Recepta online – co każdy pacjent powinien o niej wiedzieć?

Recepta elektroniczna, chociaż już od dłuższego czasu zastępuje formę papierową, wciąż generuje wiele pytań na swój temat. W jaki dokładnie sposób można ją otrzymać i jaki jest jej koszt? W poniższym artykule poznasz odpowiedzi na te oraz inne najważniejsze kwestie dotyczące recepty online.

Czym jest recepta online i w jaki sposób można ją otrzymać?

Dokładnie od 1 stycznia 2020 roku, papierowe recepty przestały istnieć na rzecz ich elektronicznej wersji, która jest dużo wygodniejsza. Recepta online to 4-cyfrowy kod, który wysyłany jest automatycznie na numer telefonu pacjenta, który następnie w aptece weryfikowany jest przez farmaceutę. Elektroniczną receptę można otrzymać obecnie nie tylko w przychodni, ale także korzystając z serwisu, gdzie swoje usługi świadczy lekarz online. Skorzystanie z konsultacji z wybranym specjalistą jest bardzo proste i szybkie – wystarczy jedynie wypełnić dostępny na stronie formularz medyczny i poczekać, aż lekarz go przeanalizuje. Może się również zdarzyć, że konieczna będzie krótka konsultacja telefoniczna lub rozmowa wideo, aby mógł on zweryfikować konieczność wystawienia recepty oraz jak najlepiej dobrać ewentualne metody leczenia.

Czy recepta online jest legalna?

Warto podkreślić, że recepta online to w pełni legalne i bezpieczne rozwiązanie. Jest to forma doceniana przez znaczną większość pacjentów – nie trzeba obawiać się, że recepta się zniszczy lub zostanie zgubiona. Ponadto, aby ją otrzymać, nie trzeba osobiście wybierać się do przychodni. Dzięki temu można skutecznie chronić swoje własne zdrowie oraz zdrowie innych osób, z którymi miałoby się do czynienia oczekując w kolejce do lekarza. Niezależnie od dolegliwości, w prosty sposób można skontaktować się ze specjalistą, który wystawi elektroniczną receptę, nie wychodząc z domu. Dodatkowym atutem jest brak konieczności długiego oczekiwania na wizytę w celu uzyskania potrzebnych leków, co stanowi ogromną zaletę tego rozwiązania.

Ile kosztuje recepta online?

Chociaż wypisanie leków nic nie kosztuje, należy uwzględnić koszt konsultacji z wybranym lekarzem. Prywatna konsultacja ze specjalistą wiąże się zazwyczaj z kosztem od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – wiele zależy zarówno od serwisu medycznego, jak i specjalizacji lekarza. Warto jednak wiedzieć, że istnieje również recepta online za darmo. Decydując się na wizytę bądź konsultację lekarską przez telefon lub Internet na NFZ, nie trzeba martwić się żadnymi kosztami, gdyż odbędzie się to całkowicie bezpłatnie.

Ile jest ważna recepta online i jak można ją zrealizować?

Termin ważności recepty online standardowo wynosi 30 dni, jednak w niektórych przypadkach może ona obejmować okres 7 lub 120 dni, a nawet całego roku kalendarzowego. Termin, w jakim należy zrealizować daną receptę zawsze określa jednak lekarz. Receptę można zrealizować tuż po jej otrzymaniu – korzystając z konsultacji przez Internet, cała procedura trwa od kilkunastu minut do kilku godzin, dzięki czemu w krótkim czasie można już podjąć zaleconą przez lekarza kurację. Jak zrealizować receptę online? Przepisane przez lekarza leki można wykupić w każdej aptece, jaka znajduje się na terenie naszego kraju. W tym celu wystarczy podyktować farmaceucie 4-cyfrowy kod recepty oraz swój numer PESEL, który niezbędny jest do weryfikacji zgodności danych w systemie. Posiadając e-receptę w formie PDF, która wysłana została na adres mailowy pacjenta, można również okazać farmaceucie znajdujący się na niej kod kreskowy. Jeszcze innym sposobem jest po prostu wydrukowanie recepty elektronicznej, a następnie przekazanie jej farmaceucie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna