zmian w wyglądzie fizycznym, odczuwa pogorszenie w strefie psychicznej, przygnębienie. Wiele pań zatem po przejściu choroby decyduje się na rekonstrukcję piersi. Głównym celem tego zabiegu chirurgicznego jest przywrócenie wyniosłości i kształtu piersi po amputacji. Operacja ta sprawia, że pierś wygląda naturalnie, klatka piersiowa nabiera zatem dawnych kształtów.

Metody rekonstrukcji piersi

Zabiegi z zakresu rekonstrukcji mogą przebiegać w różny sposób. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku danej pacjentki i decyzji, którą podjęła wraz z lekarzem. Istnieje wiele metod rekonstrukcji piersi po mastektomii. Pierwsza z nich to rekonstrukcja piersi ekspanderoprotezą. Jest to zabieg polegający na rekonstrukcji podczas jednej operacji. Wprowadzony ekspander rozciąga piersi i po uzyskaniu odpowiedniego rozmiaru, służy jako finalna proteza. Istnieje także możliwość rekonstrukcji piersi ekspanderem, który jest później wymieniany na implant. Niektóre kobiety wybierają rekonstrukcję piersi własnym tłuszczem. Jest to zabieg, będący alternatywą dla osób, które nie chcą korzystać z implantów, obawiają się kolejnej operacji plastycznej lub chcą po prostu otrzymać bardziej naturalny efekt wypełnienia. Podczas tego zabiegu pobiera się własną tkankę tłuszczową pacjentki, aby ją później przeszczepić w pierś. Pobrana tkanka tłuszczowa, po odpowiednim jej przygotowaniu, zostaje podana w pożądane miejsce. Zawiera w sobie wiele komórek macierzystych, które dodatkowo odżywiają skórę. Część z przeszczepionego w pierś tłuszczu ulegnie wchłonięciu, dlatego lekarz zawsze dokonuje nadkorekcji. Efekt zabiegu będzie naturalny. Ostatnim możliwym sposobem jest rekonstrukcja piersi tkankami własnymi – płatem z pleców bądź brzucha (TRAM lub LD). Zastosowanie tej metody niesie stosunkowo niskie ryzyko powstania martwicy. Pozwala więc odtworzyć pierś poprzez pokrycie ekspandera (lub implantu) własnym płatem tkankowym od pacjentki.

Kto może skorzystać z rekonstrukcji piersi?

Wydawać by się mogło, że operacjom rekonstrukcji piersi mogą poddać się tylko panie, które przeszły chorobę nowotworową. Jednakże rozwiązania te proponowane są także kobietom, które nie miały za sobą doświadczeń z amputacją piersi. Poleca się je również kobietom z niedorozwojem piersi lub w przy zniekształceniach piersi pojawiających się w wyniku przebytych chorób, lub przebytych urazów i operacji.

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 4.3]
Informacja prawna