Psycholog – jakie daje możliwości?

Świadomość odnośnie problemów natury psychicznej czy też emocjonalnej w społeczeństwie jest z roku na rok coraz lepsza, ale nadal pozostaje na tym polu bardzo wiele do zrobienia. Akceptacja problemów tej natury w naszym społeczeństwie zmienia się i dziś coraz otwarciej mówi się o potrzebie odbywania terapii, psychoterapii lub też skorzystania z leczenia psychiatrycznego. Tabu, którym te kwestie były owiane przez ostatnie dekady pomału znika, a mury, które powodowały, że wiele tragedii rozgrywało się po cichu, kruszeją.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej?

Po pomoc psychologiczną warto sięgnąć w sytuacji, kiedy czujemy, że codzienność staje się dla nas zbyt przytłaczająca. Gdy przygnębia nas smutek, nie radzimy sobie z własnymi nerwami, uczuciami, emocjami lub przeżywamy inne niepokojące nas stany umysłu, warto skorzystać z wizyty psychologicznej. Psycholog najczęściej jest nieocenionym wsparciem w sytuacji, gdy w naszym życiu pojawiają się trudności, z którymi radzimy sobie coraz gorzej. Doświadczony specjalista będzie mógł poprowadzić z nami terapię psychologiczną lub też skieruje nas we właściwe miejsca. Wybierając psychologa warto zasięgnąć opinii innych osób i kierować się własnymi odczuciami czy przekonaniami co do specjalizacji takiej osoby. Bardzo ważne jest, byśmy to my czuli się w gabinecie komfortowo i by między nami, a psychologiem pojawił się specyficzny rodzaj „chemii”, dzięki któremu będzie się nam łatwiej otworzyć. Jednym z takich specjalistów jest Twojpsychologursynow.pl.

Psycholog – ważny u dzieci i młodzieży

Jako rodzice powinniśmy również mieć na oku nasze pociechy i obserwować ich reakcje na rozmaite sytuacje. Gdy zauważymy, że nasze dziecko staje się apatyczne, zbyt pobudzone, przeżywa problemy, o których nie chce rozmawiać, być może jest to sygnał mówiący, że wizyta u psychologa może być pomocna w dowiedzeniu się w czym rzecz, a także przepracowaniu problemu.

Czym różni się psychoterapeuta od psychologa?

To jedno z najczęstszych pytań, które się pojawiają od wielu lat. Często również oba zawody są mylone. W rzeczywistości psychoterapeuta nie musi być z zawodu psychologiem (choć często nim jest), a psycholog niekoniecznie musi zostać terapeutą. Może on prowadzić terapie psychologiczne, ale nie klasyczne psychoterapie w jednym z popularnych nurtów (np. psychodynamiczna, behawioralno-poznawcza). W rzeczywistości jednak terapie prowadzone przez psychologów bywają nieocenionym wsparciem, a jeżeli psycholog posiada szeroką wiedzę, będzie w stanie czerpać z wielu nurtów.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 3]
Informacja prawna